شیوع معضل چاقی در روستاها

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: معضل چاقی در روستاهای كشور نیز شیوع پیدا كرده و از هر 5 روستایی یك نفر از معضل چاقی رنج می برد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی افشین استوار با بیان این كه آمار چاقی در شهرها نیز از هر 4 نفر یك نفر می باشد، افزود: سبك زندگی ناسالم در روستاها به شهرها نزدیك شده و شاهد شیوع معضل چاقی در روستاها هم هستیم.
وی تحرك كم و دریافت كالری زیاد را از عوامل چاقی دانست و افزود: نسبت چاقی در استانها متفاوت است و در استانهای مركزی و شمالی چاقی بیشتر شیوع دارد.
استوار بیان داشت: مازندران، اردبیل، گیلان و سمنان بالاترین شیوع چاقی را دارا هستند.
وی با اعلام اینكه دیگر برخلاف تصورات گذشته چاقی بیماری افراد ثروتمند و سطوح بالای اجتماعی و اقتصادی جامعه نیست، اظهار داشت: طبقات كمتر برخوردار هم با این معضل دست به گریبانند.
مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر خاطرنشان كرد: استرس، عدم تغذیه سالم و تسهیلات لازم برای تحرك فیزیكی و عدم آگاهی مهم ترین علل وقوع این معضل است.
وی تصریح كرد: فعالیتهای بهداشتی عمدتاً بر روی گیرندگان خدمات متمركز هستند ولی سطوح دیگر را درگیر نمی كنند كه باید با تمهیداتی این مشكل را برطرف كرد.
گفتنی است بسیج ملی تغذیه سالم امسال با 'شعار چاقی یا سلامتی انتخاب با شماست' از 15 دی آغاز و تا 30 دی ادامه خواهد داشت.
اجتمام**1193 ** 1569
تنظیم:حسن حیدری ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej