آیت‌الله خاتمی: صدایی كه به نیابت از ترامپ و نتانیاهو بر می‌خیزد، صدای ملت نیست

تهران - ایرنا - خطیب نماز جمعه تهران با بیان این كه حوادث اخیر جلوه ای از عقده گشایی های آمریكاست، گفت: صدایی كه به نیابت از ترامپ و نتانیاهو برمی خیزد این صدای ملت نیست بلكه صدای بیگانه است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران اظهار داشت: حوادثی كه این چند روز بر كشور گذشت حوادثی است كه بحمدالله شما مردم بصیر خود تحلیلگر هستید و عمق فتنه ها را می شناسید و لیكن هشت نكته در رابطه با این فتنه روزهای اخیر نوشته ام.
وی افزود: دلم می خواهد هم شما عنایت كنید و صدا و سیما هم به این نكات بپردازد؛ بصیرت افزایی از وظایف خطیب نماز جمعه است و روی این هشت مطلب ساعت ها فكر و مشورت كرده ام و گاهی روی كلمه كلمه اش فكر كرده ام كه خدمت شما عرض كنم. اینجا عاصمه (مركز) جهان اسلام است و باید با حساب حرف زد.
خاتمی گفت: آنچه این روزها بر كشور ما می گذرد جلوه ای از عقده گشائی های آمریكاست. در عرصه بین المللی، دنیای استكبار دم به دم شكست خورده است، داعش دست پرورده خودشان بود گفته بودند كه موصل بخواهد آزاد شود 10 تا 30 سال طول می كشد به كمك ایران هشت ماهه تمام شد.
وی ادامه داد: می خواستند اسرائیل جدید در منطقه درست كنند، این را همه فهمیدند، آن قدرتی كه ناكامشان گذاشت ایران بود. پول ها خرج كردند تا عراق تحت سلطه آنها باشد. آنچه الان دارد انجام می شود جلوه ای از عقده گشائی هاست، قصه این است پول را عربستان داد، طرحی را آمریكا داشت، قرار بود از اتاق آمریكا در هرات و اربیل كم كم سلاح به ایران بیاید و در بهمن كار را تمام كنند. نقشه این بود.
وی گفت: یكی از تفاله های طاغوت گفته بود 22 بهمن ما ایرانیم. من به تفاله و تخاله ها می گویم تا ابد جایتان ایران نیست. بیایید در اولین قدم، قلم و قدم پایتان را می شكنند بعد هم چوبه های دار را آماده می كنند.
خاتمی افزود: شروع اغتشاش ها از اعتراضات بود، اعتراضاتی كه اصلش به حق بود، مالباخته ها بودند می گفتند این موسسات اعتباری یا مجوز داشته یا نداشته كه اگر داشته شما ضامن هستید و باید پولهایشان را بدهید كه گفتند 98درصد را داده ایم و اگر مجوز نداشته چرا 3 تا 5سال پیش، روی شما این ها كار كردند كركره شان را پایین نكشیدید؟
وی گفت: مردم می گویند مرگ بر گرانی ما هم می گوییم مرگ بر گرانی. چه كسی است كه از گرانی خوشش بیاید؟ كارگر می گوید چند ماه است كه حقوق نگرفته ایم تا این جای قصه كسی نگفته است ناحق است منتها قانونی.
خاتمی ادامه داد: بر اساس اصل 27 قانون اساسی این كه حرف مردم باید شنیده شود این است نباید در این شلوغی ها حق گم شود. به صراحت می گویم روحانیت همراه با محرومان، كارگران و كسانی است كه مشكل معیشت دارند مراجع هم دیدید آیت الله العظمی نوری به صراحت فرمود حق مردم را بدهند، آغاز كار، از اینجا شروع شد.
وی گفت: خواهش می كنم دیگر اینجا بازی جناحی در نیاورند مردم آزادی می خواهند و صدایشان شنیده شود، آزادی نیست صدای مردم شنیده نمی شود. بله. صدایی كه به نیابت از ترامپ، نتانیاهو برمی خیزد این صدای ملت نیست صدای بیگانه است ملت این صدا را خفه می كند. صدایی كه با شعار 'نه غزه نه لبنان' سر داده می شود و به نیابت از نتانیاهو می گوید این بیگانه است صدای او شنیدنی نیست این صدا باید خفه شود.
