سالانه 120 میلیون تن محصول كشاورزی در كشور تولید می شود

زنجان - ایرنا - معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد: سالانه 120 میلیون تن محصول كشاورزی در كشور تولید كه موجب حركت صنایع، تامین ارز (صادرات محصولات) و ایجاد اشتغال می شود.

به گزارش ایرنا، محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در سی و دومین دوره معرفی تولید كنندگان برتر حوزه كشاورزی زنجان افزود: نتیجه 120میلیون تن تولید محصولات كشاورزی در سال، امنیت و افزایش درآمد ملی را به همراه دارد.
به گفته وی، كشاورزی به عنوان بخشی عظیم در اقتصاد ملی می تواند در آینده با تكثیر و تولید نقش قابل توجهی در ارزآوری، صادرات، اشتغال و امنیت در درآمد ملی داشته باشد.
معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: كشاورزان ثابت كردند بهره وری اگر با دانش همراه و هنرمندانه با آب و خاك رفتار شود، افزایش بهره وری محصول را خواهد داشت.
طهماسبی به نمونه های تولیدات برتر در بخش كشاورزی اشاره كرد و افزود: در مناطق سردسیر و معتدل كشاورز نمونه كشور بیش از 13 تن گندم آبی در هكتار برداشت كرده كه میانگین برداشت آن در كشور چهار تن و 350 كیلوگرم است.
وی، میزان برداشت گندم آبی توسط كشاورز نمونه كشوری را در مناطق گرم و خشك 12 تن در هكتار بیان كرد و یادآور شد: در گندم دیم نیز بیش از سه تن برداشت شده كه میانگین كشوری یكهزار و 50 كیلوگرم در هكتار است.
معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی ادامه داد: در كشت كلزا نیز كشاورز نمونه بیش از 6 تن از آن را در هكتار برداشت كرده كه میانگین كشوری آن سه و نیم تن در هكتار است.
وی، میزان برداشت انگور آبی را 118 تن در هكتار و میانگین كشوری آن را 14 تن بیان كرد و افزود: انگور دیم توسط كشاورز نمونه 20 تن در هكتار بوده كه میانگین آن چهار و نیم تن است.
به گفته طهماسبی، سیب درختی درجه ممتاز در دماوند 168 تن در هكتار بوده كه میانگین كشوری آن حدود 20 است و انار نیز 95 تن در هكتار و میانگین آن 15 تن می باشد.
وی اظهاركرد: زیتون نیز توسط كشاورز نمونه طارمی در سطح كشور بیش از 40 تن در هكتار برداشت كرده كه میانگین آن 2 تن در هكتار است.
این مسئول خاطرنشان كرد: چهارم و پنجم آذر سال گذشته دمای زیر 18 درجه موجب خسارت به باغ های زیتون شد اما با این وجود برداشت در هكتار قابل توجه بوده است.
طهماسبی تاكید كرد: با توجه به خشكسالی امسال 50 درصد نسبت به میانگین سال گذشته كاهش بارندگی در سطح سرزمینی داریم.
وی بر بكارگیری از ماشین آلات خوب و مورد نیاز تاكید كرد و ادامه داد: در زمان حاضر در خط اعتباری مكانیزاسیون خرید هر نوع ادوات كشاورزی در بخش های باغی، زراعی، دامی، آبزیان و بازسازی گلخانه ها امكانپذیر است و تسهیلاتی از سوی دولت فراهم شده است.

** ایران دومین كشور در ساخت گلخانه هاست
معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی گفت:سه و نیم میلیون هكتار گلخانه در دنیا و بیش از 12هزار و 300 هكتار در ایران وجود دارد.
طهماسبی خاطرنشان كرد: برزیل در رویكرد گلخانه ها نخستین كشور و ایران نیز به لحاظ ساخت و ساز دومین كشور دنیاست.
وی تاكید كرد: قرار است در برنامه 10 ساله 48 هزار هكتار گلخانه در كشور ایجاد شود.
این مسئول تاكید كرد: امروزه فقط كشت برخی از محصولات از قبیل گوجه خیار، توت فرنگی و غیره نیست؛ انار، لیموترش، انگور، هلو و دیگر درختان میوه جایی در گلخانه ها دارند.
طهماسبی صرفه جویی 80 تا 90 درصدی در آب و حفظ محیط زیست را از اهداف راه اندازی و رونق گلخانه ها بیان كرد.
وی یادآورشد: بهترین امكانات و تسهیلات برای آبیاری تحت فشار با 85درصد بخشودگی، فرصت ایجاد شده از سوی دولت برای كشاورزان است.
معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی با بیان اینكه زمان حاضر فصل كشت نهال است، گفت: سرشت نهال، اصالت و سلامت آن باید مطمئن شود تا چهار سال دیگر میوه دهد و باید نهالی كه خریداری می شود دارای برچسب باشد.
به گزارش ایرنا، استان زنجان دارای 36 كشاورز نمونه در بخش های مختلف تولیدات گیاهی (باغبانی و زراعت)، دام و طیور، شیلات، آب، خاك و صنایع كشاورزی، ترویج و تشكل های كشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری بودند كه از این تعداد 2 نفر در بخش باغی تولید صنوبر و زیتون نمونه سطح كشوری شده اند.
از 36 كشاورز نمونه چهار نفر خانم هستند كه در پایان این مراسم از همه این فعالان قدردانی شد.
7325/8068 خبرنگار: حدیث ابوالحسنی** انتشاردهنده: اسماعیل جهانبخش