خروج 72 دیگ خط پنج شركت ایرالكو از ابتدای بهمن سال جاری

اراك - ایرنا - استاندار مركزی گفت: 72 دیگ خط پنج واحد صنعتی آلومینیوم ایران(ایرالكو) از ابتدای بهمن ماه امسال در راستای كاهش آلودگی هوای كلانشهر اراك از مدار تولید خارج می شود.

سید علی آقازاده روز چهارشنبه در دومین نشست كارگروه طرح جامع كاهش آلودگی هوای شهر اراك افزود: نیمی از خط پنج شركت آلومینیوم ایران(ایرالكو) امسال در راستای مطالبات به حق مردم برای كاهش آلودگی هوای این شهرستان از مدار تولید خارج می شود.
وی خروج كارگاه آند سازی شركت آلومینیوم ایران(ایرالكو) از كلانشهر اراك را از دیگر مطالبات مردم و سازمان های مردم نهاد این شهرستان عنوان كرد و ادامه داد: خروج این كارگاه از این كلانشهر نیازمند 100 میلیون یورو اعتبار و تجهیزات است كه تاكنون 25 میلیون یورو از تجهیزات مورد نیاز، این شركت مستقر شده است.
استاندار مركزی بیان كرد: امید است با انجام این اقدامات سال آینده عملیات ساخت كارگاه آند سازی شركت آلومینیوم ایران(ایرالكو) سرعت بیشتری گیرد.
آقازاده از آغاز توزیع بنزین یورو چهار در شهرستان اراك خبر داد و گفت: توزیع بنزین یورو چهار به دلیل شاخص زیست محیطی، نقش بسزایی در كاهش آلودگی هوای این شهرستان دارد.
وی افزود: استفاده از سوخت پاك در نیروگاه شازند و اقدامات زیست محیطی در شهرستان اراك موجب شده است تا تعداد روزهای ناسالم از 87 روز در سال گذشته به 51 روز در سال جاری كاهش یابد.
استاندار مركزی بیان كرد: برای توزیع عادلانه اعتبارات آلایندگی، باید كارگروهی در استان تشكیل و سهم آلایندگی هر شهرستان به آن اختصاص یابد.
شهردار كلانشهر اراك در این نشست گفت: شهرداری این كلانشهر تسریع در عملیات اجرایی پل های روگذر برای روان سازی ترافیك در سطح شهر را آغاز كرده و جایگزینی یك هزار دستگاه موتورسیكلت برقی به جای موتورسیكلت بنزینی و توزیع یك هزار دوچرخه در بین مردم را در دستور كار قرار داده است.
داود تاجران افزود: همچنین عملیات كاشت 300 هكتار جنگل كاری برای كاهش آلودگی كلانشهر اراك انجام شده و كاشت 700 هكتار جنگل در این كلانشهر از برنامه های آتی شهرداری است.
وی ادامه داد: 35 دستگاه خودرو فرسوده و اتوبوس ها با عمر بالای 10 سال برای كاهش آلودگی هوای كلانشهر اراك از چرخه ناوگان حمل و نقل درون شهری خارج می شود.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی نیز گفت: وضعیت هوای كلانشهر اراك از ابتدای سال جاری تا كنون، 9 روز پاك، 231 روز سالم، 52 روز ناسالم برای گروه های حساس و چهار روز ناسالم برای همه گروه ها بوده است.
رضا میرزایی افزود: بیشترین روزهای ناسالم كلانشهر اراك با هشت روز ناسالم در ماه های تیر و شهریور و كمترین روزهای ناسالم در ماه های خرداد و مرداد بوده است.
وی ادامه داد: تعداد روزهای ناسالم تا پایان آذرماه سال گذشته 87 روز بوده است كه این رقم با 41 درصد كاهش در سال جاری به 51 روز رسیده است.
معاونت بهره برداری واحد تولیدی آلومینیوم ایران(ایرالكو) نیز گفت: 80 درصد خطوط تولید این شركت از سال 84 تا كنون جمع آوری و نوسازی شده است.
عبدالرضا سیف افزود: 72 دیگ خط پنج شركت آلومینیوم ایران(ایرالكو) نیز ابتدای بهمن امسال از مدار تولید خارج و نیمه دوم خط چهار برای ثبات تولید، جایگزین آن می شود.
وی ادامه داد: 72 دیگ باقیمانده خط پنج نیز اواسط خرداد تا ابتدای تیرماه سال آینده از مدار تولید خارج و پیش بینی می شود شهریور ماه سال آینده، بهره برداری از خطوط جدید، آغاز شود.
معاونت بهره برداری واحد تولیدی آلومینیوم ایران (ایرالكو) با یادآوری پیشرفت 35 درصدی كارگاه جدید آندسازی گفت: 2 سوم آند مورد نیاز خطوط جدید این شركت از خارج كشور وارد می شود كه اتمام این كارگاه، نقش مهمی در كاهش واردات به همراه دارد.
سیف افزود: مقرر شده تجهیزات مورد نیاز كارگاه آند سازی خیرآباد به صورت تهاتر با شمش آلومینیوم از خارج كشور تامین شود.
ایرالكو، به عنوان بزرگترین تولید كننده شمش های آلومینیوم كشور از سال 51 فعالیت خود را در اراك آغاز كرده و حدود سه هزار نفر در آن شاغل هستند.
دولت در سال ۱۳۸۶ به منظور افزایش شاخص های زیست محیطی، مصوبه ‌ای با نام طرح جامع كاهش آلودگی هوای اراك را تصویب كرد.
1955/3075/ خبرنگار: مهدی عظیمی *** انتشاردهنده: حسین مهدی زاده