در موقعیت هوشیاری ملی هستیم/ باید در برابر دشمن، ملتی واحد بمانیم

تهران - ایرنا - برخی چهره های اصولگرا و اصلاح طلب در واكنش به وقایع اخیر در كشورمان، بر هوشیاری ملی در مقابل توطئه های دشمنان تاكید كردند و از مردم خواستند مراقب سو استفاده دشمنان باشند زیرا دشمن با فریب كاری جلو می آید.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، تجمع های صورت گرفته شماری از افراد طی سه روز اخیر در چند شهر مانند مشهد و كرمانشاه ، اراك ، زنجان، اهواز، تهران و چند شهر دیگر در پی فراخوان برخی شبكه های اجتماعی مشكوك و بی شناسنامه به بهانه اعتراض به گرانی، بار دیگر اعتراضات و واكنش های چهره های اصولگرا و اصلاح طلب را در پی داشت.
چهره های اصولگرا و اصلاح طلب بار دیگر از مردم خواستند كه هوشیار باشند و پشت سر جریانات سیاسی معاند حركت نكنند تا مشكلی برای كشور و جامعه ایجاد نشود.
این چهره های سیاسی با تاكید بر این كه دشمنان به دنبال سوءاستفاده از احساسات پاك مردم هستند ابراز اطمینان كردند كه مردم ایران مانند همیشه هوشیار هستند و اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی دهند.

در زیر تعدادی از تازه ترین دیدگاه های چهره های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در واكنش به وقایع اخیر آمده است:

** رحمانی فضلی: هوشیاری و هوشمندی مردم موجب شكست هر توطئه ای شده است

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشورگفت: دولت، مجلس و قوه قضاییه مصمم به پیگیری مطالبات مردم برای حل مشكلات آنها هستند.با خشونت پراكنی و رعب و وحشت قطعا برخورد می شود.
وزیر كشور با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد از فضای مجازی در اتفاقات اخیر گفت: كسانی كه از فضای مجازی سوءاستفاده كردند و از آن در جهت سلب امنیت، بی نظامی، قانون شكنی و تخریب اموال مردم استفاده كردند، نشان دادند كه استفاده از ظرفیت این امكان بهانه است، آنها بدنبال خشونت پراكنی و رعب و وحشت هستند كه قطعا با این نوع رفتار برخورد خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه در آرامش، امنیت و نظم و در چهارچوب قانون بهتر می توان پیگیری مطالبات شد، تصریح كرد: مردم عزیزمان همواره با تاكید بر روش های قانونی پیگیر حقوق خود بوده و خواهند بود لذا نباید تخریب ها و تجاوز به حقوق عمومی و شهروندی جامعه را به حساب مردم فهیم و عزیزمان گذاشته شود.

** مطهری: با تخریب كنندگان اموال عمومی و ایجاد آشوب برخورد شود

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مدنی مردم از سوی مسئولین در عین حال خواستار برخورد با تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب شد.
وی ادامه داد: در كشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آمیزی به سرعت از شعارهای اولیه خود دور می‌شود و به خشونت می‌گراید. شاید علت آن این باشد كه مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت كشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد. این در حالی است كه قانون اساسی ما در اصل بیست و هفتم راه‌پیمایی را مشروط به این كه مسلحانه و مخل احكام اسلام نباشد مجاز اعلام كرده است.
مطهری گفت: در كشورهایی كه تمرین دموكراسی بیشتری دارند، در یك روز و ساعت مشخص هزاران نفر در مسیر معینی با حفاظت پلیس، راه‌پیمایی كرده و اعتراض خود را در موضوع معینی اعلام می‌نمایند و سپس سركار خود می‌روند و این یك امر عادی است.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: وزارت كشور ما باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد و در صدور مجوز سخت‌گیری نكند و مردم نیز باید پایبند به لوازم اعتراض مدنی باشند.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: در چند روز اخیر اعتراضاتی عمدتاً اقتصادی در برخی از شهرهای كشور انجام شد. این كه مردم احساس آزادی می‌كنند و نظر خود را در قالب تجمع یا راه‌پیمایی بیان می‌نمایند یك نقطه مثبت و روشن برای جامعه ما و نظام جمهوری اسلامی است اما این كه این اظهارنظرهای جمعی توأم با تخریب اموال عمومی و اخلال در نظم جامعه می‌شود یك نقطه منفی و تاریك است.
وی گفت: مسئولان ما باید برای بخش اول این پدیده یعنی اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا كنند و با بخش دوم آن یعنی تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد نمایند.

