ابتكار:برقراری گفت وگوی ملی بین خانواده و نسل ها ضروری است

بوشهر- ایرنا - معاون رئیس جمهوری درامور زنان و خانواده گفت:برقراری گفت و گو ملی خانواده و نسل ها برای ارتقا و تعالی خانواده ایرانی بشدت احساس می شود.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار دوشنبه شب درنشست شورای ادارای استان بوشهر افزود: برای اجرای این مهم در استانها نشست هایی با مسوولان برگزار شده است تا آسیب های مترتب بر فقدان این مهم و وضعیت موجود برای كاهش آن بررسی شود.
وی اظهارداشت:هم اینك نسل دهه 60 و 70 از انقلاب و جنگ هیچ خاطره ای ندارند و مسایل و سووالات فراوانی دارند و بسیاری از سوولات آنان نیز بی پاسخ مانده است كه ادامه این موضوع می تواند مسئله آفرین باشد كه محل پرداختن به این موضوع خانواده است.
ابتكار با گرامیداشت یكمین سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: نقشی كه وی در كنار امام راحل، رهبر معظم انقلاب و مردم ایفا كرد راه و مسیر تحكیم و تقویت مبانی انقلابی اسلامی فرا روی كشور قرار داد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاكید بر ضرورت همدلی در بخش های مختلف جامعه افزود: همه قوا با همكاری هم باید برنامه های كلان توسعه كشور در زمینه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را پیش ببرند كه لازمه آن همكاری و حركت در كنار هم برای تحقق این سیاست هاست.
وی ادامه داد: یكی از رویكردهایی كه همواره مورد تاكید امام (ره) نیز بود مسئله عدالت به مفهوم كلان آن است كه یكی از آنها عدالت جنسیتی و نقش زنان در جامعه اسلامی است كه مورد تاكید ویژه دولت تدبیر و امید نیز قرار دارد.
ابتكار افزود: اكنون شاهد تحول چشمگیری در وضعیت زنان و خانواده در سطح استان ها هستیم كه نمونه آن سرمایه انسانی استان بوشهر است.
وی گفت: این پدیده مقوله ای امید بخش و نشان دهنده سرمایه ارزشمند این استان است كه لازمه همكاری و انسجام بین بخشی و بین قوا برای پیشبرد این برنامه و تداوم این مسیر ضروری است.
وی یادآورشد: درحوزه سمن ها، تشكل ها و فعالان غیر دولتی تحولات و رشد كمی و كیفی سمن ها نشان دهنده وضعیت بسیارخوبی برای مشاركت مردم و تبلور ظرفیت های موجود در استان بوشهر است.
ابتكار گفت: استان بوشهر در مسیر علمی و بحث كارآفرینی اقدامات قابل توجهی داشته كه این مسیر بالنده و رو به پیشرفت باید تداوم داشته باشد.
وی گفت: نگاه به حوزه زنان نگاه ملی است كه تحقق این مهم در گرو همكاری همه دستگاه و بخش ها ست.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: براساس سیاست ها و برنامه های محوری دولت نگاه به حوزه زنان ملی است و مسایل زنانه نیست بلكه به همه بخش ها و فارغ از جنسیت است تا همه آحاد جامعه از شرایطی كه دولت ایجاد می كند برای تعالی فردی و جامعه تلاش كنند.
وی گفت: هم اینك در زمینه دسترسی به خدمات بین دختران و پسران از جمله افراد بازمانده از تحصیل یا ورزش های همگانی فاصله و شكاف هایی وجود دارد كه بدلیل مسایل خاص اجتماعی و فرهنگی باید شرایطی برای تغییر این وضعیت فراهم شود.
ابتكار اظهارداشت: براساس ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه همه دستگاههای اجرایی دولت مكلف هستند براساس شاخص ها موضوع عدالت جنسیتی را در سطح ملی و استانی پیگیری كنند اما برخی دستگاهها از جمله آموزش عالی ، آموزش و پرورش و بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی مسوولیت بیشتری دارند كه ما نیز پیگیر عملكرد دستگاهها در این زمینه هستیم.
وی گفت: همچنین ماده 102 قانون برنامه ششم توسعه به موضوع خانواده مربوط است كه در دستور كاراست و كارگروهی در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای پایش و روش دقیق این ماده تشكیل شده است.
معاون رئیس جمهوری تصریح كرد: افزون بر این، بند' ت' ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه نیز مربوط به زنان سرپرست خانواده است كه در قالب كارگروهی تقسیم كار ملی شده است تا از آسیب هایی كه این قشر را در معرض خطر قرار می دهد پیشگیری شود.
وی گفت: از رویكردهای دیگر برنامه های حمایتی دولت برای زنان ،اشتغال و كارآفرینی است .
ابتكار افزود: هم اینك فاصله دختران تحصیل كرده بیكار نسبت به پسران در برخی از مناطق سه برابر است البته در 2 سال اخیر 67 درصد اشتغال های ایجاد شده بدلیل مشاغلی كه خانم ها ایجاد می كنند به این قشر اختصاص یافته است.
وی یادآورشد:بخشنامه شورای عالی اداری دولت مكلف كرده است تا پایان دولت 30درصد پست های مدیریتی عالی تا میانی و اجرایی را براساس شایستگی و توانمندی در اختیار زنان و جوانان قرار دهد.
معاون رئیس جمهوری درامور زنان و خانواده گفت:دربسیاری از حوزه ها عقب ماندگی هایی در استفاده از ظرفیت و اشتغال زنان وجود دارد كه در مكاتباتی با استانداران برای برون رفت از وضعیت موجود انجام شده است.
ابتكار با اشاره به موفقیت آمیز بودن اجرای طرح های تاب آوری اجتماعی و ارتقا و توانمند سازی زنان در استان بوشهر گفت: این طرح كه از دولت یازدهم با همكاری سازمان‌های مردم نهاد، دانشگاهیان و محققان اجرایی شده زمینه توانمندسازی برای كاهش آسیب‌ها و مشكلات اجتماعی خانواده‌ها و زنان را فراهم كرده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اجرای فاز دوم این طرح بیان كرد: طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوارها و ارتقا توان‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد از دیگر مواردی است كه اجرای آن در اولویت برنامه ها قرار دارد.
ابتكار گفت: توسعه مشاغل مرتبط و سازگار با محیط زیست از برنامه‌های كارآفرینی و مشاغل سبز است كه ویژه جوانان تحصیل كرده از جمله دختران است.
7212/6045** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری ** انتشار دهنده: اكبر اقبال مجرد