افزایش پنج برابری فرزندخواندگی در استان ایلام

ایلام - ایرنا - معاون امور اجتماعی اداره كل بهزیستی ایلام با بیان اینكه روند فرزندخواندگی امسال در استان پنج برابر شده، گفت: طی هشت ماهه امسال 15 كودك به خانواده های متقاضی سپرده شده اند.

زهرا همتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این وضعیت در شرایطی است كه مجموع كودكانی كه پارسال به فرزندخواندگی سپرده شده اند در این استان سه نفر بود، علت افزایش این روند در سال جاری رایزنی با خارج استان برای پذیرش این كودكان برای واگذاری به خانواده های متقاضی است.
وی با بیان اینكه از این شمار پنج دختر و 10 كودك نیز پسر بوده اند، ادامه داد: پنج نفر از این كودكان از داخل استان و 10 كودك دیگر شامل هفت دختر و سه پسر از مراكز نگهداری بهزیستی استان البرز برای تحویل خانواده های متقاضی به ایلام آورده و به خانواده های متقاضی فرزند خوانده سپرده شدند.
معاون بهزیستی ایلام با بیان اینكه عمده كودكانی كه در این استان به فرزند خوانده سپرده می شوند زیر هفت سال سن دارند، افزود: از بین این 15كودك یكی از آنها دختر 12ساله ای است كه برای نخستین بار در این سن به فرزندخواندگی سپرده شده است.
همتی ابراز امیدواری كرد تا پایان امسال روند فرزندخواندگی در این استان افزایش بیشتری یابد.
معاون امور اجتماعی اداره كل بهزیستی ایلام از ثبت 80 مورد تقاضای فرزندخواندگی در این اداره كل خبر داد و گفت: فرهنگ پذیرش فرزندخواندگی در استان در سال های اخیر نهادینه شده و زوج هایی كه تاكنون قادر به بچه دار شدن نبوده اند، متقاضی گرفتن سرپرستی فرزند از بهزیستی هستند.
همتی تاكید كرد: استقبال از فرزند خواندگی در استان تا حدی بوده كه زوج های دارای فرزند و دختران مجرد بالای 30 سال كه مشمول این قانون می شوند نیز اینك متقاضی فرزند خوانده از بهزیستی هستند.
وی با بیان اینكه از سال 79 تاكنون در مجموع بیش از 65 كودك به خانواده های متقاضی فرزند خوانده سپرده شده و خوشبختانه همه آنها زندگی موفقی دارند، افزود: خانواده هایی كه از نعمت فرزند محروم بوده با پذیرش فرزندخوانده كانون زندگی آنها گرم و هدفدار شده و بخش زیادی از نیازهای روانی آنها جبران می شود.
به گفته معاون امور اجتماعی اداره كل بهزیستی ایلام ، با واگذاری كودكان بد سرپرست و بی سرپرست بعنوان فرزند خوانده به خانواده های متقاضی این كودكان كانون مناسبی برای رشد پیدا كرده و از طرفی از میزان وظایف مالی و غیر مالی دولت نیز تا حد زیادی كاسته می شود.
همتی با بیان اینكه پیش از این تنها كودكان بی سرپرستی كه فاقد پدر یا جد پدری بودند می توانستند بعنوان فرزند خوانده به خانواده های متقاضی سپرده شوند، گفت: بر اساس قانون جدید علاوه بر كودكان بی سرپرست، كودكان بد سرپرستی هم كه والدین آنها به هر دلیل صلاحیت نگهداری فرزندان شان را نداشته باشندف مشمول قانون فرزند خواندگی خواهند شد.
وی یادآور شد: فرزندان بی سرپرست و بد سرپرستی كه بدلایل مختلف به شیرخوارگاه یا خانه كودك و نوجوان نگهداری می شوند، با شرایط لازم به خانواده های متقاضی سپرده می شوند.
وی داشتن تمكن مالی مناسب، صلاحیت اخلاقی، عدم اعتیاد به مواد مخدر و گذشت پنج سال از زندگی مشترك را از جمله شرایط لازم خانواده ها برای دریافت فرزند خوانده از طریق بهزیستی اعلام كرد.
اداره كل بهزیستی ایلام با حمایت از 25 هزار مددجو در چهار حوزه توانبخشی، مشاركت های مردمی، امور اجتماعی و فرهنگی و پیشگیری به عموم مردم و مددجویان خدمت ارایه می كند.
خبرنگار: آزاده خرم ** انتشار دهنده: حسن كهزادیان
7171/6119