پيش بيني اجراي سه طرح مديريت پسماند در استان گيلان

آستارا - ايرنا - مديرعامل سازمان مديريت پسماند گيلان گفت: سه طرح بزرگ مديريت پسماند بر اساس ارزيابي هاي زيست محيطي در غرب، شرق و مركز اين استان پيش بيني شده و شهرداران بايد در اجراي آنها همكاري و همت كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا پويا شهشهاني عصر دوشنبه در جلسه كارگروه مديريت پسماند آستارا در فرمانداري اين شهرستان افزود: براي احداث كارخانه كمپوست (تبديل زباله به كود) تالش، اعتباري بالغ بر 25 ميليارد و 100 ميليون ريال به شهرداري آن شهر پرداخت شده و با احداث آن در زميني به مساحت سه هكتار، روزانه 250 تن زباله از آستارا، ماسال، تالش و رضوانشهر به كمپوست تبديل خواهد شد.
وي اضافه كرد: ارزيابي هاي زيست محيطي درباره ساخت اين كارخانه انجام شده و پس از تصويب در سازمان حفاظت محيط زيست، عمليات اجرايي آن با برخورداري از پشتوانه هاي قانوني آغاز خواهد شد.
مديرعامل سازمان مديريت پسماند گيلان اظهار كرد: براي مديريت اصولي پسماند در شرق گيلان نيز كارخانه كمپوست با اعتباري بالغ بر 25 ميليارد ريال با ظرفيت دريافت روزانه 250 تن زباله در لنگرود ساخته خواهد شد و فعاليت چهارمين دستگاه زباله سوز كشور نيز پس از تصويب ارزيابي هاي زيست محيطي در شهرستان رشت آغاز مي شود و براي اين منظور، 109 ميليارد ريال هزينه شده است.
شهشهاني با بيان اينكه شهرداران گيلان تفكيك زباله از مبدا را جدي بگيرند، تصريح كرد: پس از تغييرات صورت گرفته در مديريت شهرداري هاي استان، با ركود موقت در تفكيك زباله از مبدا مواجه شديم، اما اين وضعيت با همكاري شركت هاي بخش خصوصي در حال بهبودي است.
فرماندار آستارا نيز در اين جلسه با اشاره به لزوم فرهنگ سازي مديريت پسماند تصريح كرد: آميختگي زباله هاي عفوني با عمومي تهديد زيست محيطي است و پزشكان مطب هاي خصوصي در آستارا بايد زباله هاي عفوني را جدا كرده و براي امحاء در اختيار شبكه بهداشت و درمان اين شهرستان قرار دهند.
يونس رنجكش افزود: به منظور انجام كار تحقيقاتي براي كنترل شيرابه زباله در آستارا، قراردادي با دانشگاه گيلان منعقد كرده ايم و دهياران نيز بايد در روستاها در تفكيك زباله از مبدا كوشا باشند.
وي اظهار كرد: دو شركت خصوصي براي اجراي طرح هاي مديريت پسماند در آستارا اعلام آمادگي كرده اند و اميدواريم طرح هاي آنها پس از بررسي هاي اجمالي قابليت اجرا پيدا كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد و به علت گردشگرپذير بودن، ميزان توليد زباله در آن با سرانه يك و نيم كيلوگرم، از مرز هشدار گذشته و پسماندها در نزديكي ساحل خزر دفن مي شود.
خبرنگار: يوسف هدايتي
7105 / 7124/2007