دادگاه سانفرانسیسكو: فرمان مهاجرتی ترامپ خارج از حوزه اختیارات رئیس جمهوری است

تهران- ایرنا- دادگاه سانفرانسیسكو مستقر در حوزه نهم آمریكا ضمن مخالفت با فرمان مهاجرتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا، آن را خارج از حوزه اختیارات رئیس جمهوری این كشور دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، این دادگاه روز جمعه اعلام كرد هرچند رئیس جمهوری آمریكا اختیارات گسترده ای برای صدور مقررات ورود مهاجران به آمریكا دارد اما چنین اختیاراتی بدون محدودیت نیست. ما به این نتیجه رسیدیم كه فرمان رئیس جمهور بار دیگر از حوزه اختیارات وی فراتر رفته است.
این دادگاه كه پرونده های ایالات ساحل غربی آمریكا را پوشش می دهد، همچنین گفت: فرمان ترامپ كه شهروندان شش كشور عمدتا مسلمان را هدف قرار می دهد، نباید درباره مردم كشورهای دارای روابط قوی با آمریكا اعمال شود.
هیاتی متشكل از سه قاضی آمریكایی این دادگاه افزودند: اجرای حكم این دادگاه تصمیم دادگاه عالی آمریكا درباره آخرین نسخه از فرمان ممنوعیت سفر دولت ترامپ را، به تعویق خواهد انداخت.
ترامپ از زمان به قدرت رسیدن در ژانویه گذشته برای اجرای فرمان ممنوعیتی كه در خصوص سفر مهاجران اعمال كرده، دست و پنجه نرم می كند كه در حال بررسی در دادگاه است.
ممنوعیت سفر ترامپ شهروندان كشورهای چاد، ایران، لیبی، سومالی، سوریه و یمن را هدف قرار می دهد. ترامپ گفته است كه اجرای این ممنوعیت برای حفظ امنیت آمریكا در مقابل خطر تروریسم لازم است.
ایالت هاوایی فرمان ترامپ را در دادگاه به چالش كشید و قاضی فدرال بخش «هونولولو» در مركز ایالت هاوایی گفت كه این فرمان بر اساس قانون مهاجرتی آمریكا فراتر از اختیارات ترامپ است.
فرمان ممنوعیت سفر ترامپ همچنین شامل افرادی از كره شمالی و برخی ازمقامات دولتی ونزوئلا است اما دادگاه های بدوی در این كشور اجازه داده اند كه این شروط اجرایی شوند.
ترامپ ژانویه گذشته با صدور نخستین فرمان مهاجرتی اش ورود اتباع چند كشور عمدتا مسلمان را منع كرد كه باعث ناارامی در فرودگاه ها و اعتراضات گسترده شد.
وی سپس مارس گذشته (فرودین) نسخه بازنگری شده این فرمان را به دنبال مخالفت با آن در دادگاه های فدرال صادر كرد.
مهلت این فرمان سپتامبر (شهریور) گذشته با مخالفت در دادگاه به پایان رسید و با نسخه كنونی فرمان مهاجرتی اش جایگزین شد.
این فرمان جدید استثنا هایی هم دارد. برخی از افراد در هریك از كشورهای هدف هنوز هم می توانند روادید گردشگری، تجاری یا تحصیل دریافت كنند و متقاضیان می توانند معافیت های فردی درخواست كنند.
به گزارش ایرنا، دیوان عالی آمریكا پیشتر به دولت ترامپ اجازه داد فرمان مهاجرتی را دست كم تا زمانی كه یك دادگاه استیناف فدرال ورود نكرده است، سختگیرانه تر اجرا كند.
قضات دیوان عالی همچنین اعلام كردند كه دادگاه استیناف فدرال سان فرانسیسكو باید این پرونده را بررسی كند، اما مشخص نیست كه این بررسی تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.
اروپام**9158
مترجم: بهجت عباسی**ناشر: فریبا مدنی


برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینك زیر وارد كانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw