قطار گردشگري «تهران - زواره» راه اندازي مي شود

تهران - ايرنا - مديركل برنامه‌ريزي و نظارت بر خدمات مسافري شركت راه‌آهن گفت: بعد افتتاح قطارهاي گردشگري تهران به سوادكوه و بادرود در سال 96، طي مذاكراتي كه با نمايندگان منطقه تاريخي زواره صورت گرفته، قطار گردشگري تهران به مقصد اين شهر راه اندازي مي شود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا، علي كاظمي منش در همايش جايگاه زواره در «توسعه پايدار، با تكيه بر مزيت فرهنگي تاريخي و طبيعي» كه در سالن اجتماعات پژوهشگاه ميراث فرهنگي برگزار شد، اظهار كرد: حدود دو سال است كه راه آهن جمهوري اسلامي علاوه بر وظايف ذاتي خود(جابجايي بار و مسافر) فعاليتش را در حوزه گردشگري هم آغاز كرده است.
وي اضافه كرد: با توجه به ظرفيت بالايي كه جابجايي ريلي و گردشگري كشور دارد اين دو به هم كمك مي كنند تا اين اتفاق رونق بيشتري پيدا كرده و توسعه پيدا كند، از اين رو بر آن شديم علاوه بر وظيفه حمل و نقلي كه تا كنون برعهده داشتيم در حوزه گردشگري هم كمك شاياني داشته باشيم.
كاظمي منش گفت: براي اولين بار است كه ما گردشگراني را از چهار قاره دنيا با ريل وارد ايران كرديم و گردشگران توانسته اند از كشور مبدا خود با عنوان هايي مانند «قطار عقاب طلايي»، «جواهرات ايران»، «راه ابريشم» با عبور از چند كشور در طول مسير به مقصد ايران سفر كنند.
وي ادامه داد: در 2 سال گذشته حدود 23 قطار گردشگري وارد كشور شده اند و با وجود اتفاقاتي كه در كشور تركيه افتاد و مسير ريلي ما با اروپا به خاطر ناامني هاي تركيه در حوزه مسافر دچار خدشه شد، اين تورها قطع نشده و مسير خود را تغيير داده و با عبور از كشور تركمنستان مسير خود را به سوي ايران ادامه دادند.
مديركل برنامه‌ريزي و نظارت بر خدمات مسافري شركت راه‌آهن گفت: براي سال 97 هم تفاهمنامه چند تور بين المللي امضا شده، و در كشورمان هم كه تا كنون توسعه گردشگري بيشتر از طريق جاده يا هوايي بود، اخيرا مسافران به خريد بليت قطار اقدام مي كردند و بستن تور از طريق آژانس ها يا به صورت انفرادي. تورهاي گردشگري ريلي هم فراهم شده است.
وي افزود: از ابتداي امسال اولين خط ثابت گردشگري ريلي را در مسير تهران به سوادكوه داشتيم. به اين شكل كه در پايان هر هفته، گردشگران با خريد بليت سوار قطار مي شوند و براي اولين بار است كه قطار به غير از توقف در ايستگاه هاي تشكيلاتي بزرگ، به دلخواه مسافر هرجايي كه مسافران دوست داشته باشند توقف مي كنند.
كاظمي منش تاكيد كرد: حدود 13 نقطه گردشگري در اين مسير شناسايي كرديم كه قطار در اين نقاط متوقف مي شود. راهنمايان گردشگري نيز كه در اين قطارها هستند به توضيح اين نقاط مي پردازند و در بعضي نقاط هم كه ايستگاهي وجود ندارد اما جاذبه هاي طبيعي يا تاريخي مثل آبشار، يا بناي قديمي وجود هستند، قطار متوقف مي شود و گردشگران پياده مي شوند تا از نزديك اين جاذبه ها را تماشا مي كنند. جاذبه هايي كه بيش از 95 درصد انها فقط از طريق مسافرت با قطار امكان بازديد دارند.
وي ادامه داد: از خوبي هاي سفر با قطار اينكه براي مثال در استان لرستان، دسترسي به «آبشار بيشه» نه با خودرو و نه با پرواز مقدور است و فقط ايستگاه قطار اين امكان را فراهم مي كند.
كاظمي منش تصريح كرد: بعد از مسير تهران - سوادكوه كه استقبال خوبي در پايان هفته ها از آن مي شود، مسيرهايي را هم براي مناسبت هاي خاص طراحي كرديم مثلا براي ديدن جاذبه هاي كوهستاني و آبشارهايي كه در مناطق «تنگه پنج» و «انديمشك»است، تور نوروز اين مسير نيز طراحي وا جرا شد.
وي افزود: تور آخري هم كه از 16 آذر ماه اجرايي شده مسير تهران به بادرود است كه مسافران ساعت چهار بامداد از تهران سوار قطار ويژه گردشگري مي شوند به شهر بادرود رفته و از آنجا به بازديد روستاي ابيانه و كاروانسرا مي روند و بعد به كوير منتقل مي شوند و پس از تفريحات كويري، ساعت 24 به تهران مي رسند.
مديركل برنامه‌ريزي و نظارت بر خدمات مسافري شركت راه‌آهن تاكيد كرد: اين اولين بار است كه تور كويرگردي و بازديد از مناطق كويري ايران با ريل فراهم شده است، اين تور ريلي گردشگري از روستاهاي تاريخي ابيانه، سرخ، آتشكده «هارپارك»، مسجد حاجتگاه، كاروانسراي ابوزيد آباد، رمل‌هاي شني سيازگه و... بازديد خواهد كرد.
كاظمي منش ادامه داد: هنوز استقبالي كه مورد انتظار ما بوده از اين مسير انجام نشده ولي موفقيت در هر كاري به استمرار، پايداري، اطلاع رساني و بازاريابي نياز دارد.
وي يادآور شد: به نمايندگان مجلس زواره و رئيس ايكوم كشور هم قول داديم تا اگر در خواست و استقبالي وجود داشته باشد، قطار مسير تهران - زواره را راه اندازي مي كنيم تا گردشگران به ديدن اين شهر تاريخي بپردازند.
به گزارش ايرنا «زواره» يكي از شهرك هاي باستاني ايران است كه ياقوت حموي جهانگرد و جغرافيدان معروف آن را در كنار صحراي كوير ثبت كرده است.
اين شهر در كرانه جنوبي دشت كوير مركزي ايران و در شمال شرقي اصفهان واقع شده و به مشاهير ممتاز علمي، پژوهشي، فكري و معماران، تعزيه خوانان، مقنيان و آثار تاريخي مذهبي و تاريخي مشهور است.
در همايش جايگاه زواره در توسعه پايدار كه روز پنجشنبه 21 دي ماه با حضور جمعي از اهالي زواره و علاق مندان به ميراث اين سرزمين برگزار شد، سخنراناني درباره اهميت و جايگاه ميراثيي و فرهنگي زواره و چگونگي راهكارهاي توسعه گردشگري و مرمت و احياي بناهاي آن سخنراني كردند.
فراهنگ ** 3079 ** خبرنگار: علي اسدي * انتشار: اميد غياثوند