تأمین بخشی از ذخایر استراتژیك شكر از محل تولید داخلی با نرخ مصوب

تهران - ایرنا - مشاور مدیرعامل و مدیر زنجیره راهبری تأمین شكر شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، از تصمیم و سیاستگذاری برای تأمین و حفظ ذخایر استراتژیك شكر كشور در سال‌جاری از محل تولیدات كارخانجات چغندری خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، علیرضا فیاضی گفت: به منظور حمایت از تولیدات داخلی و حفظ ذخایر استراتژیك شكر كشور، بخشی از شكر سفید استاندارد محصول تولیدی سالجاری كارخانجات چغندری را با قیمت مصوب خریداری كند.
وی با بیان این كه این تصمیم در راستای حمایت از تولیدات داخلی و به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اتخاذ شده است، از كارخانجات تولیدی قند چغندری خواست تا مشخصات محصول تولیدی و درخواست فروش خود را به اداره كل هماهنگی خریدهای داخلی شركت ارائه و تحویل دهند.
به گفته وی، كارخانجات متقاضی فروش می‌توانند از تاریخ انتشار این فراخوان به مدت یك هفته، درخواست فروش و مشخصات كالای خود را به اداره كل هماهنگی خریدهای داخلی شركت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران ارائه دهند.

به گزارش ایرنا، با اقدام دولت تدبیر و امید، تولید شكر در سال زراعی امسال به یك میلیون و 650 هزار تن رسید در حالی كه سال قبل از آن، میزان تولید یك میلیون و 100 هزارتن بود كه رشد 50 درصدی را نشان می دهد و منجر به برگزاری جشن ملی تولید شكر در مردادماه سال 96 شد.
طبق آمارها به ازای هر مترمكعب آب در سال 1381 حدود 120 گرم شكر تولید می شد كه این میزان در سال 1390 به 437 گرم و سال 95 به 600 گرم رسید.
این درحالیست كه مصرف شكر در ایران ٢ تا 2 میلیون و 200 هزار تن در سال است.
طی سال های گذشته 300 هزار تن شكر جهت ذخایر استراتژیك وارد كشور می شد كه برای حمایت از تولید داخلی به دستور وزیر جهاد كشاورزی دولت یازدهم این میزان به 150 هزار تن كاهش یافته است.
سرانه مصرف شكر هر ایرانی بین 26 تا 30 كیلوگرم است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9186 ** 6075
خبرنگار: هما همت خواه** انتشار: زهرا هجینی نژاد