هیات بین المللی نظارت بر عملكرد آل سعود در اداره حج آغاز به كار كرد

تهران -ایرنا-شبكه خبری الجزیره از تشكیل یك هیات بین المللی برای نظارت بر رفتار عربستان در اداره مناسك حج (al haramain watch) و همچنین حمایت از مكان های تاریخی -اسلامی مكه ومدینه ، خبر داد.

الجزیره روز چهارشنبه اعلام كرد: در بیانیه این هیات كه در مالزی منتشر شد آمده است كه این نهاد سعی خواهد كرد اقداماتی را كه باعث از بین رفتن هویت اسلامی در مكه مكرمه و مدینه منوره می شود از جمله ساخت وسازهایی كه در اطراف اماكن مقدسه در این شهرها صورت می گیرد ، متوقف كند.
این بیانیه می افزاید: این هیات تلاش خواهد كرد تا دولت سعودی به شكل مستقل به اداره این اماكن مقدس نپردازد، زیرا مواردی چون حفظ سلامت حجاج وبستن راه حج بر روی برخی زائران از سوی ریاض بدون هیچ توجیه و دلیل قانع كننده ای باید موردتوجه قرار گیرد.
هدف این هیات بین المللی تقسیم سهمیه حج و عمره برای همه كشورهای اسلامی بصورت عادلانه و غیر سیاسی بودن این مناسك دینی و عبادی است.
به گزارش الجزیره، این هیات موارد سوء استفاده سیاسی آل سعود از مساله حج را در طول صد سال گذشته رصد و بررسی خواهد كرد و از مسئولین سعودی خواسته می شود موارد لازم را برای عدم تكرار آنها رعایت كنند.

آدرس اینترنتی هیات نظارت بر عملكرد عربستان در اداره مراسم حج: https://alharamainwatch.com/
خاورم**9366** 1049
مترجم:صغری رحیمی /انتشار دهنده :مریم كاظمی