131 دستگاه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوستند/جای خالی قوه مقننه و قضاییه

تهران- ایرنا- شمار دستگاههای اجرایی بخش های دولتی و خصوصی پیوسته به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به 131 دستگاه رسید و با اینكه این روند سیر صعودی گرفته، اما حضور زیرمجموعه های دو قوه مقننه و قضائیه در این سامانه بسیار كمرنگ است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، با نگاهی به سامانه رونمایی شده انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و بر اساس آمار موجود در این سامانه، همه 31استانداری سراسر كشور به این سامانه وصل شده و در زمینه پاسخگوئی به درخواست ها و شكایات فعال هستند، این در حالیست كه تنها یك شهرداری ( شهرداری كرج) از كل شهرداری های سراسر كشور به سامانه وصل شده است.
همچنین بر اساس آمارهای موجود، از 349 زیر مجموعه قوه مجریه تنها 80 دستگاه، از 10زیر مجموعه قوه مقننه تنها یك مجموعه و از 12 زیر مجموعه قوه قضائیه تنها یك بخش در سامانه فعال شده اند.
در مجموع تا 9 دی ماه (امروز)، تعداد یك هزار و 133 درخواست در سامانه ثبت شده كه 974 درخواست از سوی سازمان ها و نهادهای متصل به سامانه پاسخ داده شده است.
میانگین پاسخگوئی دستگاههای متصل به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به درخواستها و شكایات در سامانه 86 درصد است كه در این میان، وزارتخانه های «كشور» با 98 درصد پاسخگوئی، «امور اقتصاد و دارائی» با 96 درصد، «كار، تعاون و رفاه اجتماعی» با 100 درصد پاسخگوئی و «بانك مركزی» با 99 درصد پاسخگوئی به نسبت تعداد درخواستها در صدر دستگاههای پاسخگو قرار دارند.
همچنین در مقابل، حدود 94 شكایت در سامانه ثبت شده كه به 51 مورد آن پاسخ داده شده است و مابقی نیز در حال بررسی و پیگیری است.

**اعضای جدید سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
وزارت ورزش و جوانان، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، شهرداری كرج و بانك های آینده، گردشگری، توسعه صادرات ایران و سینا طی هفته گذشته به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده اند.
بانكها و موسسات اعتباری در میان دستگاههای متصل به سامانه، حضوری تقریبا فعال داشته و انتظار می رود در آینده ای نزدیك این تعداد افزایش یافته و روند صعودی به خود بگیرد تا در سالی كه مزین به شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است بتوان دستگاههای اجرایی كشور نیز همراه و همگام علاوه بر فعالیت در بخش های تولیدی و اداری و... در زمینه پاسخگویی و ارائه اطلاعات نیز به افكار عمومی و مردم فعال باشند.
علاقه مندان، دستگاههای اجرایی بخش های دولتی و خصوصی و همچنین مخاطبان می توانند برای اطلاع از وضعیت پاسخگوئی دستگاههای اجرایی متصل به سامانه به http://foia.iran.gov.ir/web/guest/organs و http://foia.iran.gov.ir/web/guest/-12 مراجعه كنند.
به گزارش ایرنا، در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این سامانه، در 17 تیرماه 96 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر ارتباطات رونمایی و كار خود را آغاز كرد.
مطابق سیاست‌های عمومی دولت، همزمان و حتی پیش از ابلاغ آخرین آیین‌نامه این قانون، جهت‌گیری پورتال‌های دستگاه‌ها به سمت انتشار اطلاعات تغییر كرده است اما پذیرش درخواست «دسترسی به اطلاعات» عملاً پس از این شروع ‌شده است.
ماده یك آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات آورده است: هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الكترونیك حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به نشانی foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب كاربری، پیشخوان دولت الكترونیك، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه درخواست‌شونده، تسلیم كند.
همچنین ٢٩ آذرماه ١٣٩٥، منشور 120 ماده ای حقوق شهروندی در همایش «قانون اساسی و حقوق ملت» رونمایی شد.
منشور حقوق شهروندی سرلوحه سیاست داخلی دولت دوازدهم است و رئیس‌جمهوری هم خود را مكلف كرده است كه هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهكارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه دهد و در صورت نیاز، منشور را روزآمد كند.
فراهنگ ** 1355 **1055
گزارش از: علی اكبر قزوینیان**انتشار: زینب كارگر