اعتصاب و اعتراض دانشجويان پزشكي در الجزاير؛ خواسته ها و برخوردها

الجزيره-ايرنا- دانشجويان تخصص پزشكي در الجزاير كه به قوانين موجود در خصوص خود اعتراض دارند و خواستار تغيير آن هستند، طي هفته هاي اخير نارضايتي خود را به روش هاي مختلف مانند اعتصاب ، برگزاري تجمع و همچنين راهپيمايي اعلام كرده اند.

به گزارش ايرنا، طي هفته هاي گذشته اخباري مبني بر اعتصاب دانشجويان تخصص پزشكي (رزيدنت ها) كه در الجزاير به نام «الاطباء المقيمون» شناخته مي شوند، به گوش مي رسيد.
بر اساس برنامه آموزشي الجزاير، دانشجويان پزشكي به مدت هفت سال دوران پزشكي عمومي را مي گذرانند و پس از آن اگر كسي تمايل به ادامه تحصيل و ورود به دوره هاي تخصصي پزشكي داشته باشد، با توجه به نوع تخصص ، تا پنج سال ديگر بايد به تحصيل بپردازد اما با اين تفاوت كه واحدهاي آموزشي در اين دوره در بيمارستان هاي دولتي و به صورت عملي زير نظر اساتيد گذرانده مي شود و دانشجويان بايد در بيمارستان در شيفت هاي مختلف كاري در كنار اساتيد ، تخصص مورد نظر را بياموزند .
شمار رزيدنت ها در الجزاير حدود 13 هزار نفر اعلام شده است .

**خواسته ها و علل اعتراض ها
رزيدنت ها در الجزاير به قانون الزامي بودن خدمت در مناطق دور افتاده اعتراض دارند و يكي از خواسته هاي آن ها اين است كه قانون الزامي بودن خدمت در مناطق دور و محروم كه پزشك متخصص در آن مناطق وجود ندارد، لغو شود. مدت خدمت در اين مناطق بين دو تا چهار سال است و بر اساس قانون، رزيدنت ها بدون گذراندن اين دوره ، اجازه طبابت در بيمارستان هاي دولتي يا خصوصي يا داشتن مطب ندارند.
رزيدنت ها مي گويند تجربه نشان داده است كه اين طرح شكست خورده است زيرا در مناطق دورافتاده، وسايل كار براي تخصص هاي آن ها وجود ندارد و البته از سوي ديگر بايد گفت كه بيشتر فارغ التحصيلان ترجيح مي دهند در شهرهاي بزرگ به فعاليت بپردازند زيرا امكانات در اين شهرها بيشتر و زندگي در آن راحت تر است.
يكي ديگر از خواسته هاي رزيدنت ها، حذف قانون خدمت سربازي پزشكان است .بر اساس قوانين موجود، دانشجويان ذكور پس از به پايان رساندن دوران تخصص بايد به مدت يك سال به خدمت سربازي بروند .
بر اساس قوانين الجزاير، افرادي كه (كساني كه در دانشگاه ها در رشته هاي مختلف تحصيل مي كنند) تا 30 سالگي به خدمت سربازي اعزام نشده اند، از خدمت معاف مي شوند اما وزارت دفاع پزشكان متخصص را از اين قانون مستثنا كرده و در مورد آن ها اجرا نمي شود و پزشكان متخصص نيز اين سياست را برخلاف قانون اساسي مي دانند و مي گويند اصل برابري ميان همه اقشار جامعه در آن رعايت نشده است.

