13 كشور برای حضور در نمایشگاه بین المللی اكسپوی عشق آباد اعلام آمادگی كردند

تهران- ایرنا- یك فعال اقتصادی، از استقبال 13 كشور و حضور بیش از 30 شركت ایرانی در نمایشگاه بین المللی اكسپوی عشق آباد 2018 تركمنستان در فاصله زمانی یك ماه تا برگزاری آن خبر داد.

حسن مرتجی امروز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: تاكنون شركت ها، تجار و بازرگانانی از كشورهای جمهوری كره، پاكستان، امارات متحده عربی، تركیه، آذربایجان، تركمنستان، گرجستان، اوكراین، روسیه، بلاروس، كانادا و افغانستان همراه با جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی كرده اند.
وی بیان داشت: امكان ثبت نام برای حضور در این دوره از نمایشگاه تا 25 دی ماه برای شركت های ایرانی و تا بیستم همین ماه برای شركت های خارجی میسر است.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه بین المللی صنعت و اتومبیل (Turkman Caspindexpo) و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) از تاریخ 31 ژانویه تا 2 فوریه 2018 ( 11 الی 13 بهمن ماه 96) به مدت سه روز در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد (Ashgabat Expo Center) برگزار خواهد شد.
برپایه این گزارش، بخش های نمایشگاهی اكسپوی عشق آباد شامل صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع كود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستكش های صنعتی، صنایع شیمیایی، صنایع كاشی و سرامیك و سرویس های بهداشتی، صنایع نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، صنایع انفصال آلومینیوم، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیك بسته بندی و چاپ، صنایع كاغذ و پالپ، صنایع ماشین های معدنی، صنایع فرآوری و استخراج معادن، صنایع حمل و نقل جاده ای، دریایی، كشتیرانی، ریلی و هوایی، صنایع خودروسازی و قطعات، صنایع لاستیك سازی، صنایع نفت و گاز و صنایع رایانه است.
برای حضور در این دوره از نمایشگاه، شركت هایی از كشورهای همسود (CIS)، روسیه، بلاروس، اوكراین، آذربایجان، تركمنستان و قزاقستان و سایر شركت های بین المللی، همراه با شركت های ایرانی در زمینه های تولید محصولات صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت ساختمان، صنعت آب و برق و انرژی، صنایع تبدیلی و تكمیلی، صنایع سنگین، خودرو و قطعه سازی و خدمات فنی و مهندسی اعلام آمادگی كرده اند.
مرتجی كه شهریورماه امسال نمایشگاه اكسپوی آذربایجان را در باكو برگزار كرده، از استقبال چشمگیر تجار، شركت ها و بازرگانان از نمایشگاه عشق آباد در مقایسه با نمایشگاه باكو خبر داد و گفت: این مهم نشان دهنده اشتیاق بیشتر شركت ها برای حضور در این كشور است كه به پیشینه روابط حسنه و همچنین پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو كشور باز می گردد.
وی با اشاره به برخی دستاوردهای برگزاری نمایشگاه عشق آباد در سال های گذشته، بطور نمونه به شركت «سدید»
تولیدكننده لوله های فولادی نفت و گاز اشاره كرد كه با حضور در نمایشگاه در سال 88 موفق به 480 میلیون دلار صادرات به این كشور شد.
این فعال اقتصادی و برگزار كننده نمایشگاه بین المللی اكسپوی عشق آباد 2018 تركمنستان یادآوری كرد: در سال های گذشته تهاتر گاز تركمنستان با كالاها و خدمات ایرانی، ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات به این كشور فراهم كرده بود، به طوری كه طی سال های 93 و 94 از 200 میلیون صادرات به بیش از 1.6 میلیارد دلار رسیدیم؛ رقمی كه در زمان تحریم ها كاهش یافت و اكنون سالیانه در حدود 700 میلیون دلار است.

