وزير ارشاد: نقشه راه توسعه و اعتلاي حوزه فرهنگ و هنر كشور مشخص است

تبريز - ايرنا - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: نقشه راه توسعه و اعتلاي حوزه فرهنگ، هنر و رسانه مشخص بوده و اقدام ها و رويكردهاي اين وزارتخانه در اين مسيرها است.

به گزارش ايرنا، سيدعباس صالحي عصر پنجشنبه در نشستي با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه آذربايجان شرقي در مجتمع فرهنگي هنري 29 بهمن تبريز با بيان اينكه اين نقشه راه در 8 محور و پروژه تعريف شده است، افزود: تقويت ظرفيت هاي مردمي در حوزه فرهنگ و هنر اولين نقشه راه در اين حوزه بوده و توانمند سازي نظام ها و موسسه هاي فرهنگي و هنري، گسترش سنت وقف و خيرات در اين حوزه و تمركز زدايي جغرافيايي و دولتي از اقدام ها و رويكردهاي آن است.
وي اظهاركرد: بهبود فضاي كسب و كار، عمومي سازي دسترسي به محصولات فرهنگي، توسعه ديپلماسي فرهنگي و هنري از ديگر نقشه هاي راه اين وزارتخانه بوده كه با رويكردهاي رفع موانع كسب و كار و استقرار حرفه اي نظام مالكيت فكري، گسترش فضاهاي زيرساختي حوزه فرهنگي و هنري و ايجاد زمينه حضور اصحاب فرهنگ و هنر در مجامع بين المللي فرهنگي و هنري پيگيري مي شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآوري كرد: شفاف سازي به عنوان پنجمين نقشه راه اين وزارتخانه براي دسترسي آزاد به حوزه فرهنگ و هنر، جلوگيري از رانت اطلاعاتي در مركز كشور، شفاف سازي حمايت ها و ايجاد امكان نظارت عام بر قوانين، مقررات و حمايت هاي حوزه فرهنگ و هنر اجرا مي شود.
صالحي ادامه داد: انسجام و هماهنگي بين دستگاه هاي فرهنگي براي جلوگيري از موازي كاري و ايجاد هم افزايي بيشتر، هوشمندسازي مديريت فرهنگي با اجراي دولت الكترونيك و بررسي داده ها و تحليل ها بدون دخالت انساني و حمايت از توليد محتواي سالم و مفيد از ديگر نقشه راه هاي اين وزارتخانه براي توسعه و اعتلاي حوزه فرهنگ و هنر بوده كه به صورت جدي در دولت دوازدهم پيگيري مي شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه با اشاره به تلاش اين اداره كل براي گسترش گفتمان فرهنگي در استان گفت: تلاش مي شود با همكاري فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه توسعه فرهنگي به طور متوازن در اين استان روي دهد.
محمد محمدپور افزود: تقويت توليدات فرهنگي و هنري استان براي تامين مصرف فرهنگي كشور و دنيا، استعداديابي، استفاده از ظرفيت هاي موجود تاريخي و فرهنگي و واگذاري امور به مردم و اصحاب فرهنگ و هنر از سياست هاي اين اداره كل در راستاي سياست هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است.
به گزارش ايرنا در اين جلسه نمايندگان 10 انجمن فرهنگي، هنري و رسانه استان مشكلات مربوط به حوزه فعاليت خود را مطرح كرده و از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواستند براي رفع اين مشكلات و حمايت از اين انجمن ها تلاش كند.
صالحي نيز با اشاره به برنامه هاي اين وزارتخانه براي رفع مشكلات حوزه فرهنگ، هنر و رسانه براي پيگيري خواسته هاي نمايندگان اين انجمن ها قول مساعد داد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نخستين روز سفر 3 روزه خود به آذربايجان شرقي علاوه بر نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان با نماينده ولي فقيه در استان ديدار و در شوراي اداري شركت و سخنراني كرد.
صالحي در اين سفر همچنين از چند طرح در دست اجراي استان نيز ديدن مي كند و از نزديك با روند اجراي اين طرح ها آشنا مي شود.
خبرنگار.ع: پرويز بابائي ** انتشار دهنده: محمد عزيزي راد
/518/8023/3071