**اعتراض ها و برخوردها
رزيدنت ها پس از مدت ها اعتصاب پراكنده، چهارشنبه گذشته تجمع بزرگي در بيمارستان دولتي «مصطفي پاشا» كه بزرگترين بيمارستان دولتي در پايتخت است، برگزار كردند. آن ها پس از برگزاري تجمع قصد راهپيمايي در خيابان ها را داشتند كه پليس دخالت كرد و مانع خارج شدن آن ها شد. گفته مي شود بر اثر دخالت پليس، دست كم 20 دانشجوي تخصص پزشكي زخمي شدند.
تصاوير اين درگيري بسيار زود در شبكه هاي اجتماعي منتشر شد و كاربران انتقاد زيادي از پليس به دليل نوع برخورد با افراد فرهيخته كردند.
لازم به ذكر است از سال 2002 ميلادي، به دلايل امنيتي، برگزاري هرگونه تظاهرات و راهپيمايي در پايتخت الجزاير ممنوع شده است .
يكشنبه گذشته هم پزشكان تجمع ديگري در اعتراض به قوانين موجود و نوع برخورد با آن ها برگزار كردند. گفته مي شود در اين تجمع 500 رزيدنت و دانشجوي پزشكي شركت كردند.
اين تجمع و اعتراض ها منحصر به پايتخت نبود، در شهر قسنطينه (واقع در 430 كيلومتري شرق پايتخت) هم حدود يك هزار نفر از رزيدنت ها، پزشكان متخصص، داروسازها و دندانپزشك ها در يك راهپيمايي شركت كردند.اين راهپيمايي از بيمارستان دانشگاهي «ابن باديس» آغاز شد و معترضان به سمت مركز شهر حركت كردند.
رزيدنت ها دوشنبه گذشته نيز در اعتراض به تداوم شرايط موجود، از شركت در امتحانات خودداري كردند.
روز سه شنبه شمار زيادي از رزيدنت ها در بيمارستان «وهران» واقع در 400كيلومتري غرب پايتخت تجمع كرده و خواستار لغو قانون خدمت در مناطق دورافتاده شدند.آن ها پس از اين تجمع اقدام به راهپيمايي به سمت استانداري كردند. روزنامه الحوار اعلام كرد حدود هفت هزار پزشك كه بر اساس فراخوان هم صنفان خود در وهران جمع شده بودند، در اين راهپيمايي شركت كردند.

**پاسخ وزير بهداشت به خواسته هاي رزيدنت ها
در پي اين اتفاقات «مختار حسبلاوي » وزير بهداشت الجزاير خواستار گفت و گو با نمايندگان رزيدنت ها شد و در عين حال تاكيد كرد كه خدمت در مناطق دور افتاده بسيار ضروري است اما پزشكان متخصص از اين تاريخ به بعد تنها به مراكزي فرستاده مي شوند كه امكانات لازم براي تخصص آن ها در آن وجود داشته باشد.
وي وعده داد با تجهيز بيمارستان ها در اين مناطق، شرايط براي خدمت در مناطق دورافتاده بهبود يابد.
اين سخنان وزير بهداشت ، معترضان را قانع نكرد و نمايندگان آن ها نيز اعلام كردند جلسه اي كه با وزير داشته اند، بسيار فشرده و حدود 20 دقيقه بوده و فرصت كافي براي بيان مشكلات داده نشد .

**درخواست كمك رزيدنت ها از رئيس جمهوري
رزيدنت هاي معترض پس از اين اتفاقات، از «عبدالعزيز بوتفليقه » رئيس جمهوري اين كشور خواستند شخصا وارد عمل شود و به مشكلات آن ها رسيدگي كند.
رزيدنت ها تاكيد كردند اعتراض ها و اعتصاب هاي آن ها وارد سومين ماه خود شده است اما هنوز به هيچ يك از خواسته هاي خود نرسيده اند و نداوم چنين وضعيتي ، بر رسيدگي به بيماران در بيمارستان ها تاثير منفي مي گذارد .

**بيماران ميان چكش و سندان مقام هاي دولتي و پزشكان
رسانه هاي الجزايري اعلام كرده اند اعتصاب ها و همچنين تحصن هاي رزيدنت ها باعث ايجاد مشكلاتي براي بيماران در برخي بيمارستان هاي دولتي شده است و در اين ميان برخي ديگر از فارغ التحصيلان رشته هاي علوم پزشكي و كاركنان بخش هاي بهداشتي به رزيدنت ها پيوسته اند و در نتيجه برخي از مردم به دليل شرايط كنوني ناچار مي شوند به مطب ها يا كلينيك هاي خصوصي مراجعه كنند و اين در حالي است كه ارائه خدمات پزشكي در بيمارستان هاي دولتي براي همه مردم رايگان است.

**حمايت برخي احزاب از رزيدنت ها
در پي اين اعتراض ها برخي احزاب مخالف دولت الجزاير مانند حزب كار، حمايت خود را رزيدنت ها اعلام كردند و نوع برخورد پليس با رزيدنت ها را در دانشگاه مصطفي بن پاشا، باعث شكستن حرمت آنان دانست و از دولت نيز خواستند براي پاسخ به خواسته هاي آنان، اقدام شجاعانه اي انجام دهد.
خاورم **2041**1049
گزارش: سيد شاهپور حسيني

سرخط اخبار جهان