نماينده مجلس: راه آهن آستارا بستر ورود سرمايه گذاران خارجي به گيلان است

آستارا - ايرنا - نماينده مردم شهرستان آستارا در مجلس شوراي اسلامي گفت: راه آهن آستارا - آستارا و بارانداز آن، فرصت ورود سرمايه گذاران خارجي به استان گيلان است و بهره برداري از آن باعث رونق اقتصادي خواهد شد.

ولي داداشي روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: بارانداز راه آهن آستارا-آستارا مطابق قول وزير راه و شهرسازي در پاييز 97 افتتاح خواهد شد و از سرمايه گذاران داخلي و خارجي براي فعاليت اقتصادي در اين راستا حمايت مي شود.
وي با اشاره به اينكه راه آهن آستارا-آستارا قرار بود در بهمن ماه سال گذشته به بهره برداري برسد، اضافه كرد: دولت در تامين اعتبار اين طرح با مشكل مواجه شد و با سرمايه گذاري دولت جمهوري آذربايجان، ريل گذاري حدود 10 كيلومتر اين طرح انجام شد و اين كشور براي سرمايه گذاري در ريل آستارا-رشت نيز متعهد شده است.
داداشي در ادامه گفت وگو با ايرنا، با بيان اينكه وزارت بهداشت با استخدام 70 نيرو در بيمارستان جديد آستارا موافقت كرده ، اضافه كرد: در روزهاي آينده 14 نفر در بخش هاي اداري و خدماتي اين واحد درماني از طريق آزمون استخدامي مشغول به كار خواهند شد.
وي با بيان اينكه دولت در اجراي طرح تحول سلامت با كمبود بودجه مواجه است، اظهار كرد: سازمان هاي بيمه در اين راستا به تعهدات خود به صورت كامل عمل نكرده اند و كمبود بودجه در اجراي اين طرح، باعث انصراف تعدادي از پزشكان از طرح پزشك خانواده شده است.
كلنگ احداث خط آهن ايران و جمهوري آذربايجان در ابتداي سال 95 با حضور مسئولان عالي رتبه اين كشورها در شهرستان مرزي بندر آستارا به زمين زده شد و با تكميل اين خط و پل آن بر فراز رودخانه مرزي آستاراچاي، قطار جمهوري آذربايجان در سال جاري به طور آزمايشي از آن عبور كرد و به بارانداز آستارا وارد شد.
جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در ابتداي سال جاري به منظور توسعه همكاري هاي اقتصادي به ايجاد ارتباط ريلي دو كشور متعهد شده بودند و جمهوري آذربايجان با احداث هشت و نيم كيلومتر خط ريلي، قطار خود را به مرز ايران در آستارا رساند و ادامه اين طرح با امتداد حدود دو و نيم كيلومتر و بارانداز مربوطه در آستاراي ايران اجرا مي شود.
با اتصال خط ريلي آستارا - آستارا به راه آهن درحال اجراي رشت - قزوين، كريدور ريلي شمال - جنوب ايران براي توسعه مناسبات تجاري بندرهاي جنوب با بندر آستارا و كشورهاي حوزه قفقاز، روسيه و جمهوري آذربايجان تكميل خواهد شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان واقع شده و با جمهوري آذربايجان 38 كيلومتر مرز خاكي و 15 كيلومتر مرز آبي دارد.
خبرنگار: يوسف هدايتي
7105 / 7124/2007