مسئول فلسطینی: سال 2017 سخت ترین سال اقتصادی برای ساكنان نوار غزه بود

تهران – ایرنا - «جمال الخضری» رئیس كمیته مردمی مقابله با محاصره رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب گفت: سال 2017 میلادی، سخت ترین سال به لحاظ اقتصادی و شرایط انسانی برای مردم نوار غزه بوده است.

به گزارش خبرگزاری معا فلسطین، الخضری در بیانیه ای ضمن درخواست از جوامع بین المللی برای جبران نتایج وخیم محاصره رژیم صهیونیستی بر نوار غزه، خواستار مداخله این جوامع شد و از آنها خواست با پایان دادن به تحریم های غزه گام های موثر در برپایی آشتی میان گروه های فلسطینی، بر اختلاف میان این گروه ها غلبه كنند.
وی اظهار داشت: محاصره غزه در سال 2006، یك مجازات گروهی بود و با قوانین و منشور جهانی حقوق بشر در تعارض كامل قرار داشت، این اقدام ظالمانه به معنای پایمال كردن تمامی كنوانسیون های بین المللی است.
الخضری باردیگر از تمامی طرف های درگیر خواست برای پایان دادن به شرایط انسانی و اقتصادی بحرانی غزه، اقدامی فوری انجام دهند.
این مقام فلسطینی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: 80 درصد از ساكنان غزه زیر خطر فقر قرار دارند، نرخ بیكاری در میان مردم غزه 50 درصد و این پدیده در میان جوانان تحصیلكرده 60 درصد است، درحالی كه 250 هزار تن از ساكنان این منطقه نیز همچنان بیكار هستند.
الخضری با اشاره به این كه رژیم صهیونیستی همچنان ورود مصالح ساختمانی و بسیاری از تجهیزات و ادوات بازسازی به نوار غزه را محدود كرده است، گفت: بسیاری از كشورها نیز به تعهدات خود در كنفرانس قاهره در مساله بازسازی عمل نكرده اند.
این مقام فلسطینی با اشاره به این كه همچنان 40 درصد از منازل تخریب شده در جنگ سال 2014 با رژیم صهیونیستی، هنوز بازسازی نشده است، افزود: 80 درصد از كارخانجات غزه نیز به دلیل محاصره این منطقه تعطیل است، به همین دلیل سالانه حدود 250 میلیون دلار شركت های مذكور خسارت می بینند.
وی در پایان افزود: اسرائیل همچنان از سفر بیماران فلسطینی، بازرگانان خودداری می كند و به بازداشت مسافران در گذرگاه های خروجی دست می زند و با بهانه های واهی، مانع از عبور هزاران فلسطینی از گذرگاه بیت حانون می شود.
رژیم صهیونیستی از سال 2006 و پس از پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین در همین سال، اقدام به محاصره زمینی و دریایی ساكنان غزه است كه این امر منجر به وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و انسانی مردم این منطقه شده است.
شبس**9363*1613* مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاری