داعش و روایت های متفاوت از حضور این گروه تروریستی در افغانستان

كابل - ایرنا - گروه تروریستی «داعش» كه در 8 آوریل سال 2013 میلادی(19فروردین 90) با ادعای تاسیس خلافت اسلامی در سوریه و عراق اعلام موجودیت كرد؛ دو سال بعد قلمرو حكومت مورد ادعای خود را افزایش داد و زیرنام «ولایت خوراسان» حضورش را در افغانستان توجیه كرد، كه از این حضور روایت های متفاوتی وجود دارد.

دولت به اصطلاح اسلامی عراق و شام كه به 'داعش' خلاصه شده و امروز در عمل حكومت نامشروعش در سوریه و عراق شكست خورده است ؛ در اوایل ژانویه سال 2015 میلادی (دی 93) بود كه حضور خود را در افغانستان اعلام كرد و طی چند هفته در 5 استان از این كشور مناطقی را با شیوه تروریستی خویش كه تركیب خشونت و بی رحمی علیه مردم بی دفاع بود؛ تحت سیطره خود درآورد.
در پی حملات عناصر وابسته به این گروه تروریستی در مناطق مختلف افغانستان؛ گزارش هایی از حضور آنها در استان های «هلمند» ، «زابل»، «فراه» ، «لوگر» و«ننگرهار» رسید و هرچند در ابتدا مقامات رسمی این حضور را تایید نمی كردند، اما چندی بعد با پذیرش مسئولیت برخی از حملات انتحاری مرگبار در استان های ننگرهار و كابل از سوی داعش ، این حضور به تایید رسید.
دولت افغانستان و نظامیان خارجی كه با انجام حملات انتحاری داعش حضور آنها را پذیرفتند، تعداد جنگجویان این گروه را بین 5 تا 10 هزار نفر اعلام كرده اند و این گروه در برخی از شهرستان های استان ننگرهار از جمله «پچیرآگام» برای خود پایگاه ایجاد كرده است.
با شروع روند شكست داعش در سوریه و عراق بر حجم حضور نیروهای این گروه تروریستی در افغانستان افزوده شد و كشورهای منطقه از جمله روسیه از این حضور ابراز نگرانی كردند و از تجمع این نیروها تحت حمایت عوامل خارجی خبر دادند.
«ضمیركابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان تاكید كرده بود كه تعدادی از جنگجویان داعش همراه با تجهیزات نظامی غربی به افغانستان انتقال می یابند و بالگردهای ناشناس این گروه تروریستی را از یك منطقه به منطقه دیگر انتقال می دهند.
ادعاهای مقامات روسیه توسط برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان و شماری از كارشناسان نیز تأیید شد كه از جمله «ظاهر قدیر» نماینده استان «ننگرهار» اعلام كرد كه مردم این استان بارها شاهد انتقال افراد مسلح ناشناس در این استان بوده اند و همچنین این افراد توسط بالگردهای ناشناس تجهیزات نظامی خود را انتقال داده اند.
سال گذشته مقامات محلی استان «سرپل» در شمال افغانستان نیز تائید كردند كه بالگردهای ناشناس در مناطق تحت كنترل مخالفان به زمین نشسته و آنها را تجهیز كرده اند، همچنین در تیر ماه امسال نیز منابعی در شهرستان «درزاب» استان جوزجان از پرتاب بسته های كمكی در مناطق تحت كنترل مخالفان دولت افغانستان خبر دادند.
این گزارش ها تنها در حد انداختن تجهیزات و انتقال افراد ناشناس محدود نماند و نمایندگان استان ننگرهار بارها افشا كردند كه در این استان هرگاه طالبان و داعش با یكدیگر درگیر می شوند؛ هواپیماهای خارجی و نیروهای افغان به نفع داعش علیه طالبان اقدام می كنند تا فشارهای نظامی طالبان بر افراد تروریستی داعش كاهش یابد.
دولت افغانستان كه بیشتر در برابر این ادعاها ؛ سكوت را ترجیح می داد؛ چند ماه پیش این سكوت را شكست و یكی از مقامات بلند پایه وزارت دفاع اعلام كرد كه ادعاها پرواز بالگردهای ناشناس در مناطق تحت كنترل داعش و طالبان و جابجایی افراد ناشناس و تجهیزات آنها بی اساس است و بالگردهایی كه مردم نسبت به آنها مشكوك هستند، بالگردهای دولت است كه نیروهای ویژه را برای حملات شبانه درمناطق مختلف جابجا می كنند.
«محمد شریف یفتلی» فرمانده ارتش افغانستان دو هفته پیش در مجلس نمایندگان افغانستان حاضر شد و كابلوف نماینده ویژه روسیه را انسانی بیمار خواند و گفت كه در نشست مشترك روسیه و افغانستان كابلوف نتوانسته است هیچ مدرك و شواهدی از همكاری آمریكا و افغانستان با داعش ارائه كند و فقط به اتهامات بی اساس بسنده كرده است.
اتهامات مخالفان دولت و رد آن در همكاری با داعش توسط افراد دولتی و درگیری این دو گروه در استان های «ننگرهار» و «جوزجان» تنها یك روی سكه است اما طرف دیگر آن همكاری داعش و طالبان علیه نیروهای افغان در استان های «بدخشان» و «غور» در این كشور قابل توجه است چرا كه تحلیل چگونگی روابط طالبان و داعش را پیچیده تر ساخته است.
گروه طالبان و داعش در بهار امسال در «دره خستك» در شهرستان «جرم» استان بدخشان با همدیگر بطور مشترك علیه نیروهای افغان عملیات كردند و همچنین در موردی دیگر در تابستان امسال در شهرستان «غلمین» استان غور رخ داد كه این دو گروه با یكدیگر بیعت كرده و علیه مردم و نیروهای افغان بصورت مشترك اقدام كردند.
همكاری داعش و طالبان در استان غور و بدخشان افغانستان این نكته را تقویت كرد كه شماری از كارشناسان افغان ادعا كردند ؛ داعشی های عراق و سوریه به افغانستان نیامده اند بلكه افراد طالبان كه از رهبری این گروه ناراضی یا توسط دیگران اجاره شده اند، پرچم سفید خود را به سیاه مبدل ساخته اند.
«محمد ذكریاسودا» نماینده استان بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان در 19 تیر ماه امسال ادعا كرد كه 400 تن از افراد طالبان در شهرستان «جرم» پرچم های سفید خود را با پرچم تیره داعش عوض كرده و به این گروه پیوسته اند.
اواخر سال گذشته بود كه «محمد معصوم استانكزی» رئیس اداره امنیت ملی افغانستان نیز در نشست استیضاح خود خطاب به مجلس نمایندگان گفت كه بین داعش، طالبان و دیگر گروه های تروریستی روابط عجیبی در جریان است و آنها مداركی در اختیار دارند كه در برخی از حملات پیچیده تجهیزات را شبكه حقانی كه یك بخش از طالبان است، فراهم می كند، حمله را یك گروه دیگر انجام می دهد اما مسئولیت آن را داعش برعهده می گیرد.
ادعاهایی كه در روزهای اخیر توسط برخی از مقامات پیشین و كنونی دولت افغانستان پس از چند حمله انتحاری در كابل و استان «ننگرهار» مطرح شده است نیز تأكید بر این دارد كه در برخی از بخش ها، طالبان حملات خود را تحت نام داعش انجام می دهد.
«رحمت الله نبیل» رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان هفته گذشته در صفحه اجتماعی خود نوشت كه حمله انتحاری به مركز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) كه هفتم دی ماه جاری در كابل رخ داد و در آن بیش از 100 تن كشته یا زخمی شدند، كار شبكه حقانی بود كه به نام داعش انجام شد.
این ادعاها توسط «امرالله صالح» رئیس دیگر اداره پیشین امنیت ملی افغانستان تأیید شد و وی نیز گفت كه نیروهای حقانی یعنی یكی از گروههای تندرو طالبان به نام داعش در افغانستان عمل می كند و احتمال داد كه اغلب نیروهای داعش افراد شبكه حقانی باشند.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هم حملات تروریستی كابل را كار حقانی خواند كه به استفاده از نام داعش آن را انجام می دهند.
این تحلیل ها در حال مطرح شد كه دولت افغانستان اعلام كرده است كه داعش در این كشور در حال شكست است و بخش بزرگی از نیروهای این گروه تروریستی در حملات نیروهای افغان و مشاركت نیروهای خارجی كشته شده اند.
هستند كارشناسانی كه فرار نیروهای داعش را از سوریه و عراق و ورودشان را به افغانستان به عنوان یك واقعیت آشكار باور دارند اما به مبارزه جدی آمریكایی ها با این نیروها با توجه به سابقه رفتار آمریكا با همین تروریست ها در سوریه و عراق، تردیدهای جدی دارند.
پنجشنبه گذشته گروه تروریستی داعش با پخش شب نامه هایی در میان مردم شهرستان قره باغ در استان غزنی به آنها هشدار داد كه از هرگونه همكاری با گروه طالبان خودداری كنند والا بدون اطلاع كشته و اجسادشان در مقابل منازلشان آویزان خواهد شد.
برخی كارشناسان سیاسی افغانستان بر اساس این گونه خبرها حضور داعش را حداقل به عنوان یك منش تروریستی بر آمده از تفكر تكفیری - وهابی در این كشور قطعی دانسته اند ؛ هر چند احتمال می دهند كه نیروگیری این منش از میان طالبان امری منطقی است چرا كه طالبان با داعش ریشه فكری یكسانی دارند.
حالا كه آمریكا اعلام كرده است تجهیزات مستعمل خود را از محل حضور نیروهایش در سوریه و عراق به افغانستان منتقل می كند تا همانطور كه با داعش در سوریه جنگید با این امكانات در افغانستان به مبارزه با داعش بپردازد! طالبان نیز از آن طرف این خبر را به تمسخر گرفته و اعلام داشت روزی كه آمریكا و همپیمانانش بیش از 120 هزار نیرو در افغانستان داشتند كاری از پیش نبردند چه برسد به امروز كه می خواهد نیروهایش را به مرز 15 هزار سرباز نزدیك كند.
اكنون باید منتظر ماند و دید كه با افزایش دوباره نظامیان خارجی به ویژه آمریكا در افغانستان كه از سوی اغلب كشورهای منطقه و افكار عمومی آنها و مردم افغانستان متهم به حمایت از داعش است ؛ چه تصویر واقعی از حضور داعش و مبارزه با آن در این كشور زخمی ارایه می شود.
آساق*291*1104*1144
* انتشاردهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان