ستاری: دیدگاه ها دربخش پژوهش نیازمند اصلاح است

تهران – ایرنا – معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاكید براینكه، كشور بایستی نتایج شیرین پژوهش را در اقتصاد خود حس كند گفت: اگر هم اكنون بودجه پژوهشی كشور به 3 یا 4 درصد تولید ناخالص ملی نیز افزایش یابد، هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد چرا كه دیدگاه ها و رویه فعلی در بخش پژوهش كشور نیازمند اصلاح اساسی است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دكترسورنا ستاری عصر چهارشنبه در آئین اختتامیه بزرگ‌ترین رویداد كارآفرینی دانشگاه پیام نور در حوزه تولید محتوای دیجیتال، در سخنانی با تاكید براینكه كشور بایستی شیرینی پژوهش را در اقتصاد خود حس كند، افزود: اگر این شیرینی و بازخور احساس نشود همین بساط را خواهیم داشت، به طوریكه عده ای بودجه پژوهشی را ناچیز می دانند و معتقدند زیر یك درصد است و طبق قانون باید به سه یا چهاردرصد تولید ناخالص ملی برسد، این درصورتی است كه همین بودجه نیز بصورت عملی بصورت صحیح هزینه نمی شود.
وی با بیان اینكه، سالیانه بیش از 40 هزار میلیارد تومان صرف حوزه آموزش كشور در بخش های مختلف می شود، اظهاركرد: ما در بخش آموزش و یا پژوهش البته به نسبت خروجی بسیار پایینی كه برخوردار است خوب پول خرج می كنیم و انتظار آن است كه این هزینه ها در اقتصاد و فرهنگ تاثیر خود را بگذارد و از خروجی با ارزشی برخوردار باشد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه تاكید كرد: تا مادامیكه بخش خصوصی بصورت جدی در بخش پژوهش كشور ورود و هزینه نكند، نباید انتظار اتفاق و تحول خاصی را در حوزه علم و فناوری داشت.
ستاری در ادامه با اشاره به وضعیت رشد علمی در كشورمان با بیان اینكه، در ابتدای انقلاب چیزی در حدود 170 هزار دانشجو كه همزمان 100 هزار نیز دانشجو درخارج از كشور داشتیم كه از این تعداد حدود 57 هزار نفر در آمریكا تحصیل می كردند و سال 1979 كه انقلاب اسلامی رخ داد ایران دارای بزرگترین كلنی و بافت دانشجو خارجی در آمریكا مطرح بود، افزود: این درحالی است كه بعد از گذشت حدود 40 سال ما در حال حاضر داری 4 میلیون و 700 هزار دانشجو هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: از این تعداد دانشجو حدود 48 هزار دانشجوی خارج از ایران داریم كه 12 هزار در آمریكا تحصیل می كنند و رتبه تعداد دانشجوی ما در آمریكا همواره بین 12 تا 16 بوده است.
وی در عین حال اظهاركرد: اما سوال اصلی اینجاست كه چرا بعد از اینكه تعداد دانشجویان ما نسبت به حدود 40 سال گذشته حداقل 26 برابر افزایش یافته است اما حجم افزایش در GDP یا همان تولید ناخالص داخلی تاثیر خود را نگذاشته است و یا اینكه چرا دانشگاه ها دیگر بر اقتصاد و فرهنگ ما تاثیرنمی گذارند؟
ستاری با بیان اینكه،ایران بعد از چین، روسیه، هند و با دو سه هزار اختلاف از آمریكا رتبه چهارم تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی را به خود اختصاص داده است در عین حال افزود: كجای مدل ما ایراد داشته است كه هنوز هم اقتصاد كشورمان وابسته به خام فروشی از جمله فروش نفت و گاز و معادن استوار است.
وی با تاكید براینكه، سیستم اقتصاد دنیا دیگر از خام فروشی رخت بسته است گفت: زمانی اینكار شدنی بود اما امروز صنعتی كه پایه آن بر اساس خام فروشی باشد دیگر ارزش افزوده ای ندارد و نیازمند تغییرات جدی است.
ستاری با اشاره به وجود سرمایه نیروی انسانی تحصیكرده جوان و فوق العاده كه به اعتقاد وی در هیچ یك از كشورهای اروپایی نیز یافت نمی شود، گفت: با این سرمایه عظیم دیگر نباید پایه اقتصاد كشورمان نفت یا خام فروشی معادن ومنابع زیرزمینی كشور باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تاكید كرد:ما بایستی كاری كنیم كه سیستم آموزشی به اقتصاد متصل شود و برای این كار مدل تعریف كنیم. ما مشكلات حوزه اقتصاد داریم به خصوص صنعت چراكه ما تاكنون به جای صنعت، تنها كارخانه داشته ایم، بدون اینكه سهمی در تولید و طراحی داشته باشیم، این صنعت باید بومی سازی می شد و در این حد هم نیاز به دانشگاه نداشته است چراكه این نوع صنعت با چهارتا تكنسین نیز راه می افتد.
