فقه به مسائل تراجنسی ها پاسخ مناسب داده است

اصفهان- ایرنا- مدیر گروه فقه مركز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی گفت: مسائل فقهی و شرعی بسیاری درباره افراد ترا جنسی (ترنس ها) و عمل تغییر جنسیت مطرح است كه فقه اسلامی در كشور به آنها پاسخ مناسب داده است.

تراجنسی یا ترنس (Transsexual) به افرادی گفته می‌شود كه دارای هویت جنسیتی متناقض هستند برای مثال ممكن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالیكه شخصیت جنسیتی‌اش زنانه باشد یا برعكس.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی روز چهارشنبه در حاشیه كارگاه آموزشی ' فقه پزشكی ' كه در دانشگاه علوم پزشكی اصفهان برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس آمار رسمی حدود 300 هزار نفر در كشور متقاضی تغییر جنسیت هستند و برای این كار به پزشكی قانونی مراجعه كرده اند.
وی ادامه داد: آمار غیر رسمی درباره متقاضیان تغییر جنسیت در كشور بیشتر از این رقم و حدود 2 برابر آن تخمین زده می شود.
وی با بیان اینكه افراد بسیاری از كشورهای دیگر بویژه كشورهای همسایه برای تغییر جنسیت به كشورمان می آیند، تصریح كرد: برخی از آنها ایران را ' بهشت ترنس ها ' می نامند زیرا بر اساس مسائل قانونی و فقهی و فتوای برخی علما، مجوز تغییر جنسیت به افراد متقاضی مشمول احكام صادره در كشورمان داده می شود اما در برخی كشورها این مجوز به سختی صادر می شود.
مدیر گروه فقه مركز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی با بیان اینكه مسائل بسیاری درباره افراد ترا جنسی مطرح است، گفت: برخی افراد، ترنس واقعی نیستند بلكه فقط از نظر روحی و روانی یا ژنتیكی تمایل شدیدی درباره جنس مخالف دارند.
حجت الاسلام ابراهیمی افزود: در صورت انجام عمل تغییر جنسیت نیز مسائل بسیاری پس از آن مطرح می شود كه فقه به آنها پاسخ داده است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر زن و مرد با یكدیگر ازدواج كرده باشند و پس از ازدواج یكی از آنها خواهان تغییر جنسیت باشد مسائل مختلف فقهی مانند حكم ازدواج و مهریه مطرح می شود.
وی با بیان اینكه پزشكی قانونی بر اساس احكام و فتواهای موجود درباره ترا جنسیتی برای انجام عمل تغییر جنسیت مجوز می دهد، اظهار كرد: ما به این احكام، ' سُلطانیه ' می گوییم بطوریكه بر اساس فتوای امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اگر این كار (تغییر جنسیت) یك ضرورت اجتناب ناپذیر داشته باشد، اشكالی ندارد هرچند تا جایی كه می شود از مقدمات حرام باید پرهیز شود.
حجت الاسلام ابراهیمی با بیان اینكه حوزه های علمیه كشور، وظیفه خود را درباره پاسخگویی به مسائل فقهی و شرعی مرتبط با مسائل پزشكی مانند ترا جنسی ها انجام داده اند، تاكید كرد: لازم است اطلاع رسانی گسترده ای درباره آن از سوی رسانه ها صورت گیرد.
كارگاه آموزشی فقه پزشكی با شركت حدود یكصد نفر از روحانیانی كه در بیمارستان های استان اصفهان مشغول خدمات رسانی به بیماران و پزشكان در مسائل معنوی و اخلاقی و پاسخگویی درباره مسائل شرعی هستند، برگزار شد.
موضوع هایی مانند سقط جنین و فروعات آن و تلقیح مصنوعی و مسائل مختلف فقهی مرتبط با آنها در این كارگاه مطرح و درباره آن بحث و تبادل نظر شد.
این كارگاه به همت دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با همكاری نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در این دانشگاه به مدت یك روز برگزار ‌شد.
ت/3011/ 6022 خبرنگار: آسیه معینی - انتشار دهنده : مسعود عمادی

سرخط اخبار استان‌ها