ارائه 360 هزار نفر ساعت آموزش فني و حرفه اي به زندانيان كردستان

سنندج - ايرنا - اداره كل زندان هاي كردستان با همكاري اداره كل آموزش فني و حرفه اي با هدف مهارت آموزي و بدنبال آن اشتغالزايي، امسال 360 هزار نفر ساعت آموزش به مددجويان زندان هاي اين استان ارائه كرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي اداره كل زندان هاي استان كردستان، از آنجا كه آموزش حرفه و مهارت آموزي به زندانيان گامي مهم در اصلاح آنان و اشتغالزايي خواهد داشت، اداره كل زندان ها هر سال با همكاري اداره كل آموزش فني و حرفه اي، اقدام به برگزاري دوره هاي فني و حرفه اي در زندان هاي استان مي كند.
مديركل زندان هاي كردستان در ديدار مديركل مركز فني و حرفه اي استان ضمن تقدير از همكاري هاي موثر اين اداره كل با زندان ها، گفت: رسالت سازمان زندان ها كمك به اصلاح رفتار و شخصيت افراد بزهكار جامعه است.
اسحاق ابراهيمي افزود: از آنجاييكه بيكاري و عدم مهارت يكي از مهمترين دلايل وقوع جرم در جامعه است بنابراين در اين راستا توسعه بيش از پيش فعاليت هاي حرفه آموزي و اشتغالزايي در زندان ها ضروري به نظر مي رسد.
مديركل زندان هاي كردستان، رسالت سازمان زندان ها را دشوار و در عين حال خداپسندانه دانست و اظهار كرد: اصلاح رفتار و شخصيت زندانيان و باز اجتماعي كردن آنان، كاهش بسياري از آسيب هاي اجتماعي را در پي دارد كه مراكز فني و حرفه اي با كمك به توسعه برنامه هاي حرفه آموزي در زندان ها، توانسته اند گام هاي ارزشمندي را در اين راستا بردارند.
ابراهيمي تعداد زندانيان شركت كننده در آزمون هاي فني و حرفه اي در 9 ماه گذشته از سال جاري را يك هزار و 65 نفر اعلام كرد و افزود: از اين تعداد، بيش از نيمي موفق به دريافت گواهينامه مهارت شدند.
مديركل زندان هاي كردستان خواستار آموزش رشته هاي فني و حرفه اي جديد و كاربردي در زندان هاي استان شد و تاكيد كرد: در زندان ها بايد آن دسته از رشته هاي فني و حرفه اي كه بازار كار آنها در جامعه فراهم است به مددجويان آموزش داده شود.
ابراهيمي با اشاره به موفقيت هاي بدست آمده زندان هاي كردستان در سال گذشته در حوزه اشتغال و حرفه آموزي يادآور شد: در سال 95 زندان هاي كردستان در سطح مراكز اصلاحي و تربيتي كشور در حوزه حرفه آموزي و اشتغال، جايگاه برتر كشوري را به خود اختصاص داد كه اين موفقيت ها در سايه همكاري و حمايت هاي مجموعه فني و حرفه اي در استان فراهم شده است.
مديركل مركز فني و حرفه اي كردستان نيز با بيان اينكه سال گذشته بيش از تعهدات پيش بيني شده، برنامه ها و كلاس هاي حرفه آموزي در زندان هاي استان برگزار شد، گفت: امسال بيش از 360 هزار نفر ساعت آموزش فني و حرفه اي در زندان هاي كردستان برگزار شده كه اين ميزان تا پايان سال به 470 هزار نفر ساعت مي رسد.
سيدجميل احمدي از برگزاري 139 دوره فني و حرفه اي در زندان هاي استان طي 9 ماه منتهي به آذر سال 96 خبر داد و اضافه كرد: بيش از يك هزار و 700 نفر از مددجويان زندان هاي استان در اين دوره ها شركت كردند.
وي با بيان اين اينكه برنامه ريزي هاي لازم براي شركت 200 نفر از زندانيان استان در دوره هاي كارآفريني صورت گرفته است، ادامه داد: يكي از مشكلات مددجوياني كه با شركت در كلاس هاي فني و حرفه اي داراي مهارت مي شوند اين است كه نمي توانند از مهارت خود در راستاي ايجاد كسب و كار استفاده كنند كه با برگزاري دوره هاي كارآفريني، اين مشكل نيز برطرف خواهد شد.
احمدي مهارت آموزي در محيط كار را يكي از ديگر از برنامه هاي خود در جهت توسعه اشتغال در ميان مددجويان زندان هاي استان دانست و يادآور شد: در اين طرح، زندانيان مي توانند ضمن كسب مهارت در محيط كار واقعي، براي خود و خانواده هايشان روزي حلال به دست آورند.
6 زندان، 2 بازداشتگاه، يك كانون اصلاح و تربيت و يك اردوگاه كار درماني در استان كردستان وجود دارد.
دريافت و تنظيم: وريا كرمي ** انتشار: مجيد سليماني
7355/9102