نگهداري تاريخانه به عنوان الگوي تاريخ دامغان نياز به اعتبار ويژه دارد

دامغان ـ ايرنا ـ نماينده مردم دامغان در مجلس شوراي اسلامي گفت: مسجد تاريخانه به عنوان نمادي از تاريخ اين شهرستان براي نگهداري و حفاظت به اعتبار ويژه نيازمند است.

ابوالفضل حسن بيكي روز جمعه در گفت و گو با ايرنا، افزود: مسجد تاريخانه دامغان به عنوان يكي از اولين مسجدهاي تاريخ اسلام و الگوي تاريخ شهر دامغان نيازمند توجه ويژه است.
وي يادآور شد: يكي از مشكلات سال هاي گذشته دامغان، كم‌توجهي به آثار باستاني و بناهاي تاريخي اين شهر بود كه در حال حاضر شرايط بهتري فراهم شده‌است، اما همچنان نياز به فعاليت بيشتر در اين زمينه احساس مي شود.
نماينده مردم دامغان در مجلس شوراي اسلامي، مسجد تاريخانه را گنج با ارزش اين شهر دانست و افزود: تخصيص اعتبار ويژه براي حفظ و نگهداري از اين مسجد كهن امري ضروري است، چرا كه به مرور زمان و بر اثر بروز بلاياي طبيعي، اين مسجد تاريخي در معرض تخريب قرار مي گيرد.
وي افزود: اين مسجد از اولين مساجد تاريخ اسلام است كه به عنوان يك گنج پنهان در دامغان نيازمند توجه بيشتر مسوولين و مردم است، زيرا يادگار ارزشمندي از تاريخ اين شهرستان است.
حسن بيكي، اين مسجد را از يادگاران دوره ايلخاني دانست و گفت: روز 15 دي سالروز ثبت اين اثر تاريخي در فهرست آثار ملي است كه كميته تخصصي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دامغان نيز اين روز را به عنوان روز مسجد تاريخانه دامغان نامگذاري كرده است.
حسن بيكي با تاكيد بر اينكه در حال حاضر مردم اهميت آثار تاريخي را درك كرده‌اند و با اشاره به وجود 160 مركز باستاني قلعه در دامغان، گفت: 12 مركز و چهار خانه بوم گردي در دامغان در حال احيا و ايجاد است كه با اين امكانات و با جذب سرمايه گذار خارجي به گردشگري شهرستان كمك ويژه مي‌شود و از سوي ديگر، مرمت و احياي بناهاي تاريخانه در روستاها، لازمه اين اقدام است.
گردهمايي بزرگ روز تاريخانه در دامغان
به مناسبت ۱۵ دي ماه، سالروز ثبت ملي شدن مسجد تاريخانه دامغان، امروز مسوولان و دوستداران تاريخ كهن دامغان در اين مسجد گرد هم آمدند، مسجد تاريخانه در جنوب شرقي شهر دامغان واقع شده كه از قديمي‌ترين مساجد ايران به حساب مي‌آيد كه ساخت آن به اواسط قرن دوم هجري در اواخر حكومت بني‌اميه و اوايل حكومت عباسي مي رسد.
اين مسجد در پانزدهم دي ماه سال 1310 به شماره‌ي ثبت 80 به عنوان اثر ملي ايران، ثبت شده است.
9856/6103
خبرنگار: ميثم اسماعيلي ** انتشار دهنده : مصطفي دهقان
براي آگاهي از تازه‌ترين اخبار و رويدادهاي استان سمنان به نشاني IRNASEMNAN@كانال اخبار ايرنا سمنان مراجعه كنيد.