ابتكار: لایحه منع خشونت علیه زنان مرحله نهایی را می گذارند

بوشهر - ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: تدوین لایحه منع خشونت علیه زنان (لایحه تامین امنیت اجتماعی زنان) در مرحله نهایی قرار دارد و بزودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: در تهیه و تدوین این لایحه هماهنگی مناسب با قوه قضائیه صورت گرفت و كارگروه مشترك تشكیل شده و كار در ابعاد مختلف و تخصصی در دست انجام است.
وی اضافه كرد: آخرین نشست درباره این لایحه در هفته جاری برگزار و پس از آماده شدن به دولت و در گام نهایی به مجلس ارائه می شود.
ابتكار ادامه داد: لایحه منع خشونت علیه زنان به اصل تعریف ها و ابعاد خشونت می پردازد و یك جنبه پیشگیرانه و بازدارنده برای تعریف جرائم و مجازات ها دارد.
وی با بیان اینكه قوانین علاوه برجنبه بازدارندگی انضباط اجتماعی را به دنبال دارد، ادامه داد: اجرای قوانین یك جنبه مهم فرهنگی را در جامعه جاری و ساری می كند.
ابتكار، با بیان اینكه خشونت آسیب جدی به خانواده وارد می كند، گفت: اهتمام دولت نسبت به خانواده در ارتباط با شناسایی آسیب ها و كاهش آنها با هدف تقویت بنیان های خانواده ایرانی از هدف های مهم این لایحه به شمار می رود.
وی تاكید كرد: خشونت وقتی وارد خانواده می شود شالوده آن را كه محبت و عشق است از بین می برد و چیزی به عنوان زندگی خانوادگی باقی نمی گذارد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: لایحه تامین امنیت اجتماعی یا منع خشونت علیه زنان همه ابعاد جامعه را در برمی گیرد و به ارتقا، تعالی و آرامش جامعه كمك می كند.
وی درباره وعده رئیس جمهوری برای به كارگیری زنان در پست های مدیریتی گفت: براساس سیاست دولت دوازدهم 30 درصد از پست های مدیریتی دولت باید در اختیار بانوان قرار گیرد.
ابتكار اظهار كرد: مكاتبه لازم در این زمینه با وزیران و استانداران انجام و تلاش شده در همه سطوح فرصت برای حضور بانوان توانمند و شایسته فراهم شود.
وی با اشاره به انتصاب 6 زن به عنوان معاون وزیر در وزارتخانه های مختلف بیان كرد: تاكنون گام های خوبی در این راستا برداشته شده ولی هنوز فاصله وجود دارد.
ابتكار گفت: انتظار می رود وزیرانی كه هنوز فرصت های مدیریتی را برای بانوان فراهم نكرده اند برای اجرای این وعده رئیس جمهوری و استفاده از توان زنان شایسته گام های موثری بردارند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده یادآور شد: در استانداری ها نیز باید زمینه حضور بانوان در كنار آقایان در پست های مدیریتی فراهم شود.
وی در باره توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: یك كارگروه بین بخشی با حضور همه دستگاه های مسئول تشكیل و دراین زمینه تجمیع اطلاعات لازم و ایجاد درگاه با همكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی انجام شده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه كرد: توان افزایی بانوان در زمینه اقتصادی و معیشت پایدار از جمله مسائلی است كه براساس تكلیف قانون و سیاست های دولت دوازدهم باید برای آن برنامه ریزی شود.
ابتكار یادآور شد: در این ارتباط با تقسیم كار ملی وظیفه هر دستگاه مشخص شده است.
وی بیان كرد: با توجه به داشتن برخی الگوهای موفق در كشور تلاش شده این الگوها در سطح ملی تعمیم شوند.
ابتكار گفت: تلاش می شود با توان افزایی و ارائه حمایت های لازم از بروز آسیب ها نسبت به زنان سرپرست خانوار كه بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند، پیشگیری شود.
وی همچنین گفت: توسعه خانه های امن، مراكز اورژانس اجتماعی و 123براساس نیاز هر منطقه از سیاست های مورد حمایت دولت دوازدهم است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به همكاری شهرداری ها در بسیاری از استان ها گفت: در این زمینه باید یك كار فرابخشی بین شهرداری ها، سازمان های مردم نهاد، بهزیستی و دستگاه های امدادی صورت گیرد تا خانه های امن و اورژانس اجتماعی در جاهایی كه نیاز است راه اندازی شود.
وی اظهاركرد: از مهمترین كاركردهای اورژانس اجتماعی پیشگیری است در این ارتباط تلاش می شود با مداخله بموقع جلوی انتشار آسیب در جامعه گرفته شود.
ابتكار، ایجاد اشتغال پایدار را از سیاست های دولت عنوان كرد و گفت: برای اشتغال روستایی 1.5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در قانون پیش بینی شده است.
وی یادآور شد: آیین نامه اشتغال روستایی در دولت تصویب و كارگروهی در هر استان برای تعیین جهت گیری این اعتبار و سیاست های مربوط به اشتغال تعیین شده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه كرد: با پیگیری های انجام شده مدیركل امور بانوان استانداری هر استان از اعضای این كارگروه به شمار می رود و بر اختصاص سهمی برای اشتغال زنان روستایی تاكید می شود.
ابتكار درباره اشتغال در شهرها گفت: با توجه به افزایش حضور بانوان دانش آموخته در جامعه شهری باید برای اشتغال این قشر نیز برنامه ریزی شود.
وی یادآور شد: ارائه آموزش های لازم در زمینه كارآفرینی زنان در دست اجراست.
6047/6043**
خبرنگار: مونا عیدان** انتشار دهنده: خدانظر خواجه