۵ دی ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۰۲
کد خبر: 82776200
۰ نفر
آغاز برداشت محصول نيشكر از مزارع گيلان

رشت - ايرنا - معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي گيلان از آغاز برداشت محصول نيشكر از 50 هكتار زمين زراعي زير كشت اين محصول خبرداد.

حبيب جهانساز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : در حال حاضر در شهرستانهاي لنگرود ، صومعه سرا و املش محصول نيشكر كشت مي شود .
وي افزود : پيش بيني مي شود در سال جاري از عمل آوري نيشكر برداشتي 60 تن شكر سياه به ارزش يك ميليارد و 800 ميليون تومان برداشت شود .
وي گفت : كشت قلمه هاي نيشكر در استان گيلان در ماههاي فروردين و ارديبهشت آغاز و در پايان پاييز و اوايل زمستان برداشت مي شود .
نِيشِكَر گياهي بلند از جنس تباشير (Saccharum.L)، از تيره غلات و بومي مناطق معتدل گرم تا مناطق حاره است . بر اساس طبقه‌بندي‌هاي مختلف، از 6 تا 37 گونه دارد. نيشكر داراي ساقه ضخيم و بند بند است و قسمت داخلي ساقه آن ليفي و حاوي مقادير زيادي عصاره شكر مي‌باشد. بلندي ساقهٔ آن بين 2 تا 6 متر مي‌باشد.
معمولاً براي كاشت نيشكر از گونه‌هاي اصلاح شده آن استفاده مي‌شود. اين گياه در حدود 200 كشور كشت مي‌شود . در سال 2005 برزيل با اختلاف زيادي بزرگ‌ترين توليدكنندهٔ نيشكر بوده‌است.
كشت نيشكر در خوزستان 700 تا 800 سال قبل از ميلاد رواج داشته و كلمه خوزستان به معني شكرستان مي‌باشد.
نيشكر براي رشد و نمو خود نياز به رطوبت فراوان دارد يك بوته كامل نيشكر روزانه حدود 4 ليتر آب تبخير مي‌كند. جذب عناصر غذايي تابع ميزان رطوبت خاك است نيشكر در 6 ماه اول رشد و نمو به حرارت و رطوبت مناسب نياز دارد. البته رطوبت بيش از اندازه مضر است.
خبرنگار : ابراهيمي **انتشار دهنده: بابايي
6070 /6030