وی با بیان این كه ضد انقلاب سوار بر این موج شد گفت: آموزش دیده های ضد انقلاب سوار بر این موج شدند و معترضان خط خود را جدا كردند؛ كسانی كه مشكل داشتند و مالباخته بودند به نماز جمعه می آیند و در راهپیمایی 9دی شركت كردند از این به بعد ضد انقلاب سوار بر موج شد.
خاتمی به سه نكته در این زمینه اشاره كرد و توضیح داد: نكته اول این كه با نهایت عجز با آن همه بسیج رسانه ای، بسیار كم توانستند و می توانم بگویم یك دو هزارم و یا یك سه هزارم، و این نشان بدبختی ترامپ و رئیس جمهور فرانسه است كه با معدود اراذل و اوباش ذوق زده شدند.
وی افزود: تحقیقا برخی از این ها آموزش دیده های خارج بودند، توسط ضد انقلاب آمدند تا كشته به جای بگذارند و فتنه بیافرینند. رذالت كردند مثل فتنه گران دیگر برخی از سربازان گمنام امام زمان (عج) و پاسدار را كشتند و درهر نقطه ای كه نشان دین دارد اعم از دفتر و خانه برخی از ائمه جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای حل اختلاف غارتگری كردند؛ اینجا نه كار معترضان كه كار ضد انقلاب بود.
خطیب جمعه تهران اضافه كرد: در طول حدود دو دهه انقلاب، 78، 88 تا 96، سه فتنه داشتیم. فتنه اول فتنه كوی دانشگاه، فتنه دوم سال 88 و فتنه سوم این فتنه چند روزه سال 96 بود. این ها سه تشابه و یك فرق داشتند.
وی توضیح داد: یكی از شباهت ها این است كه در هر سه فتنه، آمریكا و رژیم صهیونیستی جلودار بود، گروهك های منفور ملت مثل سلطنت طلبان كه یك پرونده سیاهی از غارتگری ، جنایت، شكنجه از مبارزه با دین و امثال اینها دارند این روزها مثل این كه كمی امیدوارتر شده اند. شتر در خواب بیند پنبه دانه. آرزوی این كه سلطنت طلبان عرضه اش را داشته باشند به جد می گویم آرزوی آمدن را به گور خواهند برد.
خاتمی اظهار داشت: در این فتنه ها، آمریكا، رژیم صهیونیستی و اخیرا عربستان انگار در حمایت از اغتشاش گران مسابقه گذاشته اند. ترامپ روانی صبح از خواب بیدار می شود اولین چیزی كه می نویسد حمایت از اینهاست. این در هر سه فتنه محسوس بوده و است.
وی افزود: دومین شباهت این كه به نام ملت، خیانت به ملت كردند. غارت كردند و به مقدسات، عزاداران سیدالشهدا و در همین حركات هم به اسلام اهانت كردند.
خاتمی افزود: سومین نكته ای كه وجه مشترك است اقلیت بودن اینهاست؛ اقلیتی بسیار ناچیز كه با وقاحت، زبان خودشان را زبان ملت جا می زنند.
وی گفت: اما فتنه اخیر، یك فرق با دو فتنه دیگر دارد و آن این كه در این فتنه خیلی زود خودشان را رو كردند و به سرعت چهره ضد اسلامی و ضد ایرانی خودشان را نشان دادند، آمدند به پرچم ایران كه نماد عزت، قدرت و عظمت یك ملت و مزین به الله و الله اكبر است با كمال وقاحت اهانت كردند؛ نیروی انتظامی بشارت داد و این جنایتكار را دستگیر كردند و مستحق اشد مجازات است؛ با این حركت، خودشان را رو كردند و بحمدالله عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد و همه اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و حتی آنها كه چندان علاقه ای به دین نداشتند این جنایت را محكوم كردند.
خاتمی گفت: همه دیدید فضای مجازی بود كه آتش بیار معركه بود. فضای مجازی بود كه دم به دم می گفت كجا شلوغ است و چه شعاری می دهند.
وی به سه نكته دیگر در این ارتباط اشاره كرد و توضیح داد: وقتی فضای مجازی بسته و محدود شد، فتنه فروكش كرد این كه مقام معظم رهبری می فرمایند امروز در فضای مجازی هزاران توپخانه در حال شلیك به سمت ملت ایران است مفهومش این است كه این توپخانه را از كار بیاندازید.
خاتمی گفت: آیت اله العظمی مكارم این هفته فرموده اند به جای لجنزار متعفنی كه به نام تلگرام و غیره است فضای مجازی سالم در دست جامعه قرار گیرد و امنیت، اخلاق، ایمان و سلامت جامعه را حفظ كنید. نگویید موقتا قطع كردیم، این شیاطین برگردند دوباره همان آش است و همان كاسه. این ها حقایق و واقعیتی است كه دیدید.
