پیوند 20 ساله با رسانه دارم/ایرنا متعلق به دولت و مردم ایران است

تهران - ایرنا - مدیرعامل جدید سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با بیان اینكه پیوندم با رسانه، سابقه 20 ساله دارد و با فرازو نشیب های آن آشنا هستم، افزود: ایرنا رسانه ای فارغ از تعلقات جناحی و گروهی و متعلق به دولت و همه مردم ایران است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید ضیاء هاشمی روز دوشنبه در مراسم تكریم و معارفه مدیران عامل سابق و جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در محل سالن كنفرانس این سازمان گفت: بسیار خرسند و خوشحالم كه امروز در خدمت همكاران و كاركنان رسانه ای هستم كه همواره بتوانیم منشا خیر و خدمات در جامعه باشیم.
وی به سابقه 83 ساله ایرنا اشاره كرد و افزود: همچنین خرسندم عضو سازمانی هستم كه از یك پیشینه دیرینه خبری و جایگاه مانند دانشگاه تهران در كشور برخوردار است.

** ایرنا را دانشگاه می دانم
هاشمی، از سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان آخرین مسئولیت خود یاد كرد و ادامه داد: امروز نتوانستم در مقابل پیشنهاد دكتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جواب منفی بدهم زیرا ایرنا را یك دانشگاه می دانم.
هاشمی اظهار داشت: اگر زمانی توفیق معلمی در دانشگاه را داشتم در این سازمان هم معتقدم رسانه یك نقش محوری مانند دانشگاه را دارد.
به گفته وی، ایرنا یك فرارسانه جمهوری اسلامی ایران است كه در شكل گیری تحولات كشور نقش بسزا و منحصر بفردی ایفا می كند.
مدیر عامل جدید سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی به سابقه رسانه ای خود اشاره كرد و گفت: پیوندم با رسانه سابقه 20 ساله دارد، از این رو با فرازو نشیب های و مسائل و مشكلات آن آشنا هستم.
هاشمی تاكید كرد: معتقدم عرصه رسانه از نظر اثرگذاری پر اهمیت و پر هیجان بوده و كار و فعالیت در این عرصه بطور یقین جهادی است.
معاون سابق فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: نسل ما با انقلاب اسلامی هویت و تعریف اجتماعی خود را یافته و همواره سعی در حفظ و ارتقای آن داشته ایم.
هاشمی خاطرنشان كرد: از سویی بر این باورم كه عرصه رسانه مواج است و هم در امواج حركت می كند، گرچه می توان امواج را آرام آرام به ساحل مقصود رساند.
مدیر عامل جدید ایرنا به جایگاه و فعالیت های داخلی و بین المللی این رسانه هم اشاره كرد و گفت: ایرنا با گستره فعالیت و حوزه وسیع همراه با ظرفیت های زیادی كه دارد در واقع رسانه ای ملی و دارای جایگاه منحصربفرد است كه آن را با دیگر رسانه ها متمایز می كند.
هاشمی گفت: ایرنا ظرفیت های زیادی دارد كه باید با همت مجموعه همكاران ایرنا در جهت اهداف و ارتقای عالیه آن استفاده شود و بر این باورم كه ایرنا باید با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای فراوانی كه دارد به جایگاه بالاتر از وضعیت كنونی برسد.
وی افزود: همچنین كاركنان باید بتوانند در سطح ستاد، استان ها و بین الملل همسو با دیگر بخش های خبری این سازمان فعالیت كنند و لذا اگر قویترین مدیر هم باشد اما از همراهان خوب و توانمند برخوردار نباشد، به سر منزل مقصود نخواهد رسید.
مدیرعامل جدید ایرنا به حضور خود در دانشگاه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره كرد و گفت: اكنون پیوند بسیار عمیقی میان من و همكارانم برقرار است كه در نتیجه آن، توانستیم امور و فعالیت های محوله را به نحو احسن به پیش ببریم.
هاشمی افزود: بر این باورم تا زمانی كه اینجا هستم، برادران و خواهران صمیمی به دوستان من اضافه خواهد شد و تاكیدم این است كه در عرصه رسانه، فرهنگ و اجتماع بدون اتكا و همیاری در كارها و امور پیش نخواهد رفت.
وی تاكید كرد: برای ارتقاء ایرنا و حركت رو به تعالی آن باید تحولات جهانی را رصد كرده و از ظرفیت‌های علمی و رسانه‌ای بهره‌مند شد تا بتوانیم با به روزرسانی سیستم ارتباطات، همگام و همراه حركت كنیم.
معاون سابق فرهنگی وزارت علوم، تحقییقات و فناوری تأكید كرد: پیوند رسانه و دانشگاه می‌تواند برای رسانه و دانشگاه راهگشا باشد زیرا معتقدم پیوند دانشگاه با مردم و جامعه، صنعت و اقتصاد یك امر ضروری است.
هاشمی ادامه داد: ایرنا می تواند در پیوند با دانشگاه در تولید علم و بهره‌گیری از علوم مختلف، كارهایش را پیش ببرد.
وی خاطر نشان كرد: آشنایی با بدنه، داخل و برخی پیشكسوتان این سازمان دارم و از نزدیك نیز با بسیاری از فعالیت های این رسانه آشنا هستم.
به گفته مدیرعامل جدید ایرنا گفت: افراد بسیاری در این سازمان بوده و هستند كه در این رسانه كار كرده و همواره دغدغه مند این سازمان بوده اند لذا هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از تجربیات این افراد و كسانی كه تجربیات گرانبهایی در عرصه خبری دارند قائل نیستم.
وی افزود: همگان را از دوستان خود تلقی كرده و امیدوارم با كمك آنها چشم‌اندازی روشنی را برای آینده این سازمان رقم بزنیم.
هاشمی تاكید كرد: گرچه جایگاه ایرنا یك معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما معتقدم این رسانه توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و استعدادهای فراوانی دارد كه می‌تواند به عنوان یك وزارتخانه تلقی و در جامعه و دولت اثرگذار باشد.
هاشمی ابراز امیدواری كرد، با همدلی و همیاری همگان بتوانیم مسیری را در این رسانه به پیش ببریم كه علاوه بر انجام وظیفه، حسن اعتماد مسئولان را نیز به دست آورده و بتوانیم به اهداف از پیش تعیین شده و افق های ترسیم شده خود برای این سازمان خبری برسیم.
مدیر عامل جدید ایرنا در خاتمه از خدمات محمد خدادی مدیرعامل سابق این رسانه قدردانی كرد و گفت: او به عنوان یك مدیر در نظام اسلامی، از بدو ورودم با محبت با من رفتار كرد.
مراسم تكریم و معارفه مدیرعامل ایرنا روز دوشنبه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن كنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی استعفای محمد خدادی، روز گذشته(یكشنبه) در حكمی، سید ضیاء هاشمی را به عنوان مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) منصوب كرد.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: علی اكبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوند