مستمری بگیران از این پس بیمه تكمیلی درمان و عمر دریافت می كنند

تهران - ایرنا - مدیر كل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی از برقراری بیمه تكمیلی درمان و عمر مستمری بگیران این سازمان خبر داد.

سیدمحمدعلی جنانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با توجه به اعلام موافقت هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با تمدید كسر حق بیمه تكمیلی درمان و عمر مستمری بگیران این سازمان در تاریخ هشتم آذرماه امسال و پیرو انعقاد قرارداد با شركت بیمه آتیه سازان حافظ درباره بیمه تكمیلی درمان و شركت بیمه ایران درخصوص بیمه عمر، توسط كانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان، دستور اداری این فرایند در تاریخ ششم دی ماه با امضای مدیرعامل تامین اجتماعی صادر شد.
به گفته وی، این قرارداد از تاریخ یكم آذرماه امسال تا 30 آبان سال 1397 برای برقراری بیمه تكمیلی درمان و عمر مستمری بگیران منعقد شده است.
وی تصریح كرد: در این قرارداد حق بیمه تكمیلی درمان برای هر نفر ماهانه مبلغ 362 هزار ریال در نظر گرفته است اما با توجه به مصوبات هیات مدیره مبنی بر مساعدت به مستمری بگیران بابت بیمه تكمیلی درمان مقرر شده است طی دوره قرارداد به ازای هر نفر از مشمولان ماهانه مبلغ 30 هزار ریال توسط سازمان پرداخت شود به همین دلیل از یكم آذرماه 1396 تا 30 آبان 1397 مبلغ 332 هزار بابت بیمه تكمیلی درمان از مستمری مشمولان كسر خواهد شد.
وی اظهار داشت: بیمه عمر مستمری بگیران برای هر یك از مشمولان مبلغ 30 میلیون ریال پیش بینی شده و مقرر است با احتساب مالبات بر ارزش افزوده ماهانه به ازای هر نفر مبلغ 51 هزار و 333 ریال از مستمری مشمولان كسر و به حساب شركت بیمه ایران واریز شود.
جنانی ادامه داد: مشمولان قراردادهای یادشده شامل مستمری بگیر بازنشسته، از كارافتاده كلی، مستمری بگیران بازمانده به همراه همسر و یا همسران دائم و در صورت تمایل سایر افراد تحت تكفل واجد شرایط آنان است.
مدیر كل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: آن دسته از مستمری بگیرانی كه در قرارداد سال گذشته مشمول بیمه تكمیلی درمان نبوده اند، اما تمایل دارند كه تحت پوشش خدمات بیمه تكمیلی درمان قرار گیرند می توانند تا 15 اسفندماه سال جاری با مراجعه به كانون های بازنشستگی مربوطه نسبت به ارائه درخواست برقراری پوشش بیمه تكمیلی و عمر اقدام كنند.
وی تاكید كرد: كانون های بازنشستگی موظف هستند ضمن اخذ رضایت نامه از متقاضیان جدید، فهرست اسامی آنان را به شعب اعلام كنند و در صورت اضافه شدن این دسته از افراد كسر حق بیمه تكمیلی درمان و عمر از ابتدای قرارداد صورت می گیرد.
جنانی اضافه كرد: بازنشستگان و مستمری بگیران جدیدی كه مستمری آنان در طی مدت قرارداد برقرار می شود در صورت تمایل می توانند حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ صدور حكم برقراری مستمری با مراجعه به كانون های بازنشستگی مربوطه نسبت به ارائه درخواست خود مبنی بر برقراری پوشش بیمه تكمیلی اقدام كنند، البته كسر حق بیمه تكمیلی و عمر دراره این دسته از مستمری بگیران از تاریخ برقراری انجام می شود.
مدیر كل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: آن دسته از مستمری بگیرانی كه در قرارداد قبلی تحت پوشش بیمه تكمیلی درمان و عمر بوده اند در قرارداد جدید نیز پوشش بیمه ای آنان برقرار است و نیازی به مراجعه به كانون های بازنشستگان ندارند.
وی اضافه كرد: پذیرش انصراف از پوشش بیمه های یاده شده برعهده كانون های بازنشستگی بوده و كانون ها درباره برگشت مبالغ كسر شده و جلب رضایت مستمری بگیران مسئول و متعهد است، بنابراین اگر فردی به هر دلیل تمایل به ادامه دریافت خدمات تكمیلی نداشته باشد، می تواند با مراجعه به كانون های بازنشستگان شهرستان محل سكونت، نسبت به حذف نام خود و افراد تحت تكفل در قرارداد جدید اقدام كند.
جنانی همچنین تعهدات بیمه تكمیلی درمان را اینگونه اعلام كرد و اظهار داشت: در قرارداد جدید با توجه به افزایش مبلغ 40 هزار به ازای هر نفر در ماه سقف تعهدات مربوطه نیز افزایش یافته است به گونه ای كه سقف تعهدات فوق تخصصی از 12 به 14 میلیون تومان، سقف تعهدات خدمات طب عمومی از 5 به 6 میلیون تومان، سقف خدمات پاراكلینیكی یك (مانند سی تی اسكن و ام آر آی) از 500 به 700 هزار تومان، سقف خدمات پاراكلینیكی دو و سه از 300 به 500 هزار تومان و در آزمایش و پاتولوژی سقف تعهدات از 250 به 400 هزار تومان تغییر كرده است.
سازمان تامین اجتماعی 42 میلیون بیمه شده دارد كه حدود سه میلیون نفر از آنها مستمری بگیر هستند كه تامین اجتماعی 18 نوع خدمت به آنها ارائه می دهد.
اجتمام ** 7268 ** 1418
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
irnaej@
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار جامعه