۳۰ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 82771045
۰ نفر
پیكر مرحوم آیت الله حائری شیرازی در قم تشییع و تدفین شد

قم- ایرنا- پیكر عالم فرزانه، آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی، نماینده سابق ولی فقیه در استان فارس و عضو اسبق مجلس خبرگان رهبری روز پنجشنبه با حضور حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب و شخصیت های كشوری و لشكری در قم تشییع و در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید بر پیكر مرحوم آیت الله حائری شیرازی نماز میت را اقامه كرد و بعد از آن، در مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت معصومه(س) در كنار سایر علمای بزرگ، آرام گرفت.
در مراسم تشییع مرحوم آیت الله حائری شیرازی كه از مسجد امام حسن عسكری (ع) آغاز شد و تا حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) ادامه داشت، نمایندگان بیوت و دفاتر مراجع تقلید، اعضای دفتر رهبر معظم انقلاب، آیت الله سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه(س)، ائمه جمعه و جمعی از مسئولان استان های تهران، قم و فارس حضور داشتند.
در این مراسم همچنین آیات سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، محسن خرازی، عباس كعبی عضو مجلس خبرگان رهبری و برخی شخصیت های دیگر شركت داشتند.
مردم، طلاب و فضلای حوزه های علمیه قم و شیراز نیز با حضور در این مراسم به مقام شامخ روحانیت ادای احترام كردند.
آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز و نماینده اسبق استان فارس در مجلس خبرگان رهبری كه از هفته جاری به دلیل بیماری در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) قم بستری شده بود، روز گذشته دعوت حق را لبیك گفت.
ایشان از یك هفته پیش به دلیل نامنظم بودن فشارخون و برخی مشكلات داخلی تحت مراقبت های پزشكی قرار داشت. پیش از این، آیت الله حائری شیرازی به مدت 43 روز در بیمارستان نمازی شیراز بستری و 13 آذرماه سال جاری از این بیمارستان مرخص شده بود.
آیت الله حائری شیرازی 81 سال سن داشت و در سال های مختلف عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه شیراز بوده است.
محمد صادق (محی الدین) حائری شیرازی در اسفند سال 1315 در شیراز در خانواده ای اصیل و روحانی به دنیا آمد. پدرش آیت الله عبدالحسین حائری ، مجتهد زاهد و عارفی بود و مادرش بانویی پارسا كه در دوران منع حجاب و رضاخانی ، نزدیك به 25 سال به اعتراض در خانه نشست.
آیت الله حائری تحصیلات كلاسیك خود را تا اخذ دیپلم ریاضی در شیراز طی كرد و در سال تحصیلی 1335-1334 به قصد شركت در كنكور و ورود به دانشگاه به تهران آمد . اما مأموران رژیم پهلوی ، وی را با وجود داشتن همه شرایط برای ورود به دانشگاه به دلیل مسائل سیاسی از تحصیل در دانشگاه باز داشتند. او از آن پس ، به خاطر درك وجود جوهر استقلال در روحانیت و نظام طلبگی (سال 1335) به تحصیل علوم حوزوی رو آورد.
دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوریه و مدرسه سید علاءالدین حسین و سپس مدرسه آقا باباخان طی نمود. در این دوره از محضر درس آیت الله بهاء الدین محلاتی و آیت الله شیخ محمد علی موحد بهره وافر برد.
وی پس از فراغت از دروس سطح ، برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم هجرت كرد و در درس آیت الله العظمی بروجردی و همچنین درس آیت الله داماد و امام خمینی حاضر شد و به كسب فیض پرداخت.
ورود آیت الله حائری به عرصه مبارزات سیاسی به سالهای پس از تبعید امام خمینی (ره) به تركیه باز می گردد كه به علت شدت تعلق خاطر به حضرت امام خمینی (ره) قادر به ادامه تحصیل در قم نگردید و به شیراز مراجعت نموده و به تدریس دروس حوزوی و سامان دادن یك حركت فكری و فرهنگی به روز در مسجد شمشیرگرها پرداخت.
در طول 10سال جلسات مستمر در این مسجد مبارزات سیاسی فرهنگی خود با رژیم را پی گیری نمود و پس از تجربه سالها زندان و تبعبد درسال 1353 به قم مهاجرت نمود و این بار در كنار شهیدان آیت الله دكتر بهشتی و قدوسی و آیت الله جنتی و مصباح یزدی كمر همت به تربیت طلاب علوم دینی در مدرسه حقانی بست كه بسیاری از خدمتگزاران فعلی نظام ثمره این سالیان هستند.
ایشان در دوره اول مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده اول شیراز به این مجلس راه یافت و ریاست كمیسیون اصل 90 را به عهده گرفت.
پس از شهادت شهید محراب حضرت آیت الله دستغیب در 20 آذر 1360 از جانب امام به امامت جمعه شیراز منصوب گردید. حاصل سالها امامت جمعه ایشان ایراد خطبه های محققانه و تشكیل جلسات مستمر علمی با اساتید حوزه و دانشگاه حول محور علوم انسانی اسلامی است. تقدیم بیش از 20 عنوان كتاب و ارایه مقلات تخصصی در حوزه اقتصاد اسلامی از دیگر ثمرات این سالیان است.
ایشان در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم فارس به مجلس خبرگان راه یافت.
7404/ 1175 خبرنگار: محمد زمانی راد ** انتشار: رضا علیمحمدی