10 میلیارد دلار در حوزه نفت، پتروشیمی و انرژی قشم سرمایه گذاری می شود

قشم - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: وجود 17 میدان هیدرو كربنی در این جزیره امتیازی كم نظیر است و طی یك سال آینده در حوزه نفت، پتروشیمی و انرژی جزیره قشم 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود.

حمیدرضا مومنی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از مجموع 17 میدان نفت و گاز قشم، 2 میدان در داخل جزیره و در نزدیكی روستاهای سَلَخ و گَوَرزین قرار دارد كه هم اینك پالایشگاه گورزین 15 هزار بشكه نفت در روز تولید می كند.
وی ادامه داد: میدان سَلَخ گاز ترش دارد و هزینه استخراج و تولید آن بالاست، اما با اجرای سیاست های وزارت نفت برای «استفاده در جا»، تولید در این میدان توجیه اقتصادی پیدا می كند.
گاز ترش به نوعی از گاز طبیعی گفته می شود كه دارای مقداری ناخالصی شامل گوگرد و یا تركیباتی از آن مانند هیدروژن سولفید (H2S) و گاهی اوقات دی اكسید كربن (CO2) است كه به دلیل خورندگی بالا، سمی بودن و پائین بودن كیفیت در فرآیند شیرین سازی قرار می گیرد تا خالص شده و كیفیت آن بالا رود.

** پیش بینی چهار واحد پالایشگاه با تولید 70 هزار بشكه قیر
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تصریح كرد: در حوزه پالایشگاه قبل از این چهار واحد پیش بینی و سقف تولید برای هر كدام بین 25 تا 35 هزار بشكه نفت سنگین (قیر) در نظر گرفته شده بود.
وی افزود: با مطالعات انجام شده مشخص شد این سقف تولید صرفه اقتصادی به همراه ندارد و پالایشگاه ها برای داشتن توجیه اقتصادی باید حداقل 70 هزار بشكه قیر تولید كنند.
مومنی ادامه داد: در این راستا عملیات اجرایی یكی از واحدها با چهار هزار و 775 میلیارد ریال سرمایه گذاری آغاز شد كه تا امروز 24 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
وی سقف تولید این واحد را 70 هزار بشكه اعلام و اظهار كرد: عملیات خاكی این پالایشگاه با اعتبار یك هزار و 151 میلیارد ریال به پایان رسید و ماشین آلات برای تجهیز آن سفارش داده شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: برای ساخت سه واحد دیگر نیز تقاضاهایی دریافت شده و هم اكنون در حال بررسی است تا سرمایه گذار انتخاب شود.
وی گفت: احداث اسكله نفتی در ساحل شمالی جزیره با ظرفیت ورود و خروج 16 میلیون تُن فرآورده واحدهای پالایشگاهی نیز با سرمایه گذاری 2 هزار و 349 میلیارد ریال آغاز شده است.
مومنی ادامه داد: تاكنون 76 میلیارد و 700 میلیون ریال برای ساخت این اسكله هزینه شده است و طرح حدود 28 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

**اجرای 3 واحد تولید انرژی در جزیره قشم
وی در ادامه به بهره برداری از یك نیروگاه 70 مگاواتی با هزینه 400 میلیارد ریالی اشاره و اظهار كرد: در همین سایت یك نیروگاه 500 مگاواتی برق با اعتبار 15 میلیارد ریال در حال ساخت است.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم افزود: تاكنون 435 میلیارد ریال برای ساخت این نیروگاه هزینه شده كه اجرای این طرح 10 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
وی ادامه داد: در همین طرح یك سایت تولید آب شیرین نیز با ظرفیت 100 هزار متر مكعب در حال ساخت است كه كل اعتبار آن یك هزار و 950 میلیارد ریال است.
مومنی گفت: اجرای این طرح 10 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و تا كنون 459 میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است.
وی افزود: هم چنین نیروگاه دیگری با ظرفیت 500 مگاوات برق و با اعتبار 9 هزار و 995 میلیارد ریال در حال ساخت است كه تاكنون با 459 میلیارد ریال هزینه، بیش از 25 درصد رشد فیزیكی داشته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در مجموع برای 2 نیروگاه، اسكله نفتی و واحد پالایشگاه تا سقف یك میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری صورت می گیرد.
وی اذعان كرد: 2 واحد پالایشگاه دیگر نیز آماده ساخت هستند كه پیش بینی می شود برای اجرای آن نیز تا سقف یك میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری شود.

**اختصاص 25 میلیون متر مكعب گاز به پتروشیمی قشم
مومنی در ادامه گفت و گو خود با ایرنا افزود: با رایزنی هایی كه با وزارت نفت صورت گرفت 25 میلیون متر مكعب گاز برای تامین سوخت سایت های پتروشیمی در اختیار جزیره قشم قرار گرفت كه تا 40 میلیون متر مكعب قابل افزایش است.
وی ادامه داد: اختصاص این مقدار سوخت به قشم به معنای ایجاد پنج تا هشت واحد پتروشیمی در جزیره است كه پیش بینی می شود هفت میلیارد دلار اعتبار سرمایه گذاری و بین 6 تا 9 میلیون تُن محصول پایین دستی پتروشیمی تولید شود.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: به این منظور با یكی از بهترین مشاوران در سطح دنیا قراردادی منعقد شد كه طی 6 ماه مطالعات لازم را برای ایجاد شهرك پتروشیمی به انجام برساند.
وی تصریح كرد: هم چنین مذاكرات مناسبی در حوزه پتروشیمی به انجام رسید و تاكنون سه سرمایه گذار شناسایی شدند كه یك سرمایه گذار در حال طی كردن مراحل قانونی برای سرمایه گذاری است.
مومنی افزود: مطالعات طرح اسكله سوزا نیز برای حمل و نقل محصولات پتروشیمی توسط یك گروه از كارشناسان هلندی به انجام رسید و هم اكنون در مرحله پیشنهاد برای جذب سرمایه گذار است.
وی خاطر نشان كرد: با فعالیت های انجام شده برای رشد پتروشیمی در جزیره قشم، مسیر راه مشخص شده است و با آغاز سرمایه گذاری، این فعالیت ها شتاب می گیرد.
جزیره قشم با وسعت یكهزار و 500 كیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول 135 كیلومتر و عرض میانگین 11 كیلومتر در خلیج فارس گسترده شده است. شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارك حدود 1628 كیلومتر مربع وسعت و 150 هزار نفر جمعیت دارد.
7500/7408
خبرنگار: حسین آزاد منجیری * انتشار: محمد جهانگیریان