وزارت خارجه تشكیلات خودگردان، سفیر فلسطین در پاكستان را فراخواند

اسلام آباد - ایرنا - وزارت خارجه تشكیلات خودگردان فلسطین در بیانیه ای اعلام كرد كه به دلیل شركت 'ولید ابوعلی'در تظاهرات اتحاد شورای دفاع پاكستان كه در آن 'حافظ سعید' رهبر حزب جماعت الدعوه نیز حضور داشت، از اسلام آباد فراخوانده شد.

به گزارش شامگاه شنبه ایرنا در بیانیه تشكیلات خودگردان فلسطین آمده است: سفیر فلسطین به دلیل حمایت از قدس در تظاهرات اتحاد شورای دفاع پاكستان شركت كرده بود و به دلیل نداشتن اطلاع از حضور یك تروریست بین المللی، مرتكب خطا شده است.
براساس برخی گزارش ها، سفیر فلسطین اخیرا با حضور در تظاهرات حمایت از قدس كه به اهتمام اتحاد شورای دفاع پاكستان برگزار شده بود با حافظ سعید رییس حزب جماعت الدعوه كه در این مراسم حضور داشت دیدار كرد.
كشورهای هند و آمریكا، حافظ سعید را به عنوان تروریست معرفی می كنند و بارها از پاكستان خواسته اند كه وی را دستگیر و محاكمه كرده و حزب جماعت الدعوه را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.
پس از آزادی حافظ سعید از حبس خانگی، سفارت و سركنسولگری ایالات متحده آمریكا در پاكستان، از آزادی و پایان حبس خانگی 'حافظ سعید' بنیانگذار لشكر طیبه كه در شهر لاهور در حبس خانگی بسر می برد، ابراز نگرانی كردند.
در بیانیه سفارت و سركنسولگری آمریكا در پاكستان كه پس از آزادی حافظ سعید منتشر شد، آمده بود: لشكر طیبه (LeT ) یك سازمان تروریستی است كه مسئول كشته شدن صدها شهروند بیگناه در حملات تروریستی، از جمله تعدادی از شهروندان آمریكایی است و دولت پاكستان باید اطمینان دهد كه وی در قبال جرایمش دستگیر شود.
آمریكا در سال 2012 برای تحویل حافظ سعید جایزه 10 میلیون دلاری تعیین كرد.
براساس رای دادگاهی در پاكستان حافظ محمد سعید بنیانگذار لشكر طیبه كه در شهر لاهور در حبس خانگی بسر می برد، آزاد شد.
آمریكا و هند وی را به طراحی حملات مرگبار بمبئی در سال ۲۰۰۸ متهم كرده‌اند.
واشنگتن برای اطلاعاتی كه به دستگیری وی منجر شود، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین كرده است.
در حملات بمبئی كه سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراكز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمب گذاری كردند.
حافظ سعید دخالت داشتن در آن حملات را كه به كشته شدن حداقل ۱۶۰ نفر منجر شد، رد می كند.
او از ماه ژانویه سال میلادی جاری در حبس خانگی بسر می‌برد، اما دادگاه استدلال مقامات دولتی مبنی بر این كه آزادی وی می‎تواند امنیت عمومی را به خطر بیندازد، رد كرد.
او در یك پیام ویدیویی گفته است: 'هند همیشه اتهام تروریسم وارد كرده ولی تصمیم دادگاه عالی (لاهور) نشان داده است كه تبلیغات هند كذب است.'
براساس گزارش رسانه های هند دولت خودگردان فلسطین بعد از فشار دولت هند مجبور به اتخاذ این تصمیم شده است.
دولت هندوستان سوم آذرماه از اقدام پاكستان در آزادی 'حافظ سعید' یكی از رهبران گروه شبه نظامی لشكر طیبه و همچنین رئیس گروه جماعت الدعوه انتقاد كرد.
اویش كومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفت: هند و در حقیقت جامعه بین الملل از آزادی یك تروریست شناخته شده از سوی سازمان ملل بسیار خشمگین هستند.
وی افزود: آزادی این فرد نشان دهنده عدم جدیت پاكستان در مجازات عاملان تروریستی و تلاش این كشور برای وارد كردن تروریست های شناخته شده به جریان اصلی جامعه است.
شبك**آساق**6125**1392**سیدبهادر حسینی**انتشار: ابوالفضل بابایی