كشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم در حوزه امنیتی و اطلاعاتی همكاری می كنند

تهران - ایرنا - رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر پاكستان از تبادل نظر رؤسای مجالس كشورهای منطقه در حوزه امنیتی و اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم خبر داد.

به گزارش شامگاه دوشنبه ایرنا، علی لاریجانی پس از بازگشت از سفر سه روزه خود به كشور پاكستان و حضور در كنفرانس بررسی راهكارهای مبارزه با تروریسم درخصوص دستاوردهای این سفر گفت: موضوع آشفتگی در منطقه در طی دهه های اخیر سیر صعودی داشته كه منشا اصلی آن هم روشن است از این رو نشستی با كشورهای منطقه برای اتخاذ تدبیری برای مبارزه با تروریسم در پاكستان برگزار شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه كشورهای روسیه، چین، تركیه، افغانستان، ایران و پاكستان در این كنفرانس دور هم آمدند، تصریح كرد: رؤسای مجالس این كشورها نظرات خود را مطرح كردند تا در بعد برخوردهای امنیتی و ارتباطات اطلاعات و استفاده از تجربه در این سال ها به فهم مشتركی دست پیدا كنند.
لاریجانی ادامه داد: همچنین درخصوص توسعه روابط اقتصادی برای از بین بردن فقر و پیشبرد پروژه های بزرگ پیش رو مباحثی مطرح شد تا در كل همگرایی بین كشورهای منطقه برای سرمایه گذاری ایجاد شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: در صورت تقویت اراده ها صلح و آرامش در منطقه تحقق می یابد، در نشست مذكور نیز بیانیه ای منتشر شد كه نتایج را ملموس تر می سازد، همچنین مقرر شد برای جلوگیری از انجام اقدامات مقطعی و ادامه كار، اجلاس بعدی سال آینده در تهران برگزار شود.
لاریجانی ادامه داد: حسن دیگر این كنفرانس این بود كه كشورهایی كه گاهی با یكدیگر مناقشاتی نیز داشتند دیدگاه های خود را مطرح كردند، ما نیز با رؤسای مجالس حاضر در این نشست صحبت كردیم به خصوص روابط اقتصادی و پروژه های بین دو كشور پیگیری شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با رئیس مجلس روسیه نیز دیدار و درخصوص پیگیری پروژه های راه آهن و انرژی بین دو كشور صحبت شد البته با روسیه كمیته مشتركی برای پیگیری پروژه ها تشكیل دادیم.
لاریجانی ادامه داد: با پاكستان زمینه های همكاری داشتیم اما گره هایی وجود داشت لذا با برگزاری جلسات متعدد مكانیزمی برای حل و فصل آنها در نظر گرفته شد، كشورهای دیگر نیز با همكاری اقتصادی موافق بودند لذا مقرر شد زمینه های اقتصادی افزایش یابد.
به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: در مجموع با دولت پاكستان، روسیه، تركیه و چین روابط سیاسی بالا است و رایزنی های مختلف وجود دارد، اما با توجه به پیچیدگی های موجود در منطقه، همكاری مجموعه كشورها می توانند مفید واقع شوند.
شبد**سیام*3061** 1379
تنظیم: میترا بلندقامتی* انتشار: هادی افتخاری

سرخط اخبار سیاست