استاندار كردستان: شهرداری ها پرداخت حقوق كارگران را در اولویت قرار دهند

سنندج - ایرنا - استاندار كردستان از عدم پرداخت مطالبات كارگران در برخی شهرداری های استان انتقاد كرد و گفت: همواره بر این نكته تاكید داشته ام كه شهرداری ها باید پرداخت حقوق و مطالبات كارگران را در اولویت قرار دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهمن مرادنیا روز چهارشنبه در همایش شهرداران و شوراهای اسلامی استان كردستان با طرح این سوال كه چرا حقوق كارگران در برخی شهرداری ها چهار ماه پرداخت نشده است؟ اظهار كرد: شهرداری ها باید نسبت به پرداخت مطالبات این قشر زحمتكش تمام تلاش خود را بكار بگیرند و مبادا در این مورد غفلت شود.
وی با بیان اینكه شهرداری ها و شوراها منتخب خود مردم هستند، افزود: مردم از رفتار و عملكرد شهرداری ها در حوزه های مختل خدمات رسانی رضایت ندارند.
مرادنیا اجرایی شدن واقعی میز خدمت در شهرداری ها را ضروری دانست و تاكید كرد: مردم باید حضورشان در شهرداری ها همراه با آرامش باشد و بدلیل عدم پاسخگویی این نهادها، دچار استرس و نگرانی نشوند.
استاندار كردستان با اشاره به اینكه اجرایی شدن میز خدمت در شهرداری ها در ممانعت از فساد اداری و سرگردانی مردم تاثیر گذار است، یادآور شد: این كار مشروط به این است كه میز خدمت به صورت واقعی وجود داشته باشد.
وی همچنین بر اعتماد سازی بین مردم و شوراها و شهرداری ها نیز تاكید كرد و گفت: این كار موجب می شود مردم احساس كنند این نهادها از آن خود آنها است.
مرادنیا به ضرورت شفاف سازی در عملكرد شهرداری ها نیز اشاره و اضافه كرد: مردم حق دارند بدانند پول هایشان در كجا خرج می شود چونكه یكی از مشكلات اصلی عدم اعتماد مردم به مسئولان است.
استاندار كردستان همچنین خواستار رفع مشكلات شهرداری ها با دیگر ادارات شد و افزود: سعی كنیم با همكاری و تعامل دو جانبه مشكلات را رفع و برای خدمت به مردم محكم تر گام بردارید.
** سازمان همیاری ها در مرز باشماق راه اندازی می شود
استاندار كردستان در بخش دیگری از سخنان خود، وضعیت سازمان همیاری ها را نامناسب دانست و یادآور شد: برنامه ای داریم تا بتوانیم سازمان همیاری ها را تقویت و راهی برای ایجاد درآمدزایی شهرداری ها ایجاد كنیم.
مرادنیا اضافه كرد: براساس این برنامه، سازمان همیاری ها در مرز باشماق مریوان كارهایی را بر عهده خواهد گرفت تا ضمن كسب درآمد از این وضعیت نابسامانی خارج شود.
وی بر لزوم ایجاد بانك اطلاعاتی برای املاك و مستغلات شهرداری ها تاكید و یادآور شد: از این طریق می توان املاكی را كه قابل واگذاری است از طریق فروش آن برای انجام خدمت بهتر به مردم اقدام كرد.
** تمام مطالبات شهرداری ها به ادارات ابلاغ شده است
استاندار كردستان از ابلاغ تمام مطالبات شهرداری به ادارات و ارگان ها خبر داد و گفت: ادارات باید هر چه سریعتر نسبت به پرداخت مطالبات شهرداری اقدام كنند ضمن اینكه استانداری به عنوان اولین ارگان، اقدام به پرداخت بدهی خود به شهرداری می كند.
مرادنیا به وجود نیروی اسنانی فراوان در شهرداری های استان اشاره كرد و افزود: اجازه ندهیم نیرویی به شهرداری اضافه شود زیرا شهرداری باید چابك و خدمات رسانی خوب برای مردم باشد.
وی به نحوه ساخت و سازها و بحث مقاوم سازی در برابر زلزله در شهرها نیز اشاره كرد و یادآور شد: نباید در ساخت و سازها كوتاهی و خلاف قانون عمل كنیم زیرا بی قانونی در آینده به ضرر خود مردم خواهد بود.
مرادنیا با بیان اینكه همه ما در مقابل هر اتفاقی مسئول هستیم، ادامه داد: با توجه به اینكه مسئولیت داریم پس نباید از قوانین و مقررات سرپیچی كنیم لذا با جدیت برای رفع مشكلات مردم گام برداریم و احساس ناتوانی به خود راه ندهیم.
** ایجاد اتاق فكر در شهرداری ها و شوراهای شهر ضروری است
مردانیا در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر بازنگری در قانون شهرداری ها افزود: ایجاد اتاق فكر در مجموعه شهرداری ها و شوراهای شهر ضروری است.
وی اظهار كرد: آینده نگری در برنامه ها یك اصل است و برنامه های شهرداری ها باید طوری باشد كه در سال های آینده دچار مشكل نشوند.
استاندار كردستان از بازآفرینی طرح جامع شهرها در استان نیز خبر داد و گفت: بزودی و با كمك هیاتی از وزارت راه و شهرسازی این امور را در سنندج اجرایی خواهیم كرد.
** هیچ نیرویی حق برخورد فیزیكی با مردم ندارد
مرادنیا برخورد فیزیكی برخی نیروهای شهرداری با مردم را ناشایست دانست و ادامه داد: هیچ نیرویی از شهرداری حق برخورد فیزیكی با مردم را ندارد حتی اگر مردم دچار تخلف شده باشند.
وی با بیان اینكه باید با متخلف براساس قانون و محترمانه برخورد كرد، یادآور شد: نیروی شهرداری كه با مردم برخورد فیزیكی می كند، نیرویی با كفایت برای شهرداری محسوب نمی شود و باید با این نیرو برخورد شود.
براساس سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال ۱۳۹۵ استان كردستان یك میلیون و 603 هزار و 11 نفر جمعیت دارد كه ۶۶ درصد شهری و ۳۴ درصد را جمعیت روستایی تشكیل می‌دهد.
این استان دارای 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یك هزار و 697 آبادی دارای سكنه و 187 آبادی خالی از سكنه است.
خبرنگار: وریا كرمی**انتشار: مجید سلیمانی
7355/9102