جنیدی: باید مجلس را برای تعیین حداقل 18 سال سن ازدواج دختران همسو كرد

تهران - ایرنا - معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: باید مجلس شورای اسلامی را برای تعیین حداقل 18 سال سن ازدواج برای دختران همسو كرد.

لعیا جنیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: برای همین موضوع در فراكسیون زنان مجلس شورای اسلامی روی موضوع سن ازدواج بالاتر برای این افراد بحث شده است تا سال بالاتر را برای حداقل سن ازدواج تعیین كنند كه حدود 18 سال سن تاكنون مطرح است.
وی اظهار داشت: البته برخی مساله سن 15 سال را مطرح كردند، كه هنوز روی آن نیز حرف هست، اگرچه سن 13 سال مورد مناقشه است و بسیاری روی آن ایراد گرفتند كه باید تلاش شود تا سن ازدواج به حداقل 18 سال برسد.
جنیدی اضافه كرد: با ازدواج زودهنگام كودكان به ویژه دختران، فرصت تحصیل از این افراد گرفته می شود و در واقع آنها را از درس محروم می كنیم.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: برای موضوع ازدواج زودهنگام تاكنون جلسات مختلفی در فراكسیون زنان مجلس شورای اسلامی برگزار شده است، چون اغلب این ازدواج های زودهنگام در دوران وجوب تعلیم است.
وی تصریح كرد: با این اقدام فرزندان لازم التعلیم این مملكت عملا از حق تحصیل و حمایت شان در عرصه درس محروم می شوند كه به همین منظور تمهیداتی اندیشیده شود تا در زمان معقولی كه هست فرصت تحصیل برای آنها وجود داشته باشد.
جنیدی ادامه داد: معاون حقوقی رئیس جمهوری ادامه داد: باید دقت كرد كه درك این كودكان از رابطه و مسائل اجتماعی كامل نامشخص است و می تواند دچار اشكال كند و اینها ممكن است توجهی به حداقل حقوق و روابط انسانی خودشان نداشته باشد و از این رابطه انسانی كه باید مبتنی بر ارتباط باشد تبدیل به رابطه ای بشود كه از نظر موازین روانی و جسمی و از نظر پزشكی ایجاد اشكال می كند.
وی ابراز امیدواری كرد با همت همه مسئولان بتوانیم در تعیین حداقل سن ازدواج برای كودكان تلاش های جدی صورت گیرد تا بتوانیم این كودكان، در سنین بسیار پایین وارد عرصه زندگی نشوند.
به گزارش ایرنا، سینا كلهر، رییس دفتر فرهنگی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در یك نشست تخصصی با موضوع نگاهی نو به ازدواج زودهنگام، آمار مربوط به ازدواج كودكان را اینگونه اعلام كرد؛ براساس آمارها، ازدواج بین 10 تا 14 سال كه كل مناقشه روی این بازه سنی است در واقع مجموع این ازدواج ها در سال 94، 37 هزار و 137 مورد بوده است.
به گفته وی؛ این ازدواج ها در تمام 31 استان كشور رخ داده است و به لحاظ نسبت این ازدواج با كل ازدواج های هر استان، استان زنجان اول است؛ به لحاظ تعداد، خراسان رضوی در كشور اول است.
اجتمام ** 7268 ** 1418
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
irnaej@
https://t.me/irnaej