سفیر سوییس: برآنیم با ایران همكاری بانكی خوبی داشته باشیم

تهران- ایرنا- سفیر جدید سوییس در تهران با ابراز علاقه به توسعه همكاری بانكی با جمهوری اسلامی ایران: در این زمینه گفت و گوهای مثبت و ثمربخشی داشتیم و برآنیم با بكارگیری توانایی های خود، همكاری های خوبی در زمینه بانكی و نیز مبارزه با پولشویی داشته باشیم.

به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی، «ماركوس لایتنر» در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در تهران افزود: من همانند سفیر قبلی سوییس در تهران تخصص و تحصیلات اقتصادی دارم كه این نشاندهنده نوع رویكرد و تاكید كشور متبوع من مبنی بر توجه جدی به توسعه همكاری های اقتصادی دوجانبه ایران و سوییس است.
وی به دستاوردهای اقتصادی و بهبود شاخص های این بخش را «چشمگیر» دانست.
«مسعود كرباسیان» در این دیدار با اشاره به پنج محور اساسی اقتصاد مقاومتی شامل برونگرایی به معنای توسعه تعامل منطقه ای و جهانی، درونزایی اقتصاد به معنای حمایت از نیروی كار تحصیلكرده و جوان داخلی، تاكید بر دانش محور بودن اقتصاد، عدالت محوری از جمله در خصوص مباحث مالیاتی و برخورد با فساد و پولشویی و ایجاد شفافیت در اقتصاد، به تشریح اقدام های دولت در این ارتباط پرداخت.
وی تبدیل رشد منفی هفت درصد به رشد 12.5 درصدی اقتصاد در سال 1395 و رشد هفت درصدی در سال 1369، رشد شاخص 'تشكیل سرمایه ثابت' از منهای سه درصد به مثبت سه درصد، كاهش تورم از 30 درصد به میانگین 9 درصد در امسال و كاهش سهم 65 درصدی درآمدهای نفتی در بودجه از 65 درصد به 30 درصد را از دستاوردهای اقتصاد ایران در دولت یازدهم و دوازدهم دانست.
كرباسیان ادامه داد: با تكیه به این دستاوردها و پیشرفت ها بشدت امیدواریم بتوانیم روند روبه رشد اقتصاد ایران را با دوستان اروپایی بویژه سوییسی، در زمینه های مختلف از جمله سرمایه گذاری و همكاری های بانكی به پیش ببریم.
وی سفر 2 سال پیش رییس جمهوری سوییس به تهران را نقطه عطفی در توسعه روابط 2كشور دانست و با اشاره به سفر آتی هیات های تجاری و سرمایه گذاری سوییسی به ایران، ابراز امیدواری كرد اینگونه مراودات، زمینه توسعه هر چه بیشتر روابط را فراهم آورد.

** مسكو نتیجه توافق درباره ترانزیت كالا از هند- آستارا- روسیه را اعلام كند
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در دیدار دیگری با سفیر روسیه اعلام نتیجه توافق رییسان جمهوری اسلامی ایران و روسیه درباره ترانزیت كالا از هند- آستارا- روسیه را خواستار شد.
كرباسیان با اشاره به برگزاری 2دیدار رییسان جمهوری اسلامی ایران و روسیه در 2ماه گذشته اظهار داشت: این امر نشاندهنده اهمیت موضوع و لزوم گسترش روابط از سوی 2 طرف است.
وی پیشنهاد كرد كمیسیون مشترك ایران و روسیه اوایل اسفندماه امسال در مسكو برگزار شود.
این مقام ایرانی اضافه كرد: موضوعات مورد بررسی در چهاردهمین كمیسیون مشترك ایران و روسیه نباید به بعد از كمیسیون موكول شود؛ بنابراین باید از قبل مسائل مهم در روابط دوجانبه با روسیه بررسی شود تا بر اساس آن با اعضای هیات همراه هماهنگی های لازم صورت گیرد.
مباحث مشترك مربوط به تامین منابع مالی، گمرك، مالیات، امور بانكی، بكارگیری پول 2كشور در مبادلات اقتصادی و وضعیت توسعه پروژه های نیروگاهی از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار وزیر اقتصاد كشورمان با سفیر كشور روسیه در ایران بود.
سفیر روسیه در تهران نیز در این دیدار، از آمادگی كشورش برای برگزاری چهاردهمین كمیسیون مشترك ایران و روسیه خبر داد.
«لوان جاگاریان» گفت: روسیه توسعه روابط تجاری و اقتصادی بویژه در بخش حمل و نقل را خواستار است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*1961*
تنظیم: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود

سرخط اخبار جهان