۲۰ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۱
کد خبر: 82791343
۰ نفر
سرقت ژن‌ها توسط باكتری‌های روده

تهران – ایرنا – محققان در یافتند باكتری‌های موجود در روده ژن‌های مارا به سرقت می‌برند و آن‌ها را كنترل می‌كنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس الرت، محققان دریافتند یك ماده شیمیایی كه توسط باكتری‌های مفید موجود در سیستم گوارشی ما تولید می‌شود، كروموزم‌های موجود در سلول‌های اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع این ماده به غیر از روده تنها در مغز انسان وجود داشته و عملكردی شبیه به یك سوییچ اپی‌ژنیك دارد كه می‌تواند ژن‌ها را فعال و غیرفعال كند.
هنگامی كه فیبر موجود درمیوه‌ها توسط میكروب‌های درون روده تجزیه می‌شود، مولكول‌های ارگانیك كوچك موسوم به اسیدهای چرب زنجیره كوتاه تولید می‌شوند. این اسیدهای چرب منبع اصلی انرژی برای سلول‌های روده هستند، اما وجود آن‌ها بر كروتونیلاسیون ژنوم نیز تاثیر می‌گذارد.
كروتونیلاسیون یك فرایند ویرایش ژنتیكی است كه اخیرا شناسایی شده و تا حدی شبیه به متیلاسیون است. هردو فرایند بدون تغییر كد ژنتیكی، نحوه توصیف ژن‌ها را از طریق تغییر ساختار شیمیایی محیط آن‌ها دستكاری می‌كنند.
محققان برای اطمینان از اثرگذاری باكتری‌های روده بر ساختار ژنتیكی بدن، مقادیری از آنتی بیوتیك را به موش‌های آزمایشگاهی تزریق كردند كه بخش عمده باكتری‌های موجود در روده آن‌ها را از بین برد. در نتیجه این اقدام میزان اسیدهای چرب زنجیره كوتاه و همچنین فرایند كروتونیلاسیون در روده موش‌ها كاهش یافت.
این تحقیقات درك بهتری از رابطه بین رژیم غذایی و تغییرات ژنتیكی را به دست می‌دهد.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن