سرمایه گذاری یك میلیارد دلاری خارجی در گردشگری ایران/ قیمت زمین مهمترین مانع

تهران- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: در طول پنج سال گذشته، یك میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در صنعت گردشگری ایران داشتیم كه طرحهای آن مصوب شده اما قیمت گران و كاذب زمین در كلانشهرها مهمترین مانع برای تحقق كامل آنهاست.

سعید اوحدی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره فرآیند سرمایه گذاری خارجی ها در صنعت گردشگری ایران در دوره پسا برجام اظهار كرد: همانطور كه انتظار می رفت در صنعت گردشگری دوران پسابرجام شاهد یك تحول و استقبال از طرف سرمایه گذاران خارجی بودیم.
وی افزود: اقبال جهانی نسبت به جاذبه های تاریخی، طبیعی و حتی صنایع دستی ما، ظرفیت های بالایی در صنعت گردشگری ایران ایجاد كرده و ما را بین 10 كشور از نظر جاذبه های گردشگری قرار داده اما متاسفانه در زمینه زیرساخت ها در بین 136 كشور، رتبه 116 را داریم و این بیانگر آن است كه ما در این حوزه باید به طور جدی كار كنیم.

** قانون سرمایه گذاری ما مترقی است/ 30 درصد سرمایه فقط برای خرید زمین
اوحدی ادامه داد: قانون جذب سرمایه گذاری ما قانون مترقی هست و كمتر كشوری در دنیا داریم كه دولتش مثل ما، همه ریسك های سرمایه گذاری خارجی را به عهده بگیرد اما در این زمینه یك مشكل اساسی وجود دارد.
معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: یكی از معضلات جدی كه ایران با آن مواجه هست مخصوصا در كلانشهرهای گردش پذیر، قیمت گران و كاذب زمین است.
وی گفت: باید با شهرداری ها و شوراهای شهر به مصوبه ای برسیم كه بتوانیم مشكل زمین را حل كنیم.
اوحدی افزود: سرمایه گذاران در كلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز، حدود 30 درصد از هزینه سرمایه گذاری را به صورت نقدی، صرف زمین می كنند و معمولا در كشورهای اروپایی و حتی تركیه و مالزی كه در زمینه گردشگری، پیشرفته هستند زمین را به صورت اجاره درازمدت در بازه های زمانی «دهها ساله» به سرمایه گذار می دهند.
وی ادامه داد: یعنی زمین متعلق به دولت یا حاكمیت باقی می ماند اما با در اختیار قرار دادن چندین ساله آن، سرمایه گذار با طیب خاطر و بدون دغدغه برای پول كلان زمین، سرمایه گذاری كرده و باعث توسعه گردشگری و بهبود وضعیت اقتصادی كشور، درآمدزایی و اشتغالزایی برای مردم كشور می شود.

**قطر، عمان، آلمان، فرانسه و تركیه منتظر اصلاح قانون برای سرمایه گذاری
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی تاكید كرد: باید به سمتی برویم كه مصوبه های لازم را برای حل مشكل زمین بگیریم و اگر این مشكل را حل كنیم همین امروز سرمایه گذاران قدرتمندی از كشورهایی چون قطر، عمان، آلمان، فرانسه و تركیه آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در حوزه زیرساختهای اساسی صنعت گردشگری ایران اعلام كرده اند.
وی اظهار كرد: یك میلیارد دلاری كه طی 5 سال گذشته جذب سرمایه گذاری خارجی داشتیم در سازمان جذب سرمایه گذاری های خارجی وزارت اقتصاد مصوب و پذیرش شده است ولی از این رقم 300 میلیون دلار تاكنون جذب شده و باقی در حال سرمایه گذاری هستند.
اوحدی گفت: هم اكنون سرمایه گذاران كویتی در مشهد مشغول هتل سازی اند و در برخی شهرهای دیگر نظیر اصفهان، شیراز و تبریز همین روال با سرمایه گذاران خارجی در حال انجام است.
وی یادآور شد: این میزان سرمایه گذاری با برنامه های توسعه زیرساخت هایی كه در كشور برای تحول صنعت گردشگری و درآمد غیرنفتی مد نظر قرار داریم اصلا رقم قابل قبولی نیست و با خواسته ها فاصله زیادی داریم و باید با حل مشكل زمین بتوانیم با سرعت عقب ماندگی خود را در این زمینه ها جبران كنیم.
به گزارش ایرنا، با وجود تاكید سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در تدوین سند برنامه ششم توسعه مبنی بر پنج‌ برابر شدن گردشگران خارجی در ایران و جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در سال 1404، كه به طور تخمینی درآمدی حدود ۲۵میلیارد دلار را نصیب ایران خواهد كرد و با وجود توصیه های مكرر رئیس جمهوری در دولتهای یازدهم و دوازدهم برای اتكای كشور به درآمد غیرنفتی و سبز صنعت گردشگری، هنوز مشكلات اساسی در زمینه سرمایه گذاری برای توسعه زیرساختهای گردشگری وجود دارد.
بنا به همین گزارش، مسئولان سازمان میراث فرهنگی در سالهای اخیر به طور متناوب مذاكراتی با نمایندگان كشورهای خارجی داشته اند و با كمك بخش غیردولتی نظیر هلدینگ گردشگری سازمان تامین اجتماعی (هگتا) سمینارهایی را با حضور سرمایه گذاران خارجی برگزار كرده اند اما كم نتیجه بودن این تلاش ها را به دو عامل بوروكراسی قانونی و موانعی مثل بهای بالای زمین و خاصیت زمانبر بودن اقناع و برنامه ریزی سرمایه گذاران در همه جای جهان نسبت داده اند.
فراهنگ**3079**1055
خبرنگار: علی اسدی** انتشار: زینب كارگر