** شكوری راد: مطالبه اصلی معترضین معلوم نیست

علی شكوری راد دبیر كل حزب اتحاد ملت هم گفت: تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف چه خودجودش و دارای انگیزه های معیشتی باشد و چه دارای محرك سیاسی داخلی یا خارجی، نوید بخش دستاوردی عینی برای بهبود وضعیت جامعه و كشور نیست ولی می تواند پرهزینه و تبعات آن پردامنه باشد. مطالبه اصلی و نهایی معترضین نیز معلوم نیست تا بتوان آن را ارزیابی كرد.

** عارف: این فضا خواست بدخواهان ملت و از بین بردن امید مردم هستند

محمدرضا عارف رییس فراكسیون امید و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم عزیزمان وظیفه مسوولین، بخصوص دولت و مجلس است و پیگیری این گونه مطالبات از سوی مردم با سازوكارهای قانونی حق طبیعی آنها است ولی متوجه باشیم كاری نكنیم كه فضای كشور متشنج شود چون این فضا خواست بدخواهان ملت و كسانی است كه به دنبال از بین بردن امید مردم هستند.

** عسگراولادی: بیگانگان مشكلات اقتصاد را به سیاست پیوند می‌زنند

اسدالله عسگراولادی عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: اعتراضات مردم در روزهای اخیر ریشه اقتصادی دارد، اما بعضی عوامل بیگانه هم ریشه اقتصادی را به سیاسی پیوند می‌زنند.
وی افزود: در حالی از افزایش قیمت بنزین، عوارض خروج، آب، برق و تلفن صحبت به میان می‌آید كه درآمدهای مردم كفاف تأمین هزینه‌های زندگی آن‌ها را نمی‌دهد.
عسگراولادی تاكید كرد: باید مشكلات اقتصادی مردمی كه با تمام قوا از انقلاب اسلامی دفاع می‌كنند را حل كرد.

** رنجبرزاده: مردم پشت سر جریانات سیاسی معاند حركت نكنند

اكبر رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس گفت: شایعاتی در مورد افزایش قیمت و گرانی‌ها شیوع پیدا كرده كه اغلب غیرواقعی است و در واقع طبل دشمن است برای اینكه صدایی بلند كنند و افكار پلید خود را پیاده‌سازی كنند.
عضو هیات رئیسه مجلس تاكید كرد: مسئولین مجلس و دولت برای حل مشكلات مردم منسجم و هماهنگ هستند.
به گفته وی' تجمعات اخیر حالت طبیعی ندارد. به نظر می‌رسد عده‌ای می‌خواهند حماسه 9 دی را تحت‌الشعاع قرار دهند و فتنه جدیدی به راه بیندازند اما مردم هوشیار هستند'.
رنجبرزاده اظهار داشت: مردم هوشیار باشند و پشت سر جریانات سیاسی معاند حركت نكنند تا مشكلی برای كشور و جامعه ایجاد نشود.

** قنبری: حركات خشن راه حل مشكلات جامعه نیست

داریوش قنبری یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اعتراضات اخیر مردم در سطح كشور و طرح انتقاداتی درباره مسائل اقتصادی تاكید كرد: قطعا حركات خشن راه حل مشكلات جامعه نیست و هیچ كشوری از طریق حركات خشن نتوانسته به توسعه دست یابد.
وی با تاكید بر ضرورت ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای بیان اعتراضات مردمی اظهار كرد: ضعف نهادهای مدنی و تاحدودی به حاشیه كشاندن این نهادها در گذشته یكی از دلایل وقوع اتفاقات روزهای اخیر در سطح كشور است. معترضان می‌توانستند اعتراضات خود را به صورت مدنی مطرح كنند.
قنبری در توصیه‌ای به مردم درباره نحوه بیان اعتراضات و انتقادات خود اظهار كرد: مردم در این شرایط باید مراقب باشند كه خواسته‌های خود را چارچوب قانون بیان كنند و بدانند كه قطعا روی آوردن به حركات خشن به نفع كشور و جامعه نیست. چراكه این اقدام، موجب محدود و امنیتی شدن جامعه می شود.
وی تصریح كرد: حركات خشونت‌آمیز قطعا پاسخگوی مشكلات جامعه نخواهد بود و هیچ كشوری از طریق حركات این چنینی نتوانسته به توسعه دست یابد چراكه توسعه سیاسی و اقتصادی مستلزم آرامش نیروهای درونی و درك متقابل مسئولان و مردم از یكدیگر است. از یك سو مقابله با خواسته‌های مردم برای كشور مشكلاتی ایجاد می كند اما از سمت دیگر نیز حركات خشونت آمیز به نفع مردم و كشور نیست. مردم باید از حركات خشونت آمیز كه در كشورهای دیگر ایجاد شده و نتیجه‌ای به همراه نداشته درس بگیرند.

** هاشمی: در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم

محسن هاشمی رئیس شورای شهر گفت:ما در موقعیت هوشیاری ملی قرار داریم و نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چارچوب رعایت قانون باشد نه به صورت هیجانی.
وی افزود: به عنوان اعضای شورا توصیه می‌كنیم كه از فضای هیجانی پرهیز كنید چراكه باید ملتی واحد بمانیم تا از گزند دشمان در امان باشیم.
هاشمی ادامه داد: نحوه بیان انتقادات و مطالبات باید به شیوه قانونی و در چارچوب رعایت قانون باشد نه به صورت هیجانی. باید قبول كرد كه فشارهای اقتصادی و تبعیض طبقاتی وجود دارد.پیگیری مطالبات به صورت مدنی مناسبترین روش است.

** حضرتی: مسوولین دردها و حرف های مردم را بشنوند

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفت: چرایی وقوع اتفاقاتی نظیر آنچه در برخی شهرها رخ داده نیازی به تحلیل پیچیده و امنیتی و چند مجهولی ندارد. كافی است ما مسوولین كمی در كوچه پس كوچه های شهرمان بگردیم و با حضور در بین مردم، دردهایشان را ببینیم و حرف هایشان را بشنویم.

** فرهنگی: مجلس پیگیر مطالبات ملت است

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ دشمنان جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تاكنون همواره از هر فرصتی برای ضربه وارد كردن به نظام و كشور استفاده كرده‌اند و ما نمونه‌های آن را به كرات دیده‌ایم.
عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: امروز با توجه به مشكلاتی كه در ارتباط با مؤسسات مالی و اعتباری و همچنین مسائلی همچون اشتغال و معیشت مردم پیش آمده دشمنان از این فرصت سوءاستفاده كردند تا اغتشاشاتی را در كشور ایجاد كنند.
فرهنگی همچنین با اشاره به فعالیت‌های نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه برای رفع مشكلات مردم، خاطرنشان كرد: مجلس مطالبات مردم را به طور جد پیگیری خواهد كرد.
وی گفت: مجلس باید به وظیفه خطیر خود عمل كند و در بررسی بودجه سال 97 اجازه ندهد كه به مردم در حوزه اقتصادی فشار وارد شود و در این حوزه كار را به بهترین پیش ببرد.