** جوایز و مشوق های صادراتی
وی همچنین خواستار آن شد كه جوایز صادراتی فعالان اقتصادی در سال جاری هرچه سریعتر تعیین تكلیف شود تا صادركنندگان با امید بیشتری برای توسعه بازارهای صادراتی خود اقدام كنند.
به گزارش ایرنا، مهر ماه گذشته محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینكه پارسال بخشی از منابع مورد نیاز برای پرداخت جوایز صادراتی صرف هدفمندی یارانه ها شد، اعلام كرد: شورای عالی صادرات امسال برای رفع مشكل كمبود منابع، شیوه «ایجاد تعهد» برای دولت در پرداخت این جوایز را پیش بینی كرده است؛ یعنی اگر كسی صادرات انجام داد، بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات چه میزان جایزه به وی تعلق بگیرد.

** استقبال مسئولان تركمنستانی از شركت های خارجی
این فعال اقتصادی خاطرنشان كرد: برخلاف نمایشگاه های گذشته كه همایش اقتصادی و تجاری و نشست های B to B در حاشیه نمایشگاه بین تجار و بازرگانان برگزار می شد، امسال از رئیس اتاق تركمنستان و اعضای هیات مدیره این اتاق خواسته ایم تا مسئولان تركمنی را به حضور و بازدید از نمایشگاه ترغیب كنند.
وی تصریح كرد: در این رابطه، مسئولان تركمنستانی قول داده اند با حضور در نمایشگاه به بازدید از غرفه ها و بحث و تبادل نظر با شركت های مختلف ایرانی و خارجی حاضر در آن بپردازند و از شركت های توانمند برای حضور در طرح ها و پروژه های كشورشان دعوت به عمل خواهند آورد.
مرتجی اضافه كرد: اكنون تركمنستان 32 میلیارد دلار پروژه ساختمانی در دست اجرا دارد و پروژه «بندر جدید» با هدف تبدیل شدن به مركز تداركات آسیای مركزی در این كشور در حال اجراست.
وی تاكید كرد: تركمنستان دارای پروژه های متعدد ساخت و ساز با سرمایه كافی و یك فرصت برای تجار و بازرگانان ایرانی محسوب می شود؛ یكی از بازارهای دست نخورده با ارائه میلیاردها دلار پروژه های ساختمانی و زیر بنایی است كه پیش بینی شده تا سال 2030 بازسازی خواهد شد.
این فعال نمایشگاهی در عین حال از تجار و بازرگانان ایرانی خواست تا با «عزم صادراتی»، با برنامه در این دوره از نمایشگاه حاضر شوند و اوقات خود را به رایزنی و ارائه توانمندی های خود به شركت ها و مسئولان مختلف تركمنستانی اختصاص دهند.

به گزارش ایرنا، تجارت 10 ساله ایران با تركمنستان حاكی از مثبت بودن روند مبادلات تجاری بوده و افزایش حجم صادرات موجب شده است در نیمه نخست سال، میزان صادرات بر واردات پیشی گیرد.
بررسی روند 10 ساله تجارت ایران با تركمنستان در بازه زمانی سال 1384 تا سال 1394 نشان می‌دهد صادرات ایران به این كشور تا سال 1393 با نرخ رشد قابل توجه صعودی بوده و از سال 1388 از واردات پیشی گرفته و در نهایت به مثبت شدن تراز تجاری ایران تا به امروز منجر شده است.
بدون در نظر گرفتن افت صادرات در سال 1394 تركمنستان را می‌توان جزو كشورهایی محسوب كرد كه جریان صادرات ایران به این كشور در یك دهه گذشته از رشدی پایدار برخوردار بوده است.
تركیب سبد كالاهای برتر صادراتی نیز تا حدودی در این سال‌ها ثابت بوده و تحول خاصی را به خود ندیده است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام* 3065* 6075
مصاحبه: محمد ملك دار* ناشر: زهرا هجینی نژاد

سرخط اخبار اقتصاد