ديپلمات آمريكايي: تعليق همكاري نظامي اسلام آباد با واشنگتن صحت ندارد

اسلام آباد - ايرنا - سخنگوي سفارت آمريكا در اسلام آباد سخنان روز گذشته 'خرم دستگيرخان' وزير دفع پاكستان درباره تعليق همكاري امنيتي اسلام آباد با واشنگتن را رد كرد و افزود: ما يادداشت يا نامه رسمي در خصوص تعليق همكاري هاي امنيتي، اطلاعاتي و دفاعي با پاكستان را دريافت نكرده ايم.

به گزارش ايرنا 'خرم دستگيرخان' وزير دفاع پاكستان روز سه شنبه - ديروز - در سخنراني در نشست تخصصي 'راهبردهاي منطقه اي امنيت پاكستان' در موسسه مطالعات راهبردي اسلام آباد، از توقف همكاري هاي اطلاعاتي اسلام آباد با واشنگتن خبر داد.
وي با تاكيد بر گسترش همكاري هاي گذشته پاكستان با آمريكا و در واكنش به اظهارات رئيس جمهور اين كشور از تعليق همكاري هاي گسترده دفاعي و امنيتي با واشنگتن خبر داد و ضمن اشاره به تعليق كمك هاي اخير آمريكا به پاكستان افزود: توقف اين كمك ها از سوي واشنگتن منجر به توقف گفت و گوهاي راهبردي مي شود كه مقامات دو كشور بيش از يك سال سرگرم آن هستند.­
وزير دفاع پاكستان همچنين از آمريكا به دليل همكاري نكردن در ايجاد عمليات حصاركشي مرزي با افغانستان جهت جلوگيري از رفت و آمد هاي شبه نظاميان انتقاد كرد.
وي تصريح كرد: پاكستان و افغانستان، حدود دو هزار و 500 كيلومتر مرز مشترك كوهستاني دارند كه شبه نظاميان و شورشيان به راحتي مي توانند از اين گونه گذرگاه ها براي تردد استفاده كنند.
سفارت آمريكا در اسلام آباد نيز در واكنش به اين سخنان هرگونه ادعاي تعليق همكاري هاي پاكستان و آمريكا را رد كرد.
'ريچارد اسنلسير'سخنگوي سفارت آمريكا در اين خصوص گفت كه تا كنون نامه و يادداشت رسمي در باره قطع و يا تعليق همكاري هاي نظامي و امنيتي با طرف پاكستاني دريافت نكرده است.
درپي انتشار توئيت دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا در اول ژانويه و انتقاد شديد او از حمايت پاكستان از تروريست هاي افغان در اين كشور ، مقامات واشنگتن توقف كمك هاي امنيتي آمريكا به پاكستان را اعلام كردند.
ترامپ همچنين در توئيت هاي ارسالي خود نوشته است، آمريكا در اقدامي احمقانه در 15 سال گذشته بيش از 33 ميليارد دلار به پاكستان كمك كرده در حالي كه اسلام آباد هيچ چيز جز دروغ و نيرنگ به ما نداده و مقامات ما را ابله تصور كرده اند.به گزارش خبرگزاري شين هوا از اسلام آباد، به رغم تلاش گذشته اسلام آباد براي خويشتنداري در قبال اتهامات آمريكا اما اظهارات خرم دستگير خان افزايش تنش با واشنگتن را نشان مي دهد.
آساق**6125*1144*سيدبهادر حسيني
* انتشار دهنده: عليرضا جباري