** جلا‌ئی‌ پور: اصلاح‌طلبان حل معضلات جامعه را در «كف خیابان» دنبال نمی‌كنند

حمیدرضا جلا‌ئی‌ پور فعال اصلاح طلب گفت: ما اصلاح‌طلبان از مردم بیست سال است كه می خواهیم بیایند و به اصلاح طلبان رای بدهند و در آینده هم برای حل معضلات جامعه چنین خواهیم كرد. چون این كار مدنی و مسئولانه است و هم به نفع كشور و هم به نفع خود مردم بوده است.
استاد دانشگاه تهران تاكید كرد: ما بخاطر دعوتی كه از مردم كردیم نه پیش مردم شرمنده ایم و نه به آنها بدهكار. اگر مردم كشور ما این مشاركت انتخاباتی را نداشتند به مراتب مشكلات جامعه ما از كشور پاكستان و مصر بیشتر بود.
جلایی پور افزود: اصلاح‌طلبان با تجمع كف خیابانی كه سرنگونی طلبان (منافقین و سلطنت طلبان) خط بده آن باشند با تمام وجود مخالفند و این را با صدای بلند اعلام می كنید.

** نوش آبادی: آشوبگران هیچ قرابتی با مردم ندارند

حسین نوش آبادی نماینده سابق ورامین و رئیس كارگروه سیاست داخلی و شوراهای نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در خصوص تحركات اخیر عده معدودی اغتشاشگر كه به بهانه مشكلات اقتصادی ، شعارهای ساختارشكنانه سرداده و با تخریب تاسیسات و اموال عمومی داعیه حمایت از حقوق مردم را دارند ، گفت: برهم زدن نظم و آرامش جامعه و تخریب تاسیسات و ابنیه دولتی و حكومتی و آسیب زدن به اموال عمومی توسط عده معدودی اغتشاشگر ، هیچ قرابت و سنخیتی با حقوق مردم و منافع ملی ندارد و آب به آسیاب دشمن ریختن است .
نوش آبادی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری كه هدف دشمن ناامید كردن مردم است گفت: شعارهای انحرافی و ساختارشكن كه متعرض منافع ملی باشد و كلیت نظام را نشانه بگیرد به سود هیچ كس و هیچ جریانی نیست و با منافع ومصالح مردم و كشور منافات دارد .
نوش آبادی تاكید كرد: امنیت بزرگترین سرمایه ملی است كه در سایه رهبری نظام ، وحدت كلمه و خون شهدا به دست آمده و نباید با انگیزه های سیاسی، و شعارهای اقتصادی دستخوش آسیب شود وپیام حماسه نه دی بازگشت آرامش و امنیت به كشور و مخالفت با كسانی بود كه به بهانه اعتراض به انتخابات سعی در كشیدن مردم به كف خیابانها داشتند .
وی با اشاره به سخنان عده ای ساده لوح كه می گویند باید صف معترضین به گرانی و تورم و بیكاری را از صف منافقین و معاندین جدا كرد گفت: اعتراض و انتقاد باید از مجرای قانونی ابراز شود نه با قانون شكنی و ساختارشكنی و كشاندن معترضین به كف خیابانها .
معاون سابق حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كشورمان تاكید كرد هرگونه تجمع فاقد مجوز از وزارت كشور غیرقانونی است و نباید فضای امن كشور را دستخوش بی نظمی و ناامنی كرد .

** تقوی: مردم نسبت به موج آفرینی های جدید دشمنان علیه نظام آگاه هستند

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی گفت: ملت ما بارها نشان داده كه توانایی مقابله با بزرگترین تهاجم ها را دارد و با آگاهی از انقلاب و نظام دفاع می كند.
وی بر هوشیاری و بصیرت و در صحنه بودن اقشار مختلف مردم بخصوص دانشجویان و طلاب تاكید كرد و گفت: توطئه علیه ملت و كشور ما ادامه دارد، پس نباید دشمنان را دست كم بگیریم.
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از دستگاه قضایی خواستار برخورد قاطع با تضییع كنندگان حقوق مردم شد و گفت: حق اعتراض صحیح است و امیدوارم به سرعت مردم به پول از دست رفته خود برسند.

سیام**1058**9121**خبرنگاران: محمد افضلی و سمیه لاری
انتشار: كتایون لامع زاده