مطهرنیا: آمریكا در نشست فوق العاده شورای امنیت به حداكثر خواسته خود درمورد ایران نرسید

تهران-ایرنا- كارشناس روابط بین الملل گفت: آمریكا در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران به حداكثر خواسته خود یعنی انتشار یك بیانیه یا قطعنامه علیه تهران نرسید و در اقدام خود شكست خورد.

مهدی مطهرنیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درمورد تشكیل نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل درمورد ناآرامی ها در ایران افزود: با توجه به قدرت لابی گری آمریكا و امكان پیوستن بعضی دولت های اروپایی برای تشكیل نشست درباره آشوب های داخلی ایران، این جلسه شب گذشته با محوریت حقوق بشر برگزار شد كه باید بپذیریم كه طرح مسایل مربوط به ناآرامی های داخل كشور در بستر پرونده حقوق بشر با این اقدام كلید خورد.
وی ادامه داد: گرچه این جلسه در نهایت به یك تصمیم گیری عملیاتی در راستای فشار بر جمهوری اسلامی ایران منجر نشد و كشورهای متفاوتی در حمایت از تهران براساس اخبار موجود وارد شدند اما همگی در سخنرانی های خود تلاش كردند كه در ضمن ایجاد یك فضای تلطیف شده در ارتباط با برخورد آمریكا با تهران به نقد رفتارهای هیات حاكمه تهران در برخورد با معترضان روی آوردند و خواهان ایجاد فضای مثبت طبق قوانین موجود در ایران برای استفاده از حق اعتراض شوند.
تحلیلگر بین‌الملل و آینده پژوه سیاسی افزود: نمایندگان كشورهای چین، انگلیس، روسیه، سوئد و دیگر كشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در سخنرانی های خود با یك جهت گیری محافظه كارانه تلاش كردند آنچه كه در ارتباط با تهران و مسایل مربوط به ناآرامی های اخیر مطرح است را مورد توجه قرار دهند و در مقابل زمینه های سوء استفاده آمریكا برای فشار بیشتر بر ایران را مسدود كنند و این نشست در چهارچوب چنین جهت گیری به پایان رسید.
مطهرنیا ادامه داد: آمریكا در این نشست به حداكثر خواسته خود یعنی یك بیانیه یا قطعنامه ضد تهران دست نیافت و این شكست آمریكا محسوب می شود.
وی یادآور شد: البته آنچه كه در وضعیت كنونی قابل مشاهده است تلاش برای ایجاد یك فضای محاصره منطقه ای تهران در جهت برخورد با این كشور است. آمریكا به دنبال ایجاد محدودیت برای همكاری های بین المللی با ایران در چهارچوب تفسیر مضیق یا محدود از برجام و در نهایت محاصره منطقه ای تهران است.
این كارشناس روابط بین الملل همچنین گفت:در وضعیت كنونی محاصره منطقه ای ایران و در حوزه بین المللی محدود كردن همكاری های بین المللی با ایران از طرق رسمی و غیررسمی به شكلی است كه از یك طرف برجام را از حیزانتفاع خارج و از طرف دیگر با روابط تنگاتنگ اقتصادی و وعده های مالی آینده زمینه های همكاری غیررسمی با ایران را محدود سازند ازجمله آنچه كه در ارتباط با خرید نفت ایران توسط هند یا چین یا كره جنوبی از هم اكنون مطرح است.
وی ادامه داد: در محاصره منطقه ای نیز آمریكا تلاش دارد نوعی همگرایی میان تمام نیروهای رقیب در منطقه برای ایجاد یك حركت واحد بر ضد تهران ایجاد كند، همگی آنها در چهارچوب یك هماهنگی به عمل آمده در ارتباط با رهبری آمریكا و مدیریت اسراییل و اجرای كشورهای عربی منطقه برای ایجاد یك فضای متحد علیه تهران هستند.
این كارشناس روابط بین الملل یادآور شد: در همین حال به واسطه آنچه كه در درون می توان هم آغوشی سه بحران ناكارآمدی، اعتماد و اعتبار نامید زمینه های ناآرامی های داخلی و واگرایی های ملی فراهم آمده است.
مطهرنیا افزود: در این وضعیت آمریكا تلاش می كند از ابزارهای حقوقی و قانونی نیز مشروعیت حركت حاضر را شكل بخشد، بنابراین درخواست برای تشكیل نشست فوق العاده درخصوص مسایل داخلی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد در همین زمینه بود.
به گزارش ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته به‌درخواست آمریكا برای بررسی ناآرامی های اخیر در ایران نشست فوق العاده تشكیل داد كه در این نشست 10 كشور چین، فرانسه، بولیوی، روسیه، ساحل عاج، گینه، اتیوپی، قزاقستان، لهستان و سوئد از جمهوری اسلامی ایران حمایت كردند.
این نشست بدون هیچ نتیجه‌ای به كار خود پایان داد و موضوع داخلی ایران بی‌ارتباط با امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی شناخته شد.
سیام**1058**1336
خبرنگار: محمد افضلی**انتشار:مهرنوش خانزائی

سرخط اخبار سیاست