تاكيد استاندار بر افزايش درآمد حاصل از ماليات بر ارزش افزوده در مازندران

نوشهر- ايرنا - استاندار مازندران گفت : بودجه حاصل از ماليات برارزش افزوده در اين استاني كه در تمامي فصول سال پذيراي ميليون ها ميهمان ناخوانده است ، بايد افزايش يابد.

ماليات بر ارزش افزوده ماليات غير مستقيمي است كه مصرف‌كننده آن را به همراه بهاي خريد كالا يا خدمات مي‌پردازد و فروشنده موظف است آن را به خزانه دولت واريز كند.
از آنجائي كه فروشندگان هنگام خريد كالا از توليد كنندگان يا فروشندگان عمده چنين مالياتي را مي پردازند در نتيجه هنگام واريز ماليات بر ارزش افزوده از مصرف كنندگان به خزانه دولت ، ماليات پرداختي خود را كسر مي كنند.
ماليات بر ارزش افزوده به تمامي كالاها و خدماتي تعلق مي گيرد كه در برابر پول در داخل كشور داد و ستد مي شود مگر اين كه قانون براي آن شرايط ويژه از جمله تخفيف هائي در نظر بگيرد.
اين نوع ماليات مهم‌ترين درآمدهاي خزانه استانداري ها ، شهرداري ها و دولت‌ها محسوب مي‌شود.
به گزارش خبرنگار ايرنا ، محمد اسلامي عصر چهارشنبه در نشست شوراي اداري شهرستان نوشهر افزود : هم اكنون اعتباراتي كه از محل درآمد حاصل از ماليات ارزش افزوده براي استان در نظر گرفته مي شود براساس سرشماري نفوس و مسكن سال 95 است كه پاسخگوي نيازهاي مردم نيست.
بر اساس نتايج سرشماري نفوس و مسكن سال 1395 ، آمار جمعيت مازندران سه ميليون 280 هزار و 582 نفر اعلام شد.
گزارش هاي رسمي نيز حاكيست كه مازندران سالانه پذيراي دستكم 40 نفر شب گردشگر و مسافر است .
استاندار مازندران گفت : با امكانات موجود به تناسب جمعيت ثابت نمي توان به خيل عظيم ميهمانان ناخوانده خدمات ارائه داد و چنين وضعيتي زندگي را براي مردم استان دشوار و سخت كرده است.
وي افزود كه براي توجه بيشتر دولت به مازندران بتازگي در باره موضوع افزايش سهم مازندران از ماليات بر ارزش افزوده با رئيس سازمان برنامه و بودجه مذاكراتي داشته تا اين موضوع در دستور كار دولت قرار گرفته و در بودجه سال 97 اعتبارات اين بخش افزايش يابد.
** عدم استفاده از ظرفيت ها و زيرساخت ها عامل بيكاري در مازندران
استاندار مازندران همچنين با اشاره به برخورداري اين استان از ظرفيت ها و زيرساخت هاي فراوان مانند دريا ، جنگل ، بنادر ، فرودگاهها و ديگر زيرساخت ها ، گفت : متاسفانه استفاده نكردن از اين زيرساخت ها براي شكوفايي و رونق اقتصادي زمينه ساز بيكاري در اين استان شده است .
وي افزود : شيوه هاي فراواني براي كسب درآمد و اشتغال در اين استان وجود دارد و يكي از آن روش ها اجراي طرح گردشگري با ايجاد تاسيسات دريايي توسط بخش خصوصي است .
استاندار مازندران گفت : چنين طرحي با مشخصاتي مانند اسكله دريايي ، ايجاد مناطق شنا براي بانوان ، ورزش هاي آبي و تفريحي به عنوان نمونه در جوار هتل پارسيان خزر از سوي بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي در حال اجراست و اين نهاد انقلابي آمادگي دارد در ديگر مناطق ساحلي اين استان هم چنين طرحي را اجرا كند.
اسلامي ،حمايت همه جانبه از فعالان اقتصادي و فعالان پرورش ماهي در قفس هاي دريايي را از ديگر شيوه هاي ايجاد اشتغال در اين استان معرفي كرد.
** ضعف زيرساخت ها در نوشهر
فرماندار نوشهر نيز در اين نشست با ابراز نگراني از پاسخگو نبودن امكانات و زيرساخت هاي شهرستان براي ارائه خدمات بهتر به مسافران و گردشگران ، خواستار توجه ويژه استاندار مازندران در اين زمينه شد.
عبدالصمد صفرنژاد طرح ساخت راه دسترسي مستقيم به كجور را از مصوبات سفرهاي استاني دولت هاي گذشته معرفي كرد و افزود : عمليات اجرايي اين طرح از سال 1388 آغاز شد ولي بنا به دلايلي از جمله مشكلات زيست محيطي و منابع طبيعي به طور كامل اجرا نشده است.
وي ادامه داد : با اجراي كامل اين طرح حدود 50 درصد از طول مسير حدود 75 كيلومتر جنوب شرقي بخش كجور كاسته مي شود و نقش تعيين كننده اي در تحولات اقتصادي اين منطقه به همراه دارد.
استاندار مازندران در اين نشست به معاون هماهنگي امور عمراني استانداري دستور داد تا موضوع از سرگيري عمليات اجرايي طرح راه دسترسي مستقيم نوشهر به كجور را در اولويت برنامه هاي كاري قراردهد و در اين حوزه با مسئولان ادارات مرتبط مكاتبه كند.
خبرنگار : مهراب زكي پور كينجي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
7078/1654

سرخط اخبار استان‌ها