كنفرانس مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی در تهران آغازشد

تهران-ایرنا-عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی گفت: نشست كارشناسی سیزدهمین كنفرانس مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی با حضور نمایندگانی از مجالس 44 كشور از امروز در تهران آغاز شد.

عبدالرضا عزیزی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد سیزدهمین كنفرانس مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری های اسلامی گفت: در این اجلاس از 54 كشور عضو سازمان همكاری های اسلامی دعوت شده بود كه 44 كشور برای حضور در اجلاس ایران اعلام آمادگی كرده اند.
وی افزود: قرار است 16 رییس مجلس و 14 نایب رییس در این اجلاس حضور یابند و بقیه افرادی كه در این اجلاس حضور می یابند در سطح رییسان گروه دوستی پارلمانی و نمایندگان پارلمان های كشورهای اسلامی خواهند بود.
نماینده مردم شیروان در مجلس با اشاره به این كه هیات های پارلمانی از روز چهارشنبه 20 دی به تدریج وارد تهران شده اند، گفت: رییسان مجالس نیز از امشب وارد تهران می شوند.
عزیزی، استقبال كشورهای مختلف اسلامی از این اجلاس را بسیار مثبت ارزیابی كرد و گفت: استقبال كشورهای مختلف از این اجلاس بسیار عالی بوده و كشورهای مختلفی برای حضور در این اجلاس به ایران سفر خواهند كرد.
وی اضافه كرد: این اجلاس سالی یكبار در یكی از كشورهای اسلامی برگزار می شود و در آن در مورد موضوعات جهان اسلام گفت وگو می شود.
عزیزی افزود: بنا به درخواست ایران در اجلاس سال گذشته كشور مالی، بنا شد كه امسال این اجلاس در ایران برگزار شود.
عضو اتحادیه بین‌المجالس اسلامی ادامه داد: موضوعات مختلف جهان اسلام خصوصا موضوع فلسطین در سیزدهمین كنفرانس مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری های اسلامی بررسی می شود.
عزیزی اضافه كرد: این كنفرانس از امروز شنبه به مدت پنج روز در هتل اسپینانس تهران برگزار می شود، در روز اول و دوم این نشست جلسات كمیته های مختلف از جمله كمیته دائمی فلسطین، جلسه مشاوره دبیران كل عضو پارلمان ها، نشست مشورتی گروه عرب، كمیته تخصصی امور سیاسی و روابط خارجی، كمیته تخصصی حقوق بشر، زنان و امور خانواده، كمیته دائمی تخصصی امور حقوقی و فرهنگی، گفت وگوی تمدن ها و مذاهب و كمیته دائمی تخصصی امور اقتصادی و محیط زیست برگزار می شود.
وی گفت: در روز سوم این كنفرانس، جلسه كمیته عمومی به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، همچنین نشست پارلمان های زنان مسلمان نیز در این روز برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در روز دوشنبه همچنین جلسه مشاوره گروه آفریقایی و جلسه مشاوره گروه آسیایی برگزار می شود.
عزیزی اضافه كرد: در روزهای سه شنبه و چهارشنبه كنفرانس مجالس كشورهای عضو سازمان همكاری های اسلامی با حضور رییسان هیات های پارلمانی برگزار خواهد شد.
وی تاكید كرد: این اجلاس عصر چهارشنبه با انتشار بیانیه ای به كار خود پایان خواهد داد.

سیام**9121 خبرنگار: سمیه لاری
انتشار: كتایون لامع زاده