كیسه های فریزر و زباله هم مشمول استاندارد اجباری هستند

تهران-ایرنا- كیسه های فریزر و زباله از جمله محصولاتی هستند كه باید نشان استاندارد دریافت كنند و به صورت بسته بندی ارائه شوند.

به گزارش روز دوشنبه علمی ایرنا، اصولا كیسه های نایلونی در صورت مصرف بی رویه آسیب زیادی را به محیط زیست وارد می كنند، اما اگر جوانب بهداشتی آن هم رعایت نشود، سلامت افراد را هم تهدید خواهند كرد و بر همین اساس، كیسه های فریزر و زباله مشمول استاندارد اجباری شده اند.
به واقع، انواع مختلفی از كیسه‌های پلاستیك شفاف و رنگی در بازار عرضه می شود؛ انواع شفاف این كیسه ها از مواد اولیه تازه و پلاستیك‌های دست اول تهیه می‌شوند و نایلون‌های رنگی (آبی، قرمز، زرد و مشكی) از مواد بازیافتی و دست دوم ساخته می شوند كه برای حمل مواد غذایی مناسب نیست.
برپایه نظر سازمان ملی استاندارد، اساسا مصرف كنندگان به هیچ وجه نباید كیسه فریزر و زباله را به صورت فله خریداری كنند، زیرا كیسه هایی كه به صورت فله عرضه می شوند كاملاً از مواد بازیافتی تهیه شده و بیماریزا هستند.
همچنین كیسه هایی كه دارای بوی بد و غیرقابل تحمل، دانه های سیاه رنگ و رگه رگه باشند از مواد بازیافتی تولید شده اند.
با این حال اگر افراد به هر دلیل از كیسه‌های رنگی برای حمل و نقل ماده غذایی استفاده كردند، لازم است از به كار گیری مجدد آنها خودداری كنند.
این همه در حالی است كه بسیاری از افراد برای حمل وعده غذایی خود به محل كار از كیسه های نایلونی استفاده می كنند، در حالی كه تدابیر بهداشتی ایجاب می كند كه برای این منظور از كیسه‌های پارچه‌ای یا كاغذی استفاده شود و یا هنگام مراجعه به رستوران ها، افراد حتما ظرف كوچكی همراه داشته باشند تا برای حمل غذای مانده نیاز به استفاده از ظروف یكبار مصرف و كیسه های پلاستیكی نداشته باشند.
مصرف بی رویه ظروف و كیسه های پلاستیكی مشكلات فراوانی برای سلامت افراد و محیط زیست به وجود آورده است و امروزه عامل بزرگترین مشكلات زیست محیطی هستند.
كیسه های نایلونی به طور متوسط 500 سال در محیط باقی می مانند .
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار** انتشار:محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me