ستاری گفت: امروز دیگر شركت های بزرگی همچون اگزان، شل و توتال یا فورد حرف اول دنیا را نمی زنند بلكه اقتصاد در دست شركت هایی مانند مایكروسافت، آمازون و فیس بوك است.
وی با تاكید بر حمایت از مدل های موفق كسب و كار از سوی دانشگاه ها گفت: هنگامی كه اكوسیستم كارآفرینی بر پایه اقتصاد دانش بنیان شكل گیرد، این سرمایه گذاری ها باعث رونق مالی دانشگاه ها نیز خواهند شد.
ستاری ضمن تاكید بر ایجاد زیست بوم برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شركت‌های دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه‌ها، گفت: حدود سه هفته پیش آخرین آمار شركت های شكل گرفته در اطراف دانشگاه صنعتی شریف 278 شركت بود كه هفته پیش این تعداد به 305 شركت افزایش یافته است و قیمت زمین نیز 25 درصد افزایش یافته است، این بطور حتم ناشی از حجم شركت هایی است كه در این منطقه مستقر شده اند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ارزش اقتصاد دانش بنیان كه زمانی از یك محیط محدودی شروع شد امروز به حدود 40 هزار میلیارد تومان در بخش های مختلف رسیده است و بحث سرمایه گذاری خطر پذیر نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی به سرعت در بورس در حال پذیرش است كه البته یكسری مشكلات در خصوص زیرساخت ها وجود دارد كه آنهم به مرور زمان رفع خواهد شد.
ما باید با همكاری به روزی برسیم كه درصد قابل توجهی از درآمد دانشگاهها از سیستم شركت ها و استارت آپ ها باشد و خود دانشگاه ها شیرینی این درآمدزایی را حس كنند چراكه در غیر اینصورت دانشگاه ها از آن حمایت نخواهندكرد.
سرپرست دانشگاه پیام نور نیز در ابتدای این آئین در سخنانی با اشاره به گستردگی این دانشگاه در كشور گفت: دانشگاه پیام نور دارای 4 هزار عضو هیات علمی در 500 مركز تابعه در زمینه های مختلف در سراسر كشور است و این یك پتانسیل بسیار خوب برای سیستم آموزش عالی كشور به منظور استفاده و برنامه ریزی صحیح برای رفع مشكلات جامعه است.
دكتر محمدرضا زمانی با اشاره به اینكه، دانشگاه پیام نور تاكنون بحث آموزش را در برنامه ریزی خود داشته است اما با توجه به روند كاهشی پذیرش دانشجو كه در طول این سالها اتفاق افتاده است و وجود پتانسیل عظیم انسانی خوب و همچنین تجهیزات در برخی رشته ها و مراكز، در حال برنامه ریزی برای برنامه ریزی در بخش های پژوهش و فناوری هستیم كه در كنار استارت آپ ها و مراكز رشد و علم وفناوری قرار گیریم.
وی با تاكید براینكه، دانشگاه پیام نور برنامه هایی برای بین المللی شدن دانشگاه در دست اقدام دارد گفت: این می تواند شامل مباحث علم، فناوری و پژوهش كه برای ثمر دهی به طور حتم نیازمند یك نیازمد تعریف اكوسیستم است باشد.
سرپرست دانشگاه پیام نور در ادامه با بیان اینكه، این دانشگاه از پتانسیل عظیم در سراسر كشور برخوردار است گفت: دانشگاه پیام نور علاوه بر بحث های آموزشی در بحث آموزش های مهارتی مورد نیاز نیز می تواند برای سیستم آموزشی كشور راهگشا باشد.
آئین اختتامیه نخستین و بزرگ‌ترین رویداد كارآفرینی دانشگاه پیام نور در حوزه تولید محتوای دیجیتال شامگاه امروز چهارشنبه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سازمان مركزی این دانشگاه برگزار شد.
این استارتاپ با اهدافی چون شناسایی و جذب كارآفرینان بالقوه و نوپا در مراكز دانشگاهی، شكل‌گیری و توسعه‌ی زیست‌بوم كارآفرینی، حمایت مادی، آموزشی و معنوی از صاحبان ایده و محصول و همچنین هدایت و ایده‌ها در مسیر تجاری‌سازی ششم تا هشتم شهریورماه سال جاری در دانشگاه پیام نور برگزار شد.
بر اساس گزارش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور، 543 طرح اولیه به دبیرخانه این رویداد ارسال و از این تعداد، 34 طرح به مرحله بعد راه یافتند و پس از بررسی نهائی طرح‌ها توسط داوران، 11 طرح برگزیده و با همكاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مركز شتابدهی دانشگاه پیام نور استقرار یافتند.
علمی ** 1836 **
خبرنگار:یوسف درویشی