فرماندار: براي معرفي آستارا به عنوان پايتخت كتاب ايران برنامه ريزي شود

آستارا - ايرنا - فرماندار آستارا با توجه به سابقه فرهنگي و تاريخي و ظرفيت هاي حوزه كتاب و كتابخواني در اين شهرستان، خواستار برنامه ريزي براي معرفي آستارا به عنوان پايتخت كتاب ايران شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا يونس رنجكش عصر دوشنبه در نشست با كتابداران و چهره هاي فرهنگي در فرمانداري آستارا گفت: در سال آينده سه كتابخانه از استان گيلان به عنوان نامزد پايتخت كتاب ايران به نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور معرفي خواهد شد و آستارا مي تواند يكي از آنها باشد.
وي افزود: از چهار كتابخانه آستارا كتابخانه پيامبر اعظم (ص) در باغ ملي اين شهرستان كه در سال 1302 تاسيس شده و به عنوان نخستين كتابخانه گيلان و كتابخانه مركزي آستارا نيز محسوب مي شود، از ويژگي لازم براي معرفي برخوردار است و زيرساخت هايش بايد با مشاركت شهرداري تقويت شود.
عادل نيرودل عضو شوراي اسلامي شهر آستارا نيز در اين جلسه گفت: كتابخانه ها ، نهادهاي عمومي غير دولتي هستند و درآمد، هزينه هاي جاري و نگهداري آنها از محل نيم درصد درآمد شهرداري ها تامين مي شود و شهرداري آستارا بايد آن را بموقع پرداخت كند.
حامد نصرت الهي عضو ديگر شوراي اسلامي شهر آستارا هم گفت: براي تبديل آستارا به پايتخت كتاب، بايد نمادهاي كتاب و سرديس هاي چهره هاي فرهنگي شهرستان تهيه و نصب شود.
آرزو عباس زاده سرپرست اداره كتابخانه هاي عمومي آستارا نيز بيان كرد: بهسازي بخشي از ساختمان و محوطه كتابخانه هاي عمومي بخش لوندويل و دهستان ويرموني جزو مصوبات انجمن كتابخانه هاي اين شهرستان بود، ولي اقدامي نشده است.
وي با توجه به اينكه پارك كودك موجود در فلكه گاز آستارا مورد استفاده قرار نمي گيرد، از شوراي شهر و شهرداري خواست با تبديل آن به بوستان كتاب موافقت كنند.
آستارا داراي چهار باب كتابخانه به مساحت يك هزار و 500 متر مربع با 47 هزار و 968 نسخه كتاب و 2 هزار و 83 عضو فعال است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
خبرنگار: يوسف هدايتي
7105 / 7124/2007