وی ادامه داد: معتقدیم فضای مجازی كه یك ظرفیت است می تواند فرصت و بحران باشد و دیدید كه در كشور ما بحران شد. حرف ما این است فضای مجازی داشته باشید اما سرور آن در داخل باشد و خودتان مدیریت كنید. چین و روسیه فضای مجازی آوردند اما مدیریتش را خودشان به دست گرفتند. چرا اینترنت ملی و اینترانتی كه مدت هاست آقا می گویند بیاورید چرا نمی آورند؟ دقیق خبر دارم تمام امكانات آن فراهم است ننویسند و نگویند با فضای مجازی مخالفیم. نه ما با فضای مجازی كه كلید آن دست نظام است موافقیم. ملت با فضای مجازی كه كلیدش دست آمریكا باشد موافق نیست.
وی خطبه 27 امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغ را خطاب به مسوولان دانست و گفت: اگر اجازه دادید دشمن به خانه تان آمد ذلیل می شوید. مسوولان محترم، آقا می گویند فضای مجازی قتلگاه دین و اخلاق جوانان شده است شما را به خدا به داد برسید. دیدید فتنه را این ها آفریدند.
خاتمی افزود: از وزیر محترم و جوان ارتباطات تشكر می كنم كه در این عرصه مدیریت كرد. خصوصا یكی از كانال های ضد انقلاب كه خیلی بنزین و نفت در این اغتشاش های می ریخت تعطیل كرد. همینجا می گویم اگر آقایان بار دیگر این فضا را باز كنند و اغتشاش پیش بیاید پیش خدا و مردم جوابی نخواهند داشت.
وی با تشكر از نیروهای مسلح اظهار داشت: فرمانده محترم ارتش هم پیام داد اگر دستور داده می شد ما هم وارد می شدیم اما نیازی نبود. نیروی انتظامی افتخار آفرید و در همه شهرها با حفظ صلابت و اقتدار و رافت به صحنه آمد. سربازان گمنام و وزارت اطلاعات حتی شهید دادند، سپاه هم شهید داد؛ به این بازوهای توانمند ملت افتخار می كنیم.
خاتمی افزود: حضور حماسی شما مردم هم این بار كارساز بود. همه شهرها به پا خاستند یك تظاهرات خودش جوش و همان بصیرتی كه آقا می گوید همین است كه دشمن را بشناسیم وقتی شناختیم به موقع به صحنه بیاییم.
وی اضافه كرد: از دستگاه قضائی انتظار داریم با فریب خورده ها با رافت و رحمت و برادری برخورد كنند؛ اینها گول خورده اند اما آنهایی كه معاندانه وارد شدند و بر موضعشان هم هستند، آمریكائی هستند، به آمریكائی ها رحم نكنید.
خاتمی تصریح كرد: معنای رحم نكنید این است كه مجازات عبرت آموز باشد؛ همان مجازاتی كه امام علی(ع) در خطبه 10 نهج البلاغه می گوید، گردابی برای آن ها درست كنم كه آنهایی كه درونش رفته اند در نیایند و كسانی كه بخواهند نزدیك شوند جرات نكنند. این انقلاب، انقلاب خدائی و این نظام، نظام الهی است؛ شجره طیبه است و حمایت و عنایت خدا با این انقلاب است. فهرست خنثی شدن توطئه های دشمن را آدم بگوید یك ساعت طول می كشد، خدا خیلی به این انقلاب لطف كرده و لطف خواهد كرد.
وی گفت: چراغ راه در مقابل فتنه ها، ولایت است. مائیم و ولایت؛ از او به یك اشاره از ما به سر دویدن. ما با ولایت الفتی دیرینه داریم عشق امام و رهبری در سینه داریم. دست خدا هر روز آری بر سر ماست روح خدا فرزند زهرا رهبر ماست. این انقلاب از بركت پیر خمین است، در امتداد نهضت پاك حسین (ع) است شور شهادت تا همیشه بر سر ماست این جان ناقابل فدای رهبر ماست.
خاتمی افزود: امروز این طلبه ناچیز به بركت شور و حماسه شما حماسه ای پیدا كرد اما این جمله و شعاری كه می گویم قطعنامه این نماز جمعه است 'ما اهل كوفه نیستیم علی تنها بماند'.

سیام**6984** 1569 **خبرنگار: امیر خانزاده**انتشار: علی حبیبی