۱۷ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 82788339
۰ نفر
ویژگی های فرش ماشینی استاندارد چیست؟

تهران- ایرنا- فرش ماشینی یك كالای پرمصرف در كشورمان است كه براساس نظر سازمان ملی استاندارد، حین خرید آن باید به برخی نكات مهم توجه كرد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا، وقتی صحبت از فرهنگ و هویت ایرانی می‌شود بی‌شك فرش یكی از نمادهای بارز این فرهنگ است و به جرات می توان گفت كمتر خانه ای در ایران است كه زمین و یا دیوار آن به فرش مزین نشده باشد و این افزایش تقاضای اقشار مختلف جامعه از فرش كه ریشه تاریخی و هویتی دارد، سبب شده است در كنار فرش دستباف، صنعت فرش ماشینی به یكی از صنایع تاثیرگذار در نساجی كشور بدل شود كه طی سال های اخیر رشد و توسعه مناسبی داشته است، به طوری كه تنها در منطقه كاشان، آران و بیدگل بیش از یك هزار واحد تولیدكننده فرش ماشینی ایجاد و این منطقه را به قطب تولید این محصول در كشور و حتی منطقه تبدیل كرده است.
فرش یكی از مهم‌ترین كالاهای مورد نیاز ماست و همین امر سبب شده است كه تولید سالیانه فرش ماشینی در ایران به 80 میلیون مترمربع برسد كه با توجه به سرانه مصرف 2.3 مترمربع مصرف آن در كشور؛ 50 میلیون مترمربع از تولید در داخل مصرف و مازاد تولید به كشورهای دیگر صادر می شود.
برپایه نظر سازمان ملی استاندارد، در خرید یك فرش ماشینی باید توجه داشت كه برچسبی پشت فرش الصاق شده باشد تا با توجه به نوع نیاز خریدار، جنس نخ خاب، جنس نخ پود، تراكم شانه و پود و گره در متر، ابعاد فرش، نام و كد طرح، شرایط نگهداری، درجه فرش، ارتفاع خاب و موارد ضروری دیگر بررسی شود.
جنس نخ خاب یكی از فاكتورهای مهم در انتخاب فرش است و با توجه به محل استفاده و هزینه‌ای كه می‌خواهیم بپردازیم مشخص می‌شود. امروزه عموماً فرش هایی با جنس پرز اكریلیك، پلی‌پروپیلن، پشمی، ویسكوز، نایلون و مخلوطی از انواع الیاف مختلف تولید می‌شود.
در مكان هایی كه با رطوبت زیاد سر و كار داریم، از جمله آشپزخانه‌ها بهتر است از فرش‌هایی كه پرز آنها از پلی‌پروپیلن (با توجه به این كه جذب آب ندارد) است، استفاده شود؛ این فرش ها از لحاظ قیمت معمولاً ارزانتر و فرش‌های پشمی گرانتر هستند.
جنس نخ تار كه در انواع فرش استفاده می‌شود شامل نخ‌هایی با الیاف پنبه، پلی‌استر و پنبه، پلی‌پروپیلن و مخلوط الیاف دیگر است. بهترین نوع نخ تار نخی است كه از الیاف پنبه باشد و جنس نخ پود معمولاً كنف است. و ممكن است بسته به نوع فرش از انواع دیگر نخ‌ها نیز استفاده شود.
تراكم شانه در متر یكی از ویژگی مهم فرش است و تراكم نخ تار را نشان‌ می‌دهد و هرچه مقدار آن بیشتر باشد نشان‌دهنده مرغوبیت فرش است و تراكم پود در متر نیز از معیارهای مهم فرش بشمار می‌رود كه معمولاً تراكم پود در متر است و تراكم گره عبارت است از تعداد گره در یك متر مربع؛ هرقدر این مقدار در یك فرش بیشتر باشد فرش پرتر و متراكم تر است.
ارتفاع خاب عبارت است از طولی از نخ پرز یا خاب كه بعد از زمینه بافته شده دارد.
ابعاد فرش باید در برچسب فرش قید شود و حدود رواداری آن 5/2+ و 5/1- درصد برای طول و 1± درصد برای عرض است و نام و كد طرحی كه فرش بر اساس آن بافته شده باید مشخص شود.
همچنین روی این برچسب باید اطلاعات ضروری جهت نگهداری صحیح و مناسب با جنس كالا شامل 'روش شستشو، روش خشك كردن و عبارت از گذاشتن اجسام داغ بر روی فرش خودداری شود'، مندرج باشد و اگر درجه 1 در برچسب، اظهار شده باشد، فرش باید عاری از عیوب غیر مجاز باشد.
كارشناسان سازمان ملی استاندارد تكرار سیلندر، شكستگی و اشتباه نقشه، پارگی نخ تار، پارگی نخ پود و نخ پود اضافی را از عیوب غیر مجاز در بازرسی و آزمون‌های چشمی فرش درجه 1 می دانند و معتقدند: مشكلاتی همچون تراش نایكنواخت، زبری و سوختگی سطح فرش، رفوگری قابل تشخیص، پشت ریختگی نخ خاب و انجام نشدن پشت پاك كنی بطور كامل ،جای خالی، خاب كندگی و تیغ خوردگی، شكنندگی، سوختگی، تغییر رنگ، یكدست نبودن آهار پشت فرش و سوزنی شدن نخ خاب به دلیل روزدگی آهار، تاب خوردگی كناره و حفظ نشدن شكل هندسی فرش، دورنگی نخ خاب و سایه روشن موضعی در سطح فرش، پارگی، جاافتادگی، نایكنواختی طول و در یك خط نبودن ریشه، زیگزاگ و بخیه در مورد فرش‌های دارای ریشه و وجود فاصله‌ای بزرگتر از اندازه ارتفاع خاب بین ریشه و قسمت خاب فرش كاملا غیر مجاز است و مصرف كننده حق شكایت از تولید كننده و استیفای حقوق خود را دارد.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار ** انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me