۹ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۴
کد خبر: 82780584
T T
۰ نفر
يك مسوول:براي سيستم حمل و نقل معلولان و سالمندان اردكاني، تدبيري انديشيده شود

يزد - ايرنا - رئيس اداره بهزيستي اردكان گفت: درسيستم حمل و نقل عمومي و ايستگاه هاي اتوبوس براي استفاده معلولان و سالمندان اين شهرستان، مشكل داريم و كاري در اين زمينه انجام نشده است.

به گزارش ايرنا اميرولي عضدزاده روز شنبه در نشست كميته مناسب سازي شهر احمد آباد ضمن تقدير و تشكر از اقدامات مناسب و فعاليت هاي خوبي كه در شهر احمدآباد در راستاي مناسب سازي اماكن عمومي و شهري و تحقق شهر بدون مانع براي حضور فعال معلولين و سالمندان صورت گرفته ،افزود: اين مهم تنها به واسطه هماهنگي و همدلي همه مسئولان بخش، بخصوص شهردار و بخشدار ميسر شده است.
دبير كميته مناسب سازي شهرستان اردكان تصريح كرد : شهرداري در بهبود وضعيت مبلمان شهري براي تردد معلولان و سالمندان نقش اساسي دارد و ما اميدواريم كه با روي كار آمدن شوراي جديد همچنان شاهد تسريع در روند امور مناسب‌سازي علي‌الخصوص مناسب سازي حمل و نقل شهري باشيم، در واقع شهرداري مي‌تواند با برنامه‌ريزي منسجم، تا حد زيادي از استرس معلولان براي تردد در فضاي عمومي بكاهد تا همه آحاد جامعه و افراد كم‌توان بتوانند از دسترسي آسان به امكانات شهري برخوردار باشند.
عضدزاده ادامه داد: مناسب‌سازي زماني مي‌تواند كارآمد باشد كه يك معلول بدون كمك هر فرد ديگري بتواند تردد سالم داشته باشد.
وي در ادامه در مورد مناسب سازي بانك هاي شهرستان نيز افزود: متاسفانه بانك ها عليرغم تذكرات و پيگيري هاي لازم ، اقدام قابل ملاحظه اي در خصوص مناسب سازي انجام نداده اند و حتي امكان استفاده سالمندان و معلولان از دستگاه خود پرداز بانك ها در سطح شهرستان وجود ندارد
حميد رضا تقوي، شهردار احمدآباد نيز با بيان اينكه اقدامات خوبي در زمينه مناسب سازي در شهر احمدآباد صورت پذيرفته به مواردي نظير مناسب سازي ، هم سطح سازي و رفع موانع فيزيكي موجود در پارك هاي محله اي، بهسازي و اصلاح ساختمان شهرداري همراه با نصب آسانسور و احداث رمپ ورود و خروج مناسب ، اصلاح موارد موجود در سطح شهر به منظور دسترسي آسان و بدون مانع، در طرح پياده رو سازي شهر احمدآباد نيز موارد جهت تردد افراد كم بينا و نابينا لحاظ گرديده اشاره نمود .
وي اضافه كرد: هنوز نقايص زيادي در زمينه مناسب سازي محيط شهري وجود دارد بانك ها، ساختمان‌هاي دو طبقه اداري، سيستم حمل و نقل عمومي و برخي داروخانه‌ها از جمله مهمترين مواردي است كه مناسب سازي در آنها انجام نشده است .
وي برخورداري از خدمات حمايتي و مناسب سازي محيط شهري را از حقوق مسلم شهروندي معلولان و سالمندان دانست و گفت: هر اداره اي بايد مسئوليت كار خودش را به عهده بگيرد
اين مسئول گفت : توان بخشي مربوط به جامعه است و همه بايد مسئول باشند و خودشان اين كار را انجام دهند اما متاسفانه هنوز ضرورت اين موضوع در جامعه آنچنانكه بايد شناخته شده نيست و نياز به آموزش و فرهنگ سازي بيشتر دارد.
رضوان فرجاد رئيس شوراي اسلامي شهرستان اردكان نيز ضمن تقدير و تشكر از بهزيستي، آموزش و پرورش، شهرداري و بخشداري مركزي به واسطه همكاري و همدلي در انجام امور مناسب سازي و اقدامات انجام شده قول هرگونه همكاري و مساعدت در اين زمينه داد.
آمار معلولين تحت پوشش در بهزيستي اردكان بيش از دو هزار نفر است كه از اين تعداد 430معلول جسمي حركتي ، 390 معلول ذهني، 165معلول شنوايي، 216 معلول بينايي و124رواني مزمن هستند كه از خدمات بهزيستي استفاده مي كنند .
همچنين براساس سر شماري سال 1390، سالمندان اين شهرستان 6 هزارو 400 نفر يعني 8.2 درصد جمعيت شهرستان را به خود اختصاص داده اند.
اردكان 98 هزار نفر جمعيت دارد و مركز آن در 60 كيلومتري شمال شهر يزد واقع است.
7544/ 6197 خبرنگار: مژگان دشتي** انتشار: فلاح