همایش حمایت از تولید و اشتغال در مناطق روستایی در زنجان برگزار شد

زنجان – ایرنا – همایش حمایت از تولید و اشتغال در مناطق روستایی با حضور معاون توسعه روستایی معاون اول رئیس جمهوری و استاندار زنجان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیركل كمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان روز چهارشنبه در این همایش گفت: اقتصاد هر كشوری از سه نقطه بنگاه، دولت و خانواده سرچشمه می گیرد و سامان می یابد.
هدایت صفری افزود: كوچكترین اقتصاد، خانواده است و باید تدبیر شود و هم شاخه درآمدی آن تقویت و شاخه هزینه ای آنها بهینه شود.
وی یادآورشد: در استان زنجان با حمایت های استاندار و تعامل بانك های عامل به مشاغل خرد و خانگی با رویكرد مناطق محروم و روستایی توجه شده است.
صفری اظهار كرد: سال كگذشته 2 248 فرصت شغلی با تسهیلات 235 میلیارد ریال فقط از طریق كمیته امداد در این استان ایجاد شد.
مدیركل كمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان گفت: در 9 ماه سال جاری از محل بند 'د' تبصره 16 قانون برنامه بودجه از سهم 2100 میلیارد ریال كشوری، 1538 فرصت شغلی در این استان با اعتیار 202 میلیارد و 425 میلیون ریال ایجاد شده است.
وی خاطر نشان كرد: 62 درصد این مشاغل در مناطق محروم و روستایی بود كه این رقم در سال گذشته به 58 درصد می رسید.
صفری ادامه داد: تعهد داده شده كمیته امداد در مجموع یك هزار و 490 فرصت شغلی است كه بیش از آن محقق شده است.
مدیركل كمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان گفت: از جمله اقداماتی كه برای پایدار سازی مشاغل در مناطق روستایی و محروم انجام می شود، مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای است چرا كه گام نخست برای توسعه همان موضوع آموزش است.
مدیركل بنیاد مسكن استان زنجان هم در ادامه این جلسه به روند مقاوم سازی منازل مسكونی روستایی در این استان اشاره كرد و گفت: از مجموع 91 هزا رو 265 واحد مسكونی روستایی در این استان، 46 هزار و 140 واحد معادل 51 درصد مقاوم سازی شده اند.
سجاد صنعتی منفرد اضافه كرد: در مجموع 21 هزار و 582 واحد مسكونی در شهرهای زیر 25 هزار نفر هم چهار هزار و 893 واحد مسكونی معادل 23 درصد مقاوم سازی شده اند.
وی اظهار كرد: از مجموع این واحدهای مسكونی روستایی، تاكنون 53 هزار و 128 واحد موفق به دریافت سند مسكونی شده اند و بناست تا سه سال آینده باقی این واحدها هم سند مالكیت دریافت كنند.
صنعتی منفرد افزود: 153 روستا در این استان با 18 هزار و 734 واحد مسكونی بر روی گسل واقع شده اند كه تاكنون فقط 28 درصد آنها معادل پنج هزا رو 259 واحد مقاوم سازی شده اند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان زنجان هم در این جلسه گفت: بحث اشتغال روستایی در برنامه اشتغال فراگیر با عنوان روستا تعاون مطرح شده و در دست اجراست.
محمد رضا یوسفی یادآورشد: در استان زنجان 90 روستا هدفگذاری شده است و طی مسالعات انجام شده این روستاها دارای شرایط لازم هستند.
وی اظهار كرد: طبق سهمیه ابلاغی در ابتدای سال، تعداد این روستاها به 32 روستا می رسید كه با افزایش این تعداد به 48 روستا رسید و در حال حاضر 26 روستا تعاون را به شكل تعاونی جدید ایجاد شده است.
یوسفی خاطر نشان كرد: 6 روستاتعاون هم كه از گذشته فعالیت داشتند و به صورت غیر فعال بودند را فعال كردیم و نسبت به برنامه پیش بینی شده، نزدیك 73 درصد برنامه ها را انجام داده ایمو
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: منتظریم به محض ابلاغ اعتبارات لازم از سوی بانك های عامل، طرح های روستاتعاون برای استفاده از تسهیلات بانكی معرفی شود.
مدیركل بهزیستی استان زنجان هم در ادامه این جلسه گفت: در 2 قالب بند 'د تبصره 16 قانون برنامه بودجه و مناطق روستایی برنامه های اشتغالزایی در این اداره كل دنبال می شود.
محمد محمدی قیداری ادامه داد: سهمیه این اداره كل برای سال جاری 85 میلیارد ریال از محل بند د تبصره 16 بود كه تاكنون 60 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
وی اضافه كرد: در مجموع 451 طرح به بانك ها موفق شده و 228 طرح موفق به دریافت تسهیلات 22 میلیارد و 500 میلیون ریالی شده اند.
محمدی قیداری ابزار كرد: در مورد اشتغالزایی در مناطق روستایی هم امسال سهم بهزیستی 139 شغل با اعتبار 13 میلیارد و 900 میلیون ریال بوده كه تاكنون 185 نفر با اعتبار 20 میلیارد ریال شاغل شده اند.
در این جلسه رضوی معاون توسعه روستایی معاون اول رئیس جمهوری به نحوه هزینه كرد اعتبار 100 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده برای توسعه و اشتغالزایی در مناطق روستایی كشور اشاره كرد.
سهم استان زنجان از این میزان اعتبار پیش بینی شده از محل صندوق توسعه ملی به 2 هزار و 850 میلیارد ریال می رسد.
3001/8068
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار: اسماعیل جهانبخش