محسن هاشمی: سیستم هشدار صوتی می‌تواند خسارت‌های احتمالی زلزله را تا یك پنجم كاهش دهد/ مردم به شایعات پیش‌بینی زلزله توجه نكنند

تهران – ایرنا - «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران با تاكید بر لزوم آمادگی برای هر زلزله احتمالی، از طرح پیاده‌سازی سیستمی صوتی خبر داد كه می‌تواند 10 تا 15 ثانیه پیش از وقوع زلزله و با تكان های اولیه، به مردم هشدار دهد.

به گزارش ایرنا، هاشمی شنبه شب در برنامه تلویزیونی جهان آرا گفت: اكنون در دنیا می‌شود زلزله را تقریبا 10 تا 15 ثانیه قبل از وقوع به مردم گزارش داد. قرار بوده است كه در تهران سیستمی اجرا شود كه بر مبنای آن، در تمامی محله‌های تهران بوق‌هایی با صدای بلند نصب شود و زلزله را به مردم اطلاع دهد.
وی ادامه داد: تكان‌های اولیه زمین این را به صورت خودكار به سیستم منتقل می‌كند و باید این سیستم در تهران پیاده شود.
رئیس شورای شهر تهران افزود: اكنون صحبت از یك تا دو میلیون خسارت‌دیده می‌شود كه با پیاده‌سازی این سیستم، این رقم می‌تواند به یك چهارم تا یك پنجم تقلیل یابد.
محسن هاشمی ادامه داد: تهران آمادگی امداد و نجات برای یك زلزله بسیار بزرگ با خسارت بالا را ندارد.
وی افزود: زلزله تهران به چند دلیل می‌تواند كشته‌های زیادی داشته باشد، یك علت اینكه در سال‌ها و دهه‌های گذشته در بافت فرسوده سرمایه‌گذاری جدی نشده است و بافت ناپایدار، ریزدانه و نفوذناپذیری داریم كه 3 هزار و 600 هكتار تخمین زده می‌شود. اینگونه اگر كانون در تهران باشد، حتی زلزله‌های ضعیف‌تر هم می‌تواند باعث ریزش خیلی از ساختمان‌ها شود.
وی ادامه داد: ما ساختمان‌های دولتی، بیمارستان‌ها و مدارسی داریم كه بافت ناپایدار دارند. نزدیك به 700 تا هزار مدرسه از 4 هزار مدرسه در تهران بزرگ، ناپایدار فرض می‌شوند.
محسن هاشمی با تاكید براینكه دستگاه‌ها برنامه‌های مدونی برای آمادگی در برابر زلزله در صورت تخصیص اعتبارات لازم دارند، گفت: زلزله اخیر تهران نه آنقدر بزرگ بود كه حس نشود و نه آنقدر كوچك بود كه نشود آن را جدی نگرفت. این مسئله خود به عنوان یك تذكر فرض شد.
وی با تاكید بر برنامه‌ریزی برای ایمنی شبكه‌های آب، برق و گاز پس از یك زلزله احتمالی، ادامه داد: بر مبنای برنامه نگاشته شده در سال 89، قرار است شبكه آبرسانی تهران برای زلزله آماده باشد. بر این اساس مخازن به شیرهایی مجهز خواهند بود كه با زلزله، از دو طرف بسته شود. این آب سالم می‌ماند و می‌تواند بعد از زلزله هم مورد استفاده قرار بگیرد.
وی در خصوص شایعات منتشر شده در روزهای اخیر در فضای مجازی گفت: اینكه گفته می‌شود بین دو تا 16 هفته بعد زلزله بزرگی رخ می‌دهد، هیچ كس نمی‌تواند چنین چیزی را پیش‌بینی كند. با این حال ما همواره منتظر یك زلزله بزرگ در تهران هستیم.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: امكاناتی كه تدارك دیده شده، برای خسارت كمتر از 100 هزار نفر است. برای بهبود این وضعیت، نیازمند افزایش اعتبارات هستیم.
شبس ** 9386 ** خبرنگار: مهران معینی جم**انتشاردهنده: عزیز موسوی