پایان مرمت دیوار نگاره پذیرایی شاه طهماسب در چهلستون اصفهان

اصفهان - ایرنا - مدیر گروه امانی اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان از پایان یافتن عملیات مرمت دیواره نگاره پذیرایی شاه طهماسب صفوی در كاخ چهلستون اصفهان خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان ، منصور زیرك افزود:عملیات پاكسازی گرد و غبار و آلاینده های شیمیایی از نقاشی های بی نظیر عمارت چهلستون كه به مرور زمان و رسیدگی نشدن باعث تغییر رنگهای اصلی و جدا شدن لایه های رنگ از بستر اصلی می شد پایان یافت.
وی اظهار كرد: پس از پاكسازی آلاینده ها، موزون سازی رنگی در نقاطی كه لازم بود صورت گرفت و در نهایت كل تابلو به روش اصولی تثبیت شد كه این اقدام باعث طول عمر و حفاظت بیشتر تابلو می شود.
مدیر گروه امانی اداره كل میراث فرهنگی اصفهان، مدت اجرای این پروژه را سه ماه عنوان كرد و گفت: این عملیات توسط كارشناسان و استاد كاران گروه امانی معاونت میراث اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان انجام شده است.
احداث كاخ چهلستون با مساحت بالغ بر 67 هزار مترمربع در دوره شاه عباس یكم آغاز شد.
شاه عباس اول، كوشكی در میان باغ بنا نهاد كه این كوشك هسته اولیه كاخ را تشكیل داد كه تالار میانی كاخ چهلستون و غرفه های چهار گوشه آن را دربرمی گرفت.
در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان كاخ چهلستون تغییر كرد و تالار آینه، تالار 20 ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی، آئینه كاری، كاشیكاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شد.
بخشی از نقاشی های چهلستون به شیوه بزرگ نمایی بر دیواره های گچی تالار اصلی توسط شاگردان رضا عباسی از نگارگران و نقاشان مشهور مكتب هنری اصفهان در عصر صفوی نقش بسته و بخشی هم در دوران قاجار نقاشی شده كه از ارزش و اعتبار جهانی برخوردار است.
ت/6994 / 6022 خبرنگار:آرزو فلاح - انتشار دهنده : عمادی

سرخط اخبار استان‌ها