سخنگوي وزارت خارجه چين: قاطعانه از حقوق مشروع فلسطين حمايت مي كنيم

پكن- ايرنا- سخنگوي وزارت خارجه چين بار ديگر تاكيد كرد اين كشور همانند گذشته، قاطعانه از عدالت‌خواهي مردم فلسطين براي احياي حقوق مشروع خود پشتيباني مي‌كند.

به گزارش ايرنا 'هوا چون اينگ' امروز دوشنبه در نشست خبري با خبرنگاران گفت: چين به عنوان عضو دائمي شوراي امنيت، كشوري بزرگ و مسئوليت‌شناس و دوست مشترك مردم فلسطين و رژيم صهيونيستي، همچنان براي حل همه جانبه، عادلانه و پايدار مساله فلسطين و اسرائيل و برقراري صلح در منطقه خاورميانه نقش شايسته خود را ايفا مي‌كند.
سخنگوي وزارت خارجه چين با اشاره به برگزاري سومين همايش شخصيت‌هاي صلح‌دوست فلسطين و رژيم صهيونيستي در روزهاي 21 و 22 دسامبر در پكن گفت: صلح‌دوستان فلسطين و اسراييل در اين نشست درباره اقدامات اتباع دو طرف، نقش آن‌ها و نقش جامعه جهاني به بحث و بررسي پرداختند.
وي افزود: چين همواره از عدالت‌خواهي مردم فلسطين براي احياي ملت خود و طرح دو كشور پشتيباني كرده و از ايجاد كشور مستقل فلسطين بر اساس مرزهاي سال 1967 و پايتخت بيت‌المقدس حمايت مي‌كند.
چين با هدف كاهش تنش ها در خاورميانه روزهاي پنجشنبه و جمعه هفته گذشته گردهمايي صلح با حضور 'نبيل شاث' مشاور امور خارجي تشكيلات خودگردان فلسطين و 'هيليك بار' معاون پارلمان رژيم صهيونيستي برگزار كرد.
مجمع عمومي سازمان ملل پنجشنبه هفته گذشته برغم تهديدهاي ترامپ و نماينده آمريكا در سازمان ملل مبني بر قطع كمك هاي مالي به كشورهايي كه به قطعنامه مجمع عمومي سازمان ملل راي مثبت بدهند، قطعنامه اي را به تصويب رساند كه در آن با تغيير وضعيت قدس اشغالي مخالفت كرده و حقوق فلسطينيان را در باره قدس به رسميت شناخت.
از 193 كشور شركت كننده در مجمع عمومي سازمان ملل 128 كشور به اين قطعنامه راي مثبت و 9 كشور راي مخالف (منفي) دادند و 35 كشور نيز از راي دادن خودداري كردند.
گفته مي شود كه 128 كشور به تصميم آمريكا براي انتقال سفارت اين كشور به قدس راي منفي دادند در حالي كه در اين قطعنامه اولا به هيچ كشوري اشاره نشده است و در ثاني در اين قطعنامه تنها با تغيير وضعيت قدس مخالفت و حقوق فلسطينيان را در مورد قدس به رسميت شناخته است.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان