نچيروان بارزاني با پاپ فرانسيس در واتيكان ديدار كرد

رم - ايرنا - 'نچيروان بارزاني' نخست وزير دولت اقليم كردستان عراق با پاپ فرانسيس رهبر مذهبي كاتوليك هاي جهان در واتيكان ديدار كرد.

به گزارش ايرنا از تارنماي روزنامه 'لاستمپا'، نخست وزير دولت اقليم كردستان پس از همه پرسي استقلال در ماه سپتامبر، امروز جمعه در واتيكان و پشت درهاي بسته با پاپ ديدار كرد.
لاستمپا افزود: اين ديدار بطور بسيار خصوصي و پشت درهاي بسته صورت گرفت. موضوع اصلي ديدار بارزاني با پاپ در باره اوضاع كردستان عراق و مسيحيان منطقه بود. قبل از ظهور داعش و دولت اسلامي حدود 400 هزار مسيحي در عراق زندگي مي كردند كه در پي پيروزي هاي داعش در عراق و سوريه، خيلي از آنها مجبور به فرار شدند. دولت عراق در دسامبر 2017 اعلام كرد كه داعش شكست خورده است.
اين روزنامه نوشت: 92.7 درصد كردهاي عراق در ماه سپتامبر گذشته (شهريور) در يك همه پرسي به استقلال راي دادند كه البته از سوي بغداد برسميت شناخته نشد.
بارزاني در واتيكان سپس با اسقف پل ريچارد گالانگر وزير خارجه واتيكان ديدار كرد.
بارزاني به همراه فواد حسين رئيس دفتر رئيس اقليم كردستان و رضا قدير نماينده كردستان عراق در ايتاليا به واتيكان و ديدار با پاپ رفت. فواد حسين اظهار داشت: پاپ يك سري سئوال ها در باره اوضاع كردها از ما كرد. در اين ديدار همچنين در باره نقشي كه واتيكان مي تواند در كمك به كردستان و حل مسايل با بغداد بطور صلح اميز و از طريق مذاكرات، ايفا كند، صحبت شد.
بارزاني در سال 2015 و درزمان جنگ با دولت اسلامي با پاپ ديدار كرده و از او خواسته بود تا جامعه بين المللي را تشويق به كمك هاي بيشتر كند، در آن زمان مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان بود.
شبد**اروپام**461**1379