وزیر علوم آزادی دانشجویان بازداشتی را پیگیری می كند

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گفت‌و‌گو غلامرضا غفاری با معاون وزیر علوم نوشت: واكنش‌ها نسبت به بازداشت دانشجویان در اعتراض‌های اخیر بالا گرفته است. با این حال هنوز آمار دقیقی از دانشجویان بازداشت شده وجود ندارد.

در ادامه این مطلب می خوانیم: از یك سو این مسئولان وزارت علوم هستند كه می‌گویند حدود 70 نفر از دانشجویان بازداشت شده‌اند و در سوی دیگر محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس است كه اظهار كرده حدود 90 نفر از دانشجویان در ناآرامی‌های اخیر بازداشت شده‌اند كه وضعیت 10 نفر از آنها نامشخص است. با این حال بر اساس اعلام مسئولان وزارت علوم در چند روز گذشته برخی از دانشجویان بازداشتی آزاد شدند. اما آن‌طور كه محمود صادقی می‌گوید، برخی دانشجویان با اخذ قرار تأمین كیفری آزاد شده‌اند و با این حساب، افرادی كه به نظر می‌رسد، مرتكب تخلف خاصی نشده باشند، با سابقه كیفری روبه‌رو می‌شوند. موضوعی كه معاون فرهنگی وزیر علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» به آن پاسخ داد و گفت: باید دید كه مشكل دانشجویان چه بوده است. ما جزئیات پرونده‌ها را در اختیار نداریم، اما از‌‌ همان روز اول تاكنون وظیفه خود می‌دانیم كه به‌عنوان مسئول تمام تلاش خود را برای آزادی دانشجویان به كار ببندیم.

غلامرضا غفاری درباره آخرین وضعیت دانشجویان بازداشت شده اعلام كرد: وزیر علوم به همراه مسئولان حراست این وزارتخانه پیگیر آزادی دانشجویان دستگیر شده هستند. ما هنوز نمی‌دانیم دقیقاً چند دانشجو دستگیر شده‌اند. نداشتن آمار دقیق هم برای این است كه دانشجویان از داخل دانشگاه دستگیر نشده‌اند. در بررسی‌ها متوجه شدیم بسیاری از دانشجویان در مكان‌های دیگری غیر از دانشگاه دستگیر شده‌اند.

معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به اینكه هیچ كدام از مأموران امنیتی داخل دانشگاه‌ها نبوده‌اند تا دانشجویی را بازداشت كنند، تأكید كرد: با توجه به اینكه در فصل امتحانات هستیم تمام تلاش ما این است كه در این هفته تمام دانشجویان بازداشت شده آزاد شوند تا خانواده‌ها هم از نگرانی درآیند.

غفاری تأكید كرد: بسیاری از دانشجویان بازداشت شده فعالیت سیاسی نداشتند. با این حال ما همچنان با نهادهای امنیتی در حال گفت‌و‌گو هستیم تا هر چه زودتر وضعیت دانشجویان بازداشتی روشن شود.

** بازداشت حداقل ۵۸ دانشجو در دانشگاه‌های مختلف تهران
در سوی دیگر این محمود صادقی نماینده تهران است كه اعلام كرد اسامی و مشخصات تمامی بازداشت‌شدگان را به‌همراه نام دانشگاه، رشته تحصیلی و شماره دانشجویی در اختیار دارد، كه فعلاً ضرورتی در انتشار تمامی این جزئیات احساس نمی‌شود. محمود صادقی در گفت‌و‌گو با ایلنا تأكید كرد: بر اساس آماری كه از طریق رایزنی با مسئولان وزارت علوم به‌دست آمده، تعداد ۳ دانشجو در ارومیه بازداشت شده‌اند كه متأسفانه قرار بازداشت موقت این دانشجویان نیز صادر شده است. همچنین یك دانشجو در اصفهان بازداشت شده اما ممكن است تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در این استان بیشتر باشد.

عضو فراكسیون امید مجلس همچنین با اشاره به بازداشت تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران گفت: بنابر آماری كه در اختیار داریم، حداقل ۵۸ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران بازداشت شده‌اند و نكته عجیب این است كه بسیاری از آنها اساساً فعالیت سیاسی نمی‌كنند و به‌عنوان مثال یكی از بازداشتی‌ها دبیر اتحادیه یكی از انجمن‌های علمی یك دانشگاه در تهران است، حال آنكه دانشجویان عضو انجمن‌های علمی عموماً فعالیت سیاسی ندارند.

صادقی افزود: علاوه بر آن، در دانشگاه تربیت مدرس نیز ۳ نفر بازداشت شده‌اند و این درحالی است كه معمولاً دانشجویان تحصیلات تكمیلی نیز چندان جذب فعالیت‌های سیاسی نمی‌شوند. بنابر این آمار، یك دانشجو در كرمان، ۲ نفر در دزفول، یك نفر در تبریز، یك نفر در رشت، یك نفر در بندرعباس و ۸ نفر در شیراز بازداشت شده‌اند كه متأسفانه اطلاعات یكی از دانشجویان بازداشت‌شده در شیراز در دست نیست.

وی با شاره به اینكه از وضعیت چند دانشجو اطلاعاتی در دست نیست اظهار كرد: همچنین ۴ دانشجو در همدان، یك دانشجو در خرم‌آباد، ۴ نفر در كرمانشاه، ۲ نفر در قزوین، یك نفر در شهركرد، یك نفر در بهبهان و یك نفر نیز در اراك بازداشت شده‌اند. درحالی كه به نظر می‌رسد مجموع تعداد بازداشتی‌ها حدود ۹۰ نفر است، تعداد ۱۰ نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها نیز در وضعیت نامشخص قرار دارند و باوجود آنكه چند روز است كه اطلاعاتی از آنها در دست نیست، هنوز معلوم نشده كه چه نهادی آنها را بازداشت كرده است.

** دانشجویان در ناآرامی‌های اخیر بی‌گناه بودند
علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم درباره پیگیری‌هایش برای آزاد شدن دانشجویان به «ایران» گفت: با مسئولان وزارت علوم درباره آزادی دانشجویان صحبت‌هایی داشته‌ام گرچه آمارها درباره دانشجویان بازداشتی بسیار متفاوت است اما در حدود 70 تا 90 دانشجو بازداشت شدند. این درحالی است كه دانشجویان در نا آرامی‌های اخیر به هیچ عنوان مقصر نبودند با این حال برخی از بازداشت شدگان را دانشجویان تشكیل داده‌اند.

او با اشاره به اینكه بسیاری از این دانشجویان بازداشت‌شده، اهل ایجاد تنش نبوده‌اند، تأكید كرد: وزیر علوم اعلام كرده است بیشتر دانشجویان بازداشت شده آزاد شده‌اند همچنین به‌دلیل آنكه نمی‌دانند چند دانشجو در بازداشت به سر می‌برند هنوز نتوانستند اعلام كنند كه همه دانشجویان آزاد شدند چرا كه عمده موارد بازداشت‌ها خارج از محیط‌های دانشگاهی صورت گرفته است، همین موضوع منجر به آن شده كه مسئولان وزارت علوم و رؤسای دانشگاه‌ها نیز اطلاعات دقیقی نداشته باشند. مطهری در پاسخ به اینكه برخی از نمایندگان مجلس اعلام كردند كه بازداشت شدن برخی از دانشجویان جنبه پیشگیرانه داشت گفت: این موضوعی نیست كه نمایندگان بخواهند اعلام كنند به نظرم باید نهادهای امنیتی در این باره اظهار نظر كنند كه چرا برخی از دانشجویان بازداشت شده‌اند.

همچنین غلامرضا حیدری نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه برخی از خانواده‌ها نگران فرزندانشان هستند به «ایران» گفت: درباره آزادی دانشجویان صحبت‌های بسیاری داشته‌ایم و بر این باوریم دانشجویانی كه بازداشت شدند هیچ جرمی مرتكب نشده بودند با این حال برخی از آنها در هفته گذشته آزاد شدند و وزیر علوم اعلام كرده كه برخی دیگر هم در این هفته آزاد خواهند شد.

** آزادی بیشتر دانشجویان دانشگاه علامه
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با بیان اینكه در ناآرامی‌های اخیر حدود ۱۵ دانشجوی دانشگاه علامه بازداشت شدند، گفت: از میان ۱۵ نفر، ۳ نفر كه ۲ آقا و یك خانم هستند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند. امیدواریم كه در چند روز آینده این سه نفر نیز آزاد شوند، اما درباره آزادی آنها مطمئن نیستیم. حسین سلیمی؛ از بازداشت حدود ۱۵ نفر از دانشجویان این دانشگاه در ناآرامی‌های هفته اخیر خبر داد و گفت: در حال حاضر بیشتر این دانشجویان با كمك وزارت علوم و پیگیری‌های صورت گرفته، آزاد شده‌اند. وی گفت: جزئیات پرونده و علت بازداشت این دانشجویان در اختیار نهادهای امنیتی و انتظامی است و ما هم نمی‌دانیم، اما وظیفه خود می‌دانیم كه به‌عنوان دانشگاه تمام تلاش خود را برای آزادی دانشجویان به كار ببندیم.

*منبع: روزنامه ایران؛ 1396،10،17
**گروه اطلاع رسانی**1699**